INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nisam planirao prodavat INU, ali više ni sam ne znam, sve mi se čini da ću sutra panično juriti kod JB-a i slati ponudu. Preksutra je zadnji dan, što ako pošta zakaže i ponuda ne stigne do SDA? Vjerujem da hoće, pitam iz znatiželje, iako bi bilo logično da ponude koje nisu stigle – nisu važeće.


Pa eto,svi prodajemo po 2800,pa će cijena pasti na 2500 (kako se predviđa),pa kupujemo nazad i odbiješ proviziju,pa opet zaradiš 200 kuna po dionici…Nije ni to loše,a..?Jel to realan scenarij?? [huh]

Ako svi prodaju, od koga misliš kupovati nazad?

Od MOL-a?
Od MOL-a po manje od 2800 ?!

Iz prošlosti se može izvući samo pouka, da ljudi nikad neće izvući pouke iz - prošlosti. wb

Nazove mene jutros, jedan, dobar poznanik iz Pariza i kaže – opet ste vi Hrvati prošli bolje od Srba. Pitam ja njega, jel to on mene …? Ma ne, kaže – gledaj NIS je bio zalog za Kosovo. Srbi su ostali i bez NIS-a i bez Kosova, a vi Hrvati samo bez INE.

Nastavila se priča dalje – kako ipak nije razumno dugotrajnu imovinu (dionice) pretvarati u kratkotrajnu (novac) – jer jedan dio, sada, kratkotrajne imovine uvijek završi u potrošnju, i nikad se ne vrati u cijelosti u neke druge dionice.

Možda još značajnija stvar od toga je da se značajno smanjuje količina papira u koje mogu ulagati mirovinski fondovi. Pa bi se uskoro moglo desiti, ne samo da radimo za Mađare (Talijana, Austrijance, Nijemce, Amerikance), nego i da svoju ušteđevinu ulažemo u razvoj njihovih privreda.

Konačno je priča završila s time da ćemo sad raditi manje-više, za strance. Plaće ćemo trošiti na kupnju njihovih proizvoda u usluga, a penzione fondove ulagati u daljnji razvoj njihovih privreda.

Potom, prolazim, jutros, pored SDA i vidim jadnu scenu. Više stotina metara dugački red, s kojim Hrvati nastoje uštedjeti MOL-u još koju kunu – jer mogli su to obaviti poštom o trošku MOL-a.

Sad, prije pa minuta, nazove me jedan drugi poznanik iz Londona. Kaže računa koliko će sada BNP (Bruto Nacionalni Proizvod) Mađarske porasti (s preuzimanjem INE). Pa kaže, ne baš zanemarivih 2%. Nama bi BNP (što direktno, što indirektno), trebao opasti oko 5% po glavi stanovnika. Kaže, dalje, omjer između BNP i BDP ukazuje mu na ekonomski potencijal neke nacije, i razvoj strategije nastupa prema toj naciji (državi).

S time bi ja završio ovu tužnu priču.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]


Nisam planirao prodavat INU, ali više ni sam ne znam, sve mi se čini da ću sutra panično juriti kod JB-a i slati ponudu. Preksutra je zadnji dan, što ako pošta zakaže i ponuda ne stigne do SDA? Vjerujem da hoće, pitam iz znatiželje, iako bi bilo logično da ponude koje nisu stigle – nisu važeće.

Ja prodao i vjeruj mi sad sam mirniji, a i bez grižnje iden točit na OMV bolje gorivo [rolleyes]




Nažalost svi smo mi namagarčeni, ne nužno samo po pitanju cijene…ode nam dobar dio energetske nezavisnosti, tko se nije skrio magarac je bio…

Sa INA-om ili bez, mi nismo energetski neovisni. INA naftu proizvodi simbolicno, ajde plina nesto znacajnije.

[/quote]
e da nismo vratili bile noći rusima di bi nam bio kraj

mi smo ipak zemlja slučaj



Pa eto,svi prodajemo po 2800,pa će cijena pasti na 2500 (kako se predviđa),pa kupujemo nazad i odbiješ proviziju,pa opet zaradiš 200 kuna po dionici…Nije ni to loše,a..?Jel to realan scenarij?? [huh]

Ako svi prodaju, od koga misliš kupovati nazad?

Od MOL-a?
Od MOL-a po manje od 2800 ?!
[/quote]

vjeruj da ovcica ima jos i biti ce.Evo ti samo primjer iz moje firme koji su kupili dionice na kredit i ne mogu prodati dok ne otplate dionice a znas kolko je radnika kupilo na kredit i po kojoj cijeni
[wink]

više boli kada drugome raste, nego li kada tebi pada


Nisam planirao prodavat INU, ali više ni sam ne znam, sve mi se čini da ću sutra panično juriti kod JB-a i slati ponudu. Preksutra je zadnji dan, što ako pošta zakaže i ponuda ne stigne do SDA? Vjerujem da hoće, pitam iz znatiželje, iako bi bilo logično da ponude koje nisu stigle – nisu važeće.

