ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 16.04.2024. u 04:27
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
208,23
12.910
62
208,00
210,00
-0,48%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Jer nekom sjela divka?

Upravo sjelo, PBZ.

uhh kako je dobro pogledati brojke na računu od dividende  Iduću očekujem veću barem za 50%

Za barem 50%?! Ja pak uvijek očekujem manje pa ako dobijem više, onda sam veseo. Ovo danas stvarno izgleda dobro na računu, priznajem. 😉

Ovdje sam očekivao EPS do 30kn za Q2. Ispostavilo se monstruoznih 45kn. Nisam siguran da će i Q3 i Q4 biti baš ovako dobri, ali ovo je već sada snažan vjetar u leđa. U zadnjih nekoliko godina samo 2-3 puta je kvartalni prihod bio ovako velik, a samo jednom veći.

P/E 13.7 za tehnološku kompaniju. Ovakva povoljna prilika za kupnju teško se može naći na bilo kojoj normalnijoj burzi na Svijetu, ja je imam 35% u svom portfelju i 60% KODT.

A vrh cijene je bio na kakvih 4000 kuna. I to kada? Pred davnih 14 godina… Pa kad slušamk priče da P/E i ostali fundamentalni pokazatelji nisu bitni. Pogotovo je bitan FCF. I bitniji od EPSa…

A P/E za većinu tech kompanija u svijetu je debelo previsok. U glavnini zbog dosta jeftinog novca – niskih kamatnih stopa. Da stope porastu(što nitko ne može predvidjeti), cijene mase dionica, čak i najjačih bi se mogle prepoloviti… Ako su fundamentalni ovakvi kao kod ERNTa, a tu je i par drugih kompanija, kad dolazi do pada svega(jer tada doslovno pada sve – gotovo beziznimno), ovakve dionice, koje su k tome i dividenduše, daleko slabije padaju od ostatka, a i brže se vraćaju… Ako i kad padne cijena, to također treba pametno iskoristiti. Znam tipove koji su kupovali MSFT 2012. na P/E ~10. Govorili su im da su ludi i da Microsoft ‘mrtav’… Evo ga danas nakon cca deset godina kako je mrtav…

Što se tiče kamata, teško da će uskoro rasti. Tendencija je ka daljem padu. Pojavom negativnih kamata dao se jasan signal da je težnja za ubacivanje kapitala u fondove, TK i ostale instrumente a ne više u štednju. Mišljenja sam da je visokim kamatama došao kraj i da je sve manje ljudi koji će štedjeti u banci a propuštati sigurne dobiti kroz dividendu koja je višestruko veća od najbolje kamate koja se nudi. Dobar primjer je ERNT, a ima još poneka dobra na ZSE.

Nitko ne može predvidjeti kud će stope, kolega. Čak ni najmoćniji svjetski lideri to ne mogu predvidjeti… Uvijek naleti neki nepredvidivi događaj..ne mora biti to.. Ja se investiranjem bavim od 2016 na ovamo, a od tada su se u Hrvatskoj dogodila dva nemila događaja…drugi je pogodio cijeli svijet i još traje…prvi je TODEX…

Poanta je biti investiran u biznise koji imaju mali do nikakav dug, pristojne dobiti i slobodni novčani tijek. Takve kompanije imaju tendenciju ne propadati i funkcioniraju ko farma… Jedne godine je urod jači, druge slabiji  treće osrednji, četvrte suša pa peta i šesta godina budu jako dobre… nakon više godina, gleda se koliki je prosječni per annum prinos, koliko je od toga reinvestirano i onda imamo konačni rezultat. Tako ja promatram ERNT, HT i slične…

Gledam ovdje svakodnevno paradoksalna ponašanja u TOP 10 broj 5 prodavao prije 3-5 dana a sada kupuje gotovo istu količinu dionica, erste mirovinac prodaje zadnja 2-3 mjeseca neznam kako će to objasniti svojim korisnicima nakon ovakvog polugodišnjeg izvještaja.

plavi05, 11.08.2021. u 23:42

Gledam ovdje svakodnevno paradoksalna ponašanja u TOP 10 broj 5 prodavao prije 3-5 dana a sada kupuje gotovo istu količinu dionica, erste mirovinac prodaje zadnja 2-3 mjeseca neznam kako će to objasniti svojim korisnicima nakon ovakvog polugodišnjeg izvještaja.

 

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/mirovinski-fondovi-kupili-jedan-od-najluksuznijih-dubrovackih-hotela-20210811

Očito u fondovima misle da je bolje ulagati u turizam. Ja sam se skroz maknuo od turizma… Ne zanima me uopće kakav će biti rezultat. Ako bude dobar, istinski mi je drago zbog kolega koji će na tome zaraditi. Super za njih.

Više vjerujem u 5G. To će promijeniti svijet… Turizam…danas je Covid, sutra neki terorizam ili nešto peto i samo problemi. 5G će pogodovati i turizmu, na kraju krajeva.

plavi05, 11.08.2021. u 23:42

Gledam ovdje svakodnevno paradoksalna ponašanja u TOP 10 broj 5 prodavao prije 3-5 dana a sada kupuje gotovo istu količinu dionica, erste mirovinac prodaje zadnja 2-3 mjeseca neznam kako će to objasniti svojim korisnicima nakon ovakvog polugodišnjeg izvještaja.

Br. 5 je kasno saznao informaciju i u strahu prodao. Kada je saznao što je trebalo vratio se. Možda sada i kupi još. Nije li pravodobna informiranost ključ uspjeha?

Događa se da mali “siromašni” dioničari imaju bolju informaciju od velikih “bogatih” vlasnika-dioničara ili bolje i racionalnije raspolažu svojim portfeljima.

plavi05, 16.08.2021. u 12:43

Događa se da mali “siromašni” dioničari imaju bolju informaciju od velikih “bogatih” vlasnika-dioničara ili bolje i racionalnije raspolažu svojim portfeljima.

Problem je i što “veliki” mogu biti pod istragom ako kupuju mnogo netom prije objave a “mali” se ne vide.

New Report

Close