INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

3. A ne vidis kako su smanjivali rezulatat kroz vrijednosna uskladjivanja i rezerviranja- sve u 4 kvartalu – previse im je dobiti bilo?

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

To perdogen:

Ajde ostavi se stvari koje ne razumijes, ako neznas citati financijske izvjestaje, priznaj neznam, trebam uciti, ima onih koji znaju.

Pobijanje teorije 1 perdogena-FINANCIJSKI PRIHODI 43 mil. kn

Koliko ingra ima financijske imovine na kraju 2007, oko 600 milja kuna.
Ako su to po tebi sve dijonice onda je zarada u 2007 trebala biti puno veca ako su svodili na fair value, jer to je 43/600=7%, dakle 7% je Ingra zaradila na portfelju u 2007?
Prije bih rekao depoziti, i to dosta toga..
dugorocni portfelj se stavlja u AFS , naime sve sto je u AFS-u a (kod INGRE je sve long term), vrednovanje ide kroz equity, kakva dobit brajko, dok ne prodas-knjigu u ruke
Ali to si znao, jer samo drukas ili neznas (vjerojatnije)

Pobijanje teorije 2 perdogena-one off.
Dakle imamo firmu koja recimo proda brod, i za to dobije cash od 100 milijuna recimo.
Posto je to one off, Perdogen nas strrucni analiticar to nece gledati, to ne postoji.
Recimo da tih 100 milijuna ode sve u dividende dionicarima, recimo kao ERNT izvanredna od 250 kn. Perdogen bi to odbio, bljak, to nije iz redovnog poslovanja.

Perdogen, prijatelju, zato imas DCF recimo. I u tom DCF-u ti gledas FCFE, jelte cash koji ce primiti dijonicari.
A u taj cash ulazi i cash od prodaje broda.
Zato je vrlo vazan i zato se u procjenama firme ne gleda dobit majstore vec cash i taj one off se ukljucuje u godini kada se dobije cash, kasnije se projicira da ga nema.

DAJTE POKUSAJTE MALO PROJICIRATI A NE CITATI P/E STO I MOJA BABA MOZE!!!

Al zaboravio sam, ti si iz plejade nasih anlalitikanata (bravo Samodol) koji gleda samo P/E i amen, drugo ne postoji.

Over and out.

Ako sam vam ja prebahat, poslusajte koji put Vipya, covjek zna..

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Inace, ako malo bolje pogledate financijska imovina je cash od IPO-a stavljen u depozite do investicija, pretpostavljam,
Pa ce se polakao smanjivati, amlo za Mavrovo, malo za Arenu, kakve dijioice..

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Imam par pitanja za znalce ako moze netko odgovorit:
1. AOP060 minus 205 mil. pretpostavljam da drzava ne placa?
2. AOP039 zasto je svake godine u minusu, bilo je to vec pitanje ali dok prelistam 100 stranica izmedju milijun spamova…
3. AOP075 o cemu ste govorili u zadnjim postovima, sto je AFS i zasto je stavljeno pod dugotrajnu financijsku imovinu ako ce koristiti za kupnju Mavrova?
4. Vipy, tocno ali isto tako smanjili amortizaciju za 4.2 milje, iako suma AOP044 nije prevelika ako se gleda ukupni profit. Po meni su ipak zanimljiviji troskovi osoblja koji su dosta narasli i veci su od prijasnjih stavki. Reci cete, zaposlili su nove ljude, unajmili strane suradnike itd. ali ipak… Kada firma ovako raste obicno dolaze paraziti vezani uz politiku kojih se poslije tesko rijesiti. Nitko to ne gleda kada je rast strelovit ali sta poslije? Iako je to manje bitno isto kao sto je manje bitan AOP044.

S obzirom da vise ne mogu editirati evo nove preuredjene poruke pa molim administratore da izbrisu staru.

Ovcetino sta to radis!? Oovco... ovcice... janje moje malo...

Djeco draga, FCF se pri računanju DCF-a mora iščistiti za one-offove. Upotrijebite malo logiku. Cilj je projecirati kakvav će cash flow firma odbacivati u budućnosti. Ako se nešto izvanredno desi – OK, to je super, naravno da se to neće baciti, ali u računanju vrijednosti firme u budućnosti to je nebitno, jer se desilo jednom, i više neće!!!! I to vam nikako ne pomaže u računanju buduće vrijednosti firme.

