JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


JDPL – trezor pokupio 10000 kom protekli tjedan. Jeli to signal da ce dionica poletjeti po izlasku izvijesca za 3q pa malo i sami investiraju , ili su napunili trezor da mogu dijeliti bonuse na kraju godine kakvo je vase misljenje uvazene kolege [smiley1][smiley8]

Provjerio. Informacija nije tacna. To JDPL ima odavno i nisu i ne namjeravaju kupovati.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

Moze netko staviti k/p
Hvala

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.

evo ga

BALTIC DRY BULK INDICES 28 Sept 2007
Monday 1 October 2007

INDEX
Baltic Dry Index 9474 +104
Baltic Capesize Index 14002 +274
Baltic Panamax Index 9410 +24
Baltic Supramax Index 5588 +36
Baltic Handysize Index 2777 +17

——————————————————————————–

FIS DRY BULK FFA PRICES 28 Sept 2007
Monday 1 October 2007

Capesize Oct 07 Q4 07 Cal 08
Average 4 Timecharters 172,000 dwt 157,500 154,000 113,000
Panamax Oct 07 Q4 07 Cal 08
Average 4 Timecharters 74,000 dwt 71,300 77,750 59,500
Supramax Oct 07 Q4 07 Cal 08
Average 5 Timecharters 52,000 dwt 57,500 61,500 49,500

Standardno dionice JDPL i BDI index obrnuto proporcionalni 😉

hmm…..cini mi se da ova dionica malo zaostaje za atpl…..
a i za BDI indexom
moze mi netko objasniti zakaj???dati mi nekakvu usporedbu?
hvala na svakoj info…

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.


hmm…..cini mi se da ova dionica malo zaostaje za atpl…..
a i za BDI indexom
moze mi netko objasniti zakaj???dati mi nekakvu usporedbu?

evo probat ću ja dati jedan pogled u zadnjih 9 mjeseci, sad nakon što sam malo pametniji s brojkama. ide kratka usporedba najosnovnijih fund. pokazatelja iz izvješća 2006 i cijenama s 31.12.2006. sa polugodišnjim FI 2007. i današnjim cijenama.

dakle, na kraju 2006 smo imali situaciju:

cijena ATPL = 902 kn
prihodi prodaje = 1.112 m (milona kn)
neto dobit = 95 m
P/S je bio 1, a P/E 12

cijena JDPL = 291 kn
prihodi prodaje = 274 m (milona kn)
neto dobit = 15 m
P/S je bio 1,73, a P/E 32

iz gornjeg je vidljivo da je u startu ATPL bila barem duplo jeftinija od JDPL.

u međuvremenu smo dobili 1H za 2007 pa su sada podatci (zadnja 4 kvartala) s današnjim cijenama ovakvi:

cijena ATPL = 3.000 kn (porast 232%)
prihodi prodaje = 1.235 m (porast od 11%)
neto dobit = 181 m (porast 90%)
P/S je sad 3,10, a P/E 21

cijena JDPL = 625 kn (porast 115%)
prihodi prodaje = 306 m (porast od 12%)
neto dobit = 64 m (porast 330%)
P/S je sad 3,32, a P/E oko 16

gledajući ovo gore, JDPL je jeftiniji trenutno. a što će biti dalje … kakvi će biti rezultati, kako će tržište valorizirati i sve ostale parametre … vidjet ćemo.

uglavnom, to što je ATPL bila dobrano jeftinija na početku godine ti objašnjava zašto je rasla više.

a zašto zaostaju za BDI … indeksi odražavaju trenutno stanje vozarina, a brodovi ne zarađuju dnevno toliko koliko pokazuju indeksi nego onoliko po koliko su ugovoreni u nekom trenutku. ak su ugovoreni prije godinu dvije, onda zarađuju onoliko po koliko su tada dogovoreni. ukratko.

uglavnom, ako se dvoumiš, uzmeš obe dionice i pustiš da pokažu što mogu. [smiley11]

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

prije svega …HVALA KOLEGA BOSUN na ovom kratkom sumiranju i usporedbi ove dvije dionice
ono sto mi je zapelo za oko je porast cijene obje dionice i porast dobiti koja je u JDPL znatna
ps….nemam dovoljno za obje…..hdel i igh su uzeli svoj dio [smiley1]

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.

Evo kolega Techman vas sve pozdravlja iz hladnog Hamburga i šalje vam novi Platou kojeg zbog dotrajalih internetskih veza u Njemačkoj nije uspio sam uploadati.