Posaljes preporuceno i dok imas onaj papiric di pise 3.10. < 15:59,59,99sec – zaprimljeno, ni Atila Bic bozji ti ne moze sprijecit isplatu [cool]

CASH, ZVZD, ATPL, LEDO, PTKM, MRSK. Hic Rhodos, hic salta !!!!

Po nalozima u predtrgovini, danas bi Ina mogla fest zaroniti, kako dugo nije. Vidjećemo oće se kakav Pajdo pojaviti naknadno. [wink]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

također sam upisao svojih par komada….
najviše zbog lombardnog koji uskoro istječe i trebat će vratit glavnicu…al nije mi ni malo žao, jer sam zaradio lijepo, a vjerojatno ću se vratiti u INU….

iako me zanima, šta mislite dal će inina likvidnost past nakon završetka ponude…

Moderatora treba zabranit!!!


Po nalozima u predtrgovini, danas bi Ina mogla fest zaroniti, kako dugo nije. Vidjećemo oće se kakav Pajdo pojaviti naknadno. [wink]

Oh, eto ga na 2615,00 sa 170 naloga u zadnjoj sekundi. [thumbsup]

Nedostajaće mi praćenje Ine, naše najbolje dionice…

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

ja sam mislio prodati na burzi i spreman sam po 20 – 30 kuna manje od molove ponude jer imam odmah lovu pa kad zaroni opet kupiti ali vjerojatno cu se predomisliti i prodati molu po 2800, nazalost… ***obrisano***

http://www.diplomata.org/diplomata/drzave/index.php?broj=9


….

S time bi ja završio ovu tužnu priču.

Naravno, kao i uvijek u životu, stvari treba sagledati i sa druge strane. Ne smijemo zaboraviti neke druge činjenice:

1. Da nije bilo ponude MOL-a, tržišna cijen dionice INA-e bi bila ispod 2000 kn – u travnju, prije kombinacije sa javnom ponudom, cijena je bila oko 2100 ili niže, a CROBEX oko 3600 bodova.

2. Bez javne ponude, BF bi bio u gadnim problemima (a i još neki fondovi, koji su i ovako u problemima).

3. Javna ponuda će koliko-toliko spasiti likvidnost tržišta. Možda čak konačno "zagrebemo po dnu" i zaustavimo slobodni pad. Naravno, za konačno rješenje problema neke stvari se moraju raspetljati i vani.

4. Prije Javne ponude za dionicu INA-e moglo se kupiti manje od 3 dionice MOL-a. Sada za 2800 Kn možete kupiti 6 dionica MOL-a.

5. Dioničari INA-e su među malobrojnim dioničarima u svijetu koji u ovoj godini bilježe zaradu nadionicama. Naroavno, osim onih koji su se malo zaletjeli kada je objavljena ponuda. A i oni bi puno više izgubili da su kupili bilo koju drugu dionicu…

Računica sa BDP-om nije baš tako jednostavna. Pitanje je koliku težinu ima injekcija od nekoliko milijardi kuna u jeku svjetske financijske krize, kolike će biti investicije u INA-u itd.

ZA KRAJ
INA vrijedi više. Dugoročno, uz ogromne investicije. Ali uokolo imate hrpe dionica upola cijene, kod nas i u svijetu. Uz drugačiji stav Vlade oko sudbine vlastitog paketa moglo se dobiti dosta više, uključivanjem OMV-a ili još kojeg igrača. Do toga nije došlo zbog nekih drugih interesa ove Vlade, ili zbog odredbi ugovora koji je potpisala prošla (Račanova) Vlada.

Leone, Leone nemreš tako o našem Šefu. Ja sam to napravio, mada je i meni bilo žao. [cry] Kupio druge. Što ćeš, takva su vremena. Samo nije li malo čudno što se potrefiše datumi 03.10, odnosno zadnji dan Molove ponude i 6 dodatnih od HT-a? Mogu reći da je Sandy to dobro tempirao. Nije ni čudo kada ima ergelu satova. [bye]

valjda će se postaviti pitanje odgovornosti mirovinskih fondova koji su po tko zna koji put svjesno manipulirali cijenom i tržištem(2.900+kn) uz to gubeći naš novac…pih, i ja pitam bezveze!

evo jedno pitanje… sto ako vlada ne proda ili ne zamjeni svoj udio u INI i ako Mol ne uspije skupiti 50%… da li se mjenjaju kakva prava Mol-a oko odlucivanja u INA-i (s obzirom na danasnja prava sa 25% u odnosu na ona koje bi imao sa 40%+ dionica)…

New Report

Close