DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Preko Diokija trenutno su se ukrstile dvije političke opcije, HDZ i SDP , ishod je neizvjestan. Tu se vodi rat i te kakav , naime u "rudniku" je ostalo još dosta blaga za iskopati, jer suprotno tomu, svi bi odavno digli ruke od Diokija.

Kolega sava, u dobrom dijelu ovog gornjeg teksta si u pravu ( u određenim dijelovima si u zabludi ), al pobogu objasni:

Kako ulazak strateškog ulagača ( bili to sami vjerovnici il neko treći ) kroz ulazak u vlasničku strukturu diokija može podić cijenu dionice?

Svaki novi uložen kapital znači praktički dokapitalizaciju, a to znači nove dionice! A nove dionice znači razvodnjavanje vrijednosti dosadašnjih. U slučau kad se to radi da se reducira dug firme, vrijednost itekako pada!

Nitko neće preuzeti vlasništvo tih 76 posto dionica jer bi morali odmah dat i ponudu za preuzimanje, a to je u ovom trenutku nerealno mnogo novaca obzirom da bi automatski samo nasljedili taj dug Grupe. Pa čak i da više igrača preuzme tih 76 posto dionica, dug se u tom slučaju ne bi smanjio tj. uložen novac bi utukli isključivo u kupnju postojećih dionica.

Obzirom da se vlasnički udjel RJ mora minorizirat ( eventualno onda prodat nekoj trećoj osobi ), taj udjel od 76 posto mora postat nakon izdanja novih dionica isključivo manji od 25 posto kako ne bi imao upravljačka prava. Inače bi i u eventualnoj preprodaji opet morala uslijedit ponuda za preuzimanje. Al kako vidimo, mnogi bi htjeli da taj udjel bude i ispod 10 posto, ako ne i 0.

Kako god bilo, sadašnja vrijednost dionica mora u vrlo optimističnoj varijanti minimalno 3 puta izgubit na vrijednosti da bi se takva transakcija odigrala. A vjerojatno i više.

Na kraju kad se podvuče crta, da bi dionica bila atraktivna za daljnje ulaganje mora pružit određene fundamente koji govore o isplativosti ulaganja ( p/e i p/b su samo neki od njih ), a tržište je prilično efikasno u vrednovanju takvih dionica na duži rok i kad je stabilnija tj sigurnija vlasnička struktura.

Tako da će bez brige i ovaj enormni p/b i cijena dionice vrlo brzo doći na svoje sa promjenom tj novom raspodjelom dionica i vlasnika. Solidan primjer( iako ne eklatantan ) su recimo naše luke gdje se stvari odvijaju upravo u tom smjeru.

never surrender

peromajder , gap da najvjerojatnije a možda ne još ( ali niko neče to spomenut a na slagali se tu od 40-44 kn),
mister, gosp filipović je isto tako navalio bio nedavno mislim na tisku
oportunust, najvjerojatnije istina u najkračim crtama a i ocijena to govori koju je dobio , kad prije ti je neko spičio kolac i to tri a ne jedan evo stotka

pepe7

Ma ne želim se više natezat, onaj ko hoće nek ulaže po svom nahođenju i nek vjeruje u te epske dvoboje dobra i zla, neka vjeruju da su i hdz i sdp i sanader i hep i ina i banke i svi stali krivi jer je ova privatna firma zbog ogromnog duga u poslovanju pred restrukturiranjem. Samo naprijed. Ja mislim da sam dovoljno argumenata iznio da bar oni neodlučni postanu odlučniji, a vama ostalima, nadam se da ćete ubrat plodove svoga rada, kakvi god oni bili.

Još za kraj, sjetite se, onaj ko je ikad među vama imao ikakav ozbiljniji dug ( govorim o privatnom dugu, za ovaj državni ni ne spominjem ) jako dobro zna kakve su mu bile opcije za vraćanje istog. Ovdje se razgovara o opstanku, pokušaju preustroja da se ne bi sve živo raspalo i da se zadrže ta radna mjesta kako za radnike tako i za kooperante, a tu neki i dalje tlape o skrivenom blagu? E ljudi moji, sva zakopana blaga su odavno u Hrvatskoj iskopana i preprodana po stotinu puta. Za pravo blago danas treba dobrano zasukati rukave i prionut poslu, krenuvši od rješavanja dugova..

Sve u svemu, ja se povlačim iz daljnje diskusije, al evo obećajem da ću se opet na ovoj temi javit kad dionica bude vrijedila manje od 15 kuna. Ako ne bude nikad vrijedila manje od 15 kuna neću se onda nikad ni javit. Pošteno od mene. Sava i ekipa, prepuštam vam riječ…

never surrender


Kolega sava, u dobrom dijelu ovog gornjeg teksta si u pravu ( u određenim dijelovima si u zabludi ), al pobogu objasni:

Daj se ne blamiraj!
Najprije si pričao – NEMA KAPITALA!
Sada razvosnjavaš kapital za kojega si tvrdio da ne postoji!
Ti ne znaš osnovne uzance Zakona o trgovačkim društvima – ili si oko ćoravo!
Evo ovo su činjenice iz Intervjua i sastanka s korejskim investitorima.
Upri prstom u što se neslažeš!