U financijskoj imovini Ingre je sigurno cash iz dokapitalizacije, ali i ulaganje u dionice. Bar su forumi, novine, a i SDA puni podataka o tome da je INGRA dosta uložila u dionice. Financijska imovina je, dakle, I cash I dionice. Tako da se ne može samo reći – ima xyz milja kuna , pa onda iz toga izvlačiti zaključke o tome da li je prinos trebao biti veći ili manji.

A ako sva ona silna dobit nije iz financijskih prihoda – iz čega je?????? Iz operativne dobiti nije, to je sigurno.

i da, naravno da se taj cash uključuje u računicu u godini kad se pojavio, a kasnije ga nema, ali u izradi valuacije se ne uzima u obzir.

Pozdrav svima, vidim da se u zadnje vrijeme dosta piše o financijskoj imovini ingre , točnije od čega se ona sastoji. E ovako gledajući GFI došao sam do jednog logičnog zaključka koji ću dolje obrazložiti te s obzirom da nije temeljen na nikakvoj fancy metodi molio bih znalce da me isprave ako griješim ili potvrde ako se slažu sa ovime, molio bih samo konstruktivne komentare i kritike.
Dakle gledajući GFI ukupna dobitprije oporezivanja je 87 822 od čega kad oduzmeš zbroj fiancijskih prihoda i rashoda (46812-7972=38840) dobiješ da bi osnovica za porez u slučaju da je sva imovina u dionicama bila 48982 =87822-38840 (jer poreza na kapitalnu dobit nema) što znači da bi porez (pod pretpostavkom poreza na dobit od 20 %) u ovom slučaju iznosio 9796što je puno manje od prijavljenih 16792 iz GFI.
Dalje bi htio obrazložiti moju pretpostavku dobiti od financijskih aktivnosti:
Dakle uzmimo da porez na dobit iznosi 20% (oni vjerovatno negdje imaju i olakšice ali to samo ide više u korist ovoj tezi), prijavljeni porez iznosi 16792 što bi značilo da osnovica za ovaj porez iznosi 83960, s tim da ukupan prihod iznosi 87822 kada bi se umanjio za 83960 dobijemo da bi stvarna dobit koja je generirana vrijednosnim papririma iznosila 3862, a ostala dobit 43498 – 3862 = 39636 bi bila od financijskih prihoda ali oporezivih što ipak dionice za sada nisu…
Jedino što je ostalo za vidjeti je dali je sva ta dobit 3862 direktno od dionica, obveznica, oročenja u banku jer iz gfi je vidljivo koliki je iznos financijske imovine 507820…
I još jedna bitna stvar je ta da se zna veza između AZ i ingre, pa šta mislite da oni nebi bili na vrijeme obavješteni (kao Luković) da bi se ovakve stvari mogle desiti, a mislim da oni nemoraju prijaviti prodaju niti jedne druge dionice osim svoje – nisam htio ovo završiti sa nekakvom teorijom zavjere tako da bih vas molio da zanemarite ovaj zadnji dio u slučaju da vas smeta…
Kao što rekoh ovo je prosto seljačka razrada tako da su svi konstruktivni komentari i kritike dobrodošli…

Trenutni portfelj ATPL, RIVP, VPIK, ARNT, LRH, ..., a nekada nažalost INGR, DLKV, THNK...

Hvala na infoima za financijsku dobit, nisam znao pa sam pitao. Jako važan će biti 1q za daljnje kretanje dionice IMHO.


i da, naravno da se taj cash uključuje u računicu u godini kad se pojavio, a kasnije ga nema, ali u izradi valuacije se ne uzima u obzir.

Ahahahhahahhaha, pokopao si se ovom recenicom, pokopao..
Znaci ako imas CAPEX koji ti je out u FCFE onda prodaja recimo broda u 2008 ti nije cash in, to se ne uzima, to nevalja, smrdi..
Knjigu u ruke..

U izradi valuacije se itekako svaki slobodan cash uzima u obzir, ne vrijednost imovine koja je u upotrebi vec koja je prodana i koja nije dio core businessa koja se moze prodati.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Medo kaze za DCF: “Cuvajte se metode kojoj je glavni parametar vasa pohlepa! To nemoze biti dobra metoda. Jedino DCM je objektivan. To je velika istina.”

