JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Da, samo nemaju divku i nepoznanica je dokapitalizacija ili prodaja drzavnog udjela. Te 2 stavke kad bi se razjasnile cijena bi bila odavna preko +100 mada ovaj jadroplov pod Pavlovićem ima jasan smjer. Teško je bilo što prognozirati na ovako ludom tržištu…

Samo neka Pavlovic stabilizira firmu, dokap onda nece vise biti problem. Naime, najveci problem kod tog dokapa je bila bojazan da ce drzava to nekako zamuljati, ostetiti postojece i male dionicare i predati firmu nekom svom podobnom u bescijenje.

.

Pavlovic za sada radi sve potpuno suprotno od onoga sto bi se ocekivalo u slucaju gore opisanog podmuklog plana. Povecao je transparentnost,  jasno komunicirao ciljeve, podigao profitabilnost, diverzificira i stabilizira prihode, razduzuje se i povoljno refinancira dug, cak se obvezao u novom dokapu dati pravo prvenstva postojecim dionicarima. Dakle, sve kako bi se jedan odgovoran direktor trebao ponasati, u maniri “dobrog gospodara”.

.

Dokap sam po sebi nije uopce losa stvar, dapace, dokle god su prabila i ciljevi jasni i transparentni i ne ide se na stetu postojecih dionicara.

.

Ovaj planirani dokap ce, uz sve ostale benefite koje svjezi kapital u jednoj takvoj firmi donosi, donijeti i veliki dodatni benefit – dokapom ce se firma privatizirati pa necemo vise morati razmisljati o utjecaju drzave/politike na poslovanje. Time ce se maknuti ta nepoznanica, taj veliki uteg koji koci otkljucavanje cijene na ovoj dionici.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

@BabaLuji

 

Sto se tice dividende… nitko ne kupuje bulkere zbog dividende. Sta bi ti ovdje uopce znacila dividenda? Kako je dividenda pomogla jednoj ATPL? Meni se cini da bi bilo bolje da uopce ni nisu izglasali dividendu, u svakom slucaju ne ovakvu dividendu.

.

Nece dividenda ovdje privuci institucionalne investitore, a to je ono sto je pozeljno u svakoj dionici, oni dizu likvidnost i podrzavaju cijenu. Institucionalci traze stabilnost i predvidivost profitabilnog poslovanja, a sto onda posredno podrazumijeva i dividendu.

.

Ovakva dividenda na ATPL je nesto skroz drugo, a da stvar bude gora, ta dividenda je bitno niza u odnosu na druge strane brodare sa kojima se ATPL voli usporedjivati pa onda to sve skupa izgleda jos… (ne znam kako da se izrazim a da nekoga ne uvrijedim)… tuznije.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Sa većinom se slažem, divka meni ne bi značila ništa ali bi privukla nove kupce i donijela makar neki povrat. Ovako nema prometa a ni cijene. Sve dobro pojašnjeno vezano za novi brod i ove kombinacije sa starim željezom sa Pripuzom. Problem je što cijena ne reagira na ništa pa tako ni na Marka Marulića. Stoju smo odavno trebali prijeći s obzirom na sve ali to je zse…

mitkko, 11.09.2022. u 19:48

BDRY je probio downtrend liniju i sada se konsolidira, gradi momentum za nastavak. Na grafu sam detaljnije naznačio neke zone interesa (9,02 i 12,10). Ovisno o tome kako cijena bude reagirala na tim razinama, znat ćemo koji je navjerojatniji sljedeći korak.

.

BDRY danas lijepo napreduje, trenutno je +11% (tijekom dana je u jednom trenutku bio i na +14%).

.

Zadnjih dana smo gledali konsolidaciju nakon probijanja downtrend linije, proboj, pa retest zone 9,00, a danas gledamo nastavak tog kontratrenda… zapravo sve prema očekivanjima kako sam ranije opisao. Cijena prilično dobro prati ovu moju projekciju na grafu.

.

U zadnja dva tjedna BDRY je napravio više od +50%. Sljedeći target je 12,10, što je oko 20% više.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

mitkko, 19.09.2022. u 22:48

@BabaLuji

 

Sto se tice dividende… nitko ne kupuje bulkere zbog dividende. Sta bi ti ovdje uopce znacila dividenda? Kako je dividenda pomogla jednoj ATPL? Meni se cini da bi bilo bolje da uopce ni nisu izglasali dividendu, u svakom slucaju ne ovakvu dividendu.

.

Nece dividenda ovdje privuci institucionalne investitore, a to je ono sto je pozeljno u svakoj dionici, oni dizu likvidnost i podrzavaju cijenu. Institucionalci traze stabilnost i predvidivost profitabilnog poslovanja, a sto onda posredno podrazumijeva i dividendu.

.

Ovakva dividenda na ATPL je nesto skroz drugo, a da stvar bude gora, ta dividenda je bitno niza u odnosu na druge strane brodare sa kojima se ATPL voli usporedjivati pa onda to sve skupa izgleda jos… (ne znam kako da se izrazim a da nekoga ne uvrijedim)… tuznije.

A bolje se ni nemoj izražavat jer si ti uvalio novce u nelikvdnušu koja se ne ponaša kako si očekivao. Treba biti posebno naivan kao što je sitna buranija oko ATPL da pomisliš da možeš sa 5 dionica imati jedanaka prava kao netko tko ima 10% kompanije.

A ovo o institucionalcima je još veća glupost. Barem ako si mislio na ove domaće. Oni kupuju samo gdje im politika naredi ili gdje mogu ostvariti ali baš ono, osobnu korist. Sve ostalo je bzvz.

Obzirom da je JDPL državna, sakupi još više dionica kad vjeruješ u institucionalce i znaš kako oni rade, pa se potrudi i na skupštini biti dovoljno grlat da ga politika ne uvali, po dobrom starom običaju.

@one

Koliko znam i ti si u toj nelikvidusi.

.

ATPL nisam ni komentirao u smislu prava i aktivizma manjinaca na zadnjoj skupstini, nisam shvatio koja je povezanost te teme sa JDPL. Naravno da sa 5 dionica mozes samo promatrati sa strane.

.

Ovo za institucionalce je generalna opaska, kako se ponasaju i/ili kako bi se trebali ponasati ako politika ne diktira drugacije. Poanta je bila da je iluzorno ocekivati da ce oni sada kupovati ATPL jer je eto firma ove godine izglasala nekakvu dividendu. Ne ocekujem institucionalce u brodarskim dionicama, kako u ATPL, tako ni u JDPL.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Vidim da ne znaš. Jer gledam i ne vidim to što spominješ.

 

Poanta je da JDPL sigurno nije u boljem položaju od ATPL po pitanju vlasništva, kao ni općenito korporativnog upravljanja da bi se zaključivalo kako si ti zaključio.

Ne znam jel prati tko premarket BDRY. Jutros nakon vijesti o novim Putinovim prijetnjama nuklearnim oruzjem BDRY i generalno futuresi odmah pandrknuli oko 7%, ali evo ih sada prakticki na nuli.

.

Trgovati dionicama u ovo ludo vrijeme je stvarno poslalo kockanje.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Da, slično je bilo i sa USA Indexima.

E sada, koliko je Putin ozbiljan?

Slažem se. Imati sada dionice je kocka.

Nažalost, čini mi se i previše ozbiljan, s obzirom na polumobilizaciju.

Što je slijedeće za mjesec dva, opća mobilizacija?

Mislim da ne bih vjerovao nekome da mi je rekao prošle godine da će

se to dešavati u Europi u 2022. godini.

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Evo sada čitam na tportalu analizu stručnjaka da je čak spreman iskoristiti i taktičko nuklerano naoružanje, ako bude potrebno, te da je daljnji tijek rata potpuno nepredvidiv. Luda vremena.

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Znam da većina ljudi misli da neće upotrijebiti nuklearno naoružanje, da nije toliko…ali većina je mislila i da neće krenuti u ovaj rat, pa je na kraju krenuo. Moje mišljenje je da se trenutno nalazimo u jako opasnim vremenima.

 

Pod hitno se trebaju sastati najveći svjetski čelnici i zaustaviti ovo otvaranje Pandorine kutije, dok sve nije predaleko eskaliralo, jer je to put poslije kojeg više nema povratka za Europu i čovječanstvo. Samo moje mišljenje.

Vidim da EUR i dalje stmoglavo pada prema dolaru..

Isprika svima jer pišem na ovoj temi o TPNG, ali ovo se svih nas tiče!

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

one, 21.09.2022. u 12:45

Vidim da ne znaš. Jer gledam i ne vidim to što spominješ.

 

Poanta je da JDPL sigurno nije u boljem položaju od ATPL po pitanju vlasništva, kao ni općenito korporativnog upravljanja da bi se zaključivalo kako si ti zaključio.

Sta sam ja to zakljucio? Nije mi uopce jasno o cemu pricas.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Ovdje se uhvatili komentiranja Putina i prijetnji više nego na tv i portalima gdje to nitko ne shvaća uopće ozbiljnim niti nečim novim.

Dotle npr. jedna još veća nelikviduša TPNG raste nesmiljeno i već je prešla i book, a ovdje je on već odavno preko 100 kn i opet ne valja?

New Report

Close