Šta kaže RJ – nakon dugo vremena imaš intervju u pisanom izdanju JL-a!

1. RJ je prihvatio plan i o tome je obavijestio MINGORP – prema HR Zakonu o obveznim odnosima to je ravno potpisivanju ugovora.
2. RJ i Uprava s Sindikatima je napravila plan restrukturiranja s planiranim investicijama još prije 6 mjeseci.
3. Plan ima više varijanti glede vlasništva – RJ od 0 do 25%. RJ NIKADA NIJE TRAŽIO NEKIH 5 MILIJUNA EURA!
4. RJ se ne protivi i da u cjelosti napusti Dioki dd uz uvjet da se prihvati program restrukturiranja koji uvažavaju nastavak i završetak investicija i očuvanje zaposlenosti.
5. RJ ima ne jednog nego više potencijalnih strateških partnera koji su zainteresirani za ulazak u vlasničku strukturu kroz preuzimanje dionica u vlasništvu Dioki Holding AG
6. RJ je postigao dogovor s Inom glede plina a preostaje postići dogovor s HEP-om nakon čega bi uslijedila deblokada i isplata plaća
7. Dioki dd već godinama plaća struju i plin puno skuplje ne peer kompanije u okruženju

Javno i iskreno – RJ nije problem on je rješenje.
Uostalom taj čovjek je u zadnjih 1,5 godina istražen uzduž i poprijeko i na njemu nije pronađeno ništa kriminalno – pa zašto mu onda NE VJEROVATI?

…U sklopu foruma su održani i poslovni razgovori tridesetak hrvatskih i 15 korejskih tvrtka iz područja IT industrije i telekomunikacijske opreme, turizma, brodskog prijevoza i avioprijevoza, proizvodnje elektroničkih uređaja, metala, petrokemije, strojogradnje i brodogradnje, transporta, industrije plina te opreme za korištenje Sunčeve energije…..

….Tomislav Pokaz iz Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva je istaknuo vladine investicijske projekte u vrijednosti 13,85 milijarda eura, među kojima je izgradnja nove zagrebačke zračne luke vrijedne 302 milijuna eura, projekt termoelektrane Plomin u vrijednosti od 800 milijuna eura, izgradnja i modernizacija željezničke pruge Rijeka – mađarska granica, izgradnja LNG terminala u Omišlju, projekt Brijuni rivijera u vrijednosti 895 milijuna eura itd……

http://www.hgk.hr/wps/por…_forum__41.77405525846651

Zbog Omišlja su i Koreanci došli u HR. Tu se radi o nekoliko milijardi eura investicija – nadajmo se svi da tu priliku nećemo ispustiti.
Rat oko Diokija umanjuje i udaljuje HR kompanije od posla stoljeća u HR!

ivan, đuro, robi….svi su bili ili jesu clanovi jedne politicke stranke. oni ce sigurno smisliti nesto sto ce biti u interesu svakog gradjanina RH. Kako bi rekao tj otpjevao onaj pjevac iz Velike Gorice "nek nas uvijek vodi onaj koji zna zna zna". Ivo zna najvise samo opet je nedostupan, jer iz medija citam da ga nesto zele pitati u vezi nekih provizija? Kad smo kod investicija, koliko je u ona vremena kostalo sagraditi dvije rafinirije nafte u sisku i rijeci (u usd)? Inace, austrija ce za spasavanje eurozone dati 20ak milijardi eura, a nase investicije (jos u oblacima) su 14 milijardi eura. Samo malo, vlada investira u gradnju zagrebacke luke? A onnda bi dala to drugima u koncesiju? sto je problem voditi taj posao?

janko
liste kao što rekoh ali paro jok kažu da u utorak
ponedeljak 15 isključenje struje NARAVNO PRITISAK
NO SVE BUMO VIDLI ZA TRI DANA KAŽE DJURO

Moram se vratit još samo jednom da iskomentiram savu.

Kao prvo, šta sam ja tvrdio da "nema kapitala"?! kakve su to gluposti? Kakvo "razvodnjavanje kapitala"? Jednom rječju nisam spomenuo nikakav kapital ni njegovo razvodnjavanje. Govorio sam o dionicama i razvodnjavanju dionica i njihovih vrijednosti. Dionica i kapital su u mom riječniku dva sasvim različita pojma. E sad kad smo to razrješili…

Kolega sava pod točkom 5 )
5. RJ ima ne jednog nego više potencijalnih strateških partnera koji su zainteresirani za ulazak u vlasničku strukturu kroz preuzimanje dionica u vlasništvu Dioki Holding AG

Već sam rekao, ne može se ući u vlasničku strukturu kroz preuzimanje dionica Dioki Holding AG! Da postoji takav lik il takvi likovi koji bi kupili te dionice ne znam kakvim novcem i naslijedili navedeni dug, već bi se odavno pojavili, a s preuzimanjem 76 posto dionica bi imali obvezu izdavanja ponude za preuzimanje svih ostalih dionica.
Sad sam opet svratio i vidio da u zadnjem postu nisam pisao na turskom već hrvatskom jeziku, i opet, mislim da sam dovoljno razumljivo to napisao.

I ovaj dio
Javno i iskreno – RJ nije problem on je rješenje.
RJ očito je problem, bio i ostao, osvrnite se malo