Hogar vozi Volvo

Bivša Uprava Jadroplova izgubila spor protiv Ministarstva financija
Mali dioničari traže odgovornost, a aktualna Uprava konzultacije s Nadzornim odborom

Udruga malih dioničara splitskog brodara Jadroplov dostavila je glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću te predsjednicima Uprave, Nadzornog odbora i Skupštine dioničara Jadroplova presudu Upravnog suda RH u kojoj stoji da je ta kompanija izgubila spor s Ministarstvom financija po tužbi koju je 2002. podnio njezin bivši predsjednik Uprave Zvonko Toula. Uvjereni da ta pravomoćna presuda zaokružuje slučaj o pitanju nezakonitosti knjiženja gubitka u iznosu 39 milijuna dolara u bilancama Jadroplova za 1998. i 1999., a na što su već ukazivali i kazneno prijavili odgovorne, tvrde da je zbog višestruko štetnih učinaka na kompaniju i njezinu privatizaciju potrebno slučaj konačno riješiti. Predsjednik Udruge Vladimir Kaliterna opisuje za Poslovni dnevnik događaje stare nekoliko godine, ukazuje da je splitsko Državno odvjetništvo poduzelo pojedine istražne radnje 2005. i na tome stalo te u požurnicima traži od mjerodavnih organa u državi i kompaniji da poduzmu mjere protiv odgovornih na temelju presude Upravnog suda. Podsjeća na aktivnosti Udruge malih dioničara Jadroplova na sprječavanju prodaje tvrtke za 30 milijuna kuna po natječaju iz 2002. koje su rezultirale rastom vrijednosti kompanije za državu od tristo milijuna kuna. Navodi da je u trenutku pretposljednjeg natječaja vrijednost dionica Jadroplova iznosila samo 35 kuna, a budući da su ukazali na nepravilnosti, to je zaustavilo HFP da tako jeftino proda Jadropolov što se, tvrdi, poslije pokazalo kao pun pogodak jer je vrijednost dionica narasla oko 20 puta, na 650 kuna. Tako su, kaže, državi priskrbili velik iznos novca s obzirom na to da je ona još vlasnik oko 70 posto dionica, a sada Udruga traži čiste račune jer Jadroplov čeka privatizacija koju opterećuje štetan ugovor s njemačkim brodovlasnikom.
Neraščišćeni računi
Disciplinske i kaznene mjere potrebne su protiv osoba koje su kreirale lažne dokumente i sproveli realizaciju štetnih ugovora, kaže Kaliterna, pa skreće pozornost na Jadroplovove neraščišćene račune. Ministarstvo financija utvrdilo je 2001. da je Jadroplov nezakonito prikazao gubitak od 39 milijuna dolara, a tužbu je 2002. Upravnom sudu podnio bivši predsjednik uprave. Kako je sada riješena, Jadroplov bi zbog pogrešaka bivše uprave trebao uskladiti svoje knjige s nalazom Ministarstva financija, no zadatak je složeniji jer treba provjeriti implikacije presude i zbog zahtjeva malih dioničara za utvrđivanjem odgovornosti. Prema predsjedniku Uprave Stjepanu Papiću održat će se instruktivni sastanak Jadroplovove Uprave s Nadzornim odborom. Papić kaže kako sam ne želi komentirati stanje i tako prejudicirati značenje te presude koje može biti složenije. Predsjednik NO-a Jadroplova je Siniša Prnjak, inače viši pravni savjetnik u Ministarstvu mora, što znači da Papić od njega očekuje pomoć konkretnim očitovanjima. U NO-u Jadroplova Vladu zastupaju i Tomislav Lovrić iz HFP-a, Miljenko Dražić (HDZ), HFP još predstavlja Mijo Čikeš (HDZ), a radnike Željko Karabatić, a trebaju se očitovati na ocjene i zahtjeve Udruge.
Lease back ugovor
“Napisali smo organima društva da presuda Upravnog suda potvrđuje krivotvorinu bilance, ali i umjetno stvaranje gubitka tvrtke u iznosu od 39 milijuna dolara kako bi se na temelju prikazivanja takvog “lošeg” stanja u Jadroplov uvukla njemačka kompanija Peter Dohle i tako sklopio lease back ugovor”, kaže Kaliterna. Njime je, navodi, tadašnji Jadroplovov kredit kod Hamburgische Landesbanke (dignut za brodove koji su izgrađeni u splitskom brodogradilištu) “refinanciran” od Dohlea pod lošijim uvjetima. “Premda su otplata na deset godina i kamata libor plus 1 posto ostali isti, Dohle je dobio 3 posto provizije na sve prihode brodova Jadroplova. Najveća pljačka imovine tvrtke u ovoj županiji izvedena je tako da je njemačka tvrtka za navedenu transakciju nagrađena lease-back aranžmanom. Ta

hate red


prije svega …HVALA KOLEGA BOSUN na ovom kratkom sumiranju i usporedbi ove dvije dionice
ono sto mi je zapelo za oko je porast cijene obje dionice i porast dobiti koja je u JDPL znatna
ps….nemam dovoljno za obje…..hdel i igh su uzeli svoj dio [smiley1]

uff……..krivo
HVALA KOLEGI TUNASALAD

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.

http://www.poslovni.hr/55631.aspx

39 mio $ umjetnog gubitka, to treba vratiti u BS, to je cca. 120 kn po dionici, ili je to već korigirano?

New Report

Close