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Perdogen, pokopao si se sa DCF-om, pokopao…
Pogledaj malo analizu ATGR koju je HYPO izbacio i Hypo zna raditi DCF pa ces vidjeti prodaju imovine u 2008 i da li to ulazi u DCF.
Nemora FCFE biti 2008-100, 2009-120 itd.
Ako imamo one off u 2008 moze biti 2008-100, 2009-70 pa dalje kako ide iz businessa,…
Gledaj cash za dionicare, ok mislis, ali gledaju se i on-offovi kao cash in ali se u narednim godinama gleda operativni FCFE.

Ok mislis, ali nije to samo tako jednostavno, da je nebi se procjena vrijednosti naplacivala oko EUR 100,000, zar ne??

Netko je pitao za AFS, imovina koja stoji u imovini te se radi mark to market kroz kapital dok se ne proda, a kod Ingre je pretpostavkjam (nisam siguran) sve dionice u AFS jer HTM imaju samo one firme, fondovi koji sa tim trejdaju na dnevnoj, mjesecnoj osnovi.
MIslim da Ingra to impak ne radi ali necu stavljati ruku u vatru.

Al ajmo sada jednu ozbiljnu.
Da li vi zbilja svi vjerujete u teoriju zavjere da su Oppenheim i Kostrencic povezani sa fondovima te su SVIM( ali svim) fondovima (AZ,RBA,PLAVI,CO) uvalili INGRA na 50-60K i jos brdo na dokap po 35K.
Lose stojimo ali nemojmo sada previse brijati..
Nema teorije zavjere, jednostavno je los sentiment i to je to..

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep


Medo kaze za DCF: “Cuvajte se metode kojoj je glavni parametar vasa pohlepa! To nemoze biti dobra metoda. Jedino DCM je objektivan. To je velika istina.”


Ajde objasni razliku izmedju DCF i DCM

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


LookaBorna: ” prisjecam se da je kolega matrix u srpnju 07 naveliko kupovao INGR na sada vrlo visokim cijenama 36-38 k OMF u blok transakcijama ulazili 49-56 a jos jucer vredi 27k s tendencijom pada. ja sam ulagao u znanje od srpnja 2007 ali sve projekcije se brisu. postavljam nalog na kupnji 20 001kn 6 malih komada, trenutno više ne vredi ” Prvo nisam kupovao na gore navedenoj cijeni nego na dokapitalizaciji, te par komada poslije po identičnoj cijeni. O ulaganju u vaše znanje; čisto sumnjam jer očito je da ste blefer na n-tu. Nadalje prisjećam vas što je s Magmom. Zar ne bi trebala prema vašoj računici biti na 400 kn? A za nalog ću provjeriti, jer kažem sumnjam da uopće imate toliki portfelj, a kamoli slobonog casha, za trenutni dokup.

35 ili 36 u cemu je razlika?
bilo bi zanimljivo stojica pitat kolko vredi, sad i samodol pomogao da ne mora braniti stavove
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=93d39c09-692a-4969-9605-d0a19eb42501&open=sec
kako god ne morate provjeravati naloge nisam postavio a za moj kes se ne trebate brigati…
moguce cu i po asku kupovat na 20k
kaj vi neste znali, pala makedonska vlada sto ce se neupitno odraziti i na cijenu ingre.
mgma nije ispunila ocekivanja ali u cetvrtak je bila na najnizim razinama to je sigurno.
da ingr nastavlja daljnji pad i to je sigurno

najgore se svadat s budalom, prvo te spusti na svoju razinu pa te dotuce iskustvom

Ispravak navoda, nije HTM vec HFT.
Ingra ima posto je dugorocna imovina sigurno u AFS, HTM nije jer nema maturitya.

Malo smotano pisem ali oni koji nesto znaju, shvatiti ce..

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep


deimos: ” Medo kaze za DCF: “Cuvajte se metode kojoj je glavni parametar vasa pohlepa! To nemoze biti dobra metoda. Jedino DCM je objektivan. To je velika istina.” ” Ajde objasni razliku izmedju DCF i DCM

objasnit ću ti ja,
dakle DCF je zastarjela metoda koja ne daje pravu analizu fundamenata vrijednosnice dok je
DCM (iako puno manje poznata) nova metoda izmišljena krajem prošlog stoljeća koja u sebi sadrži sve
potrebne parametre relevantne za fundamentalnu analizu..
još si mlad, naučit ćeš..
[wink]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

New Report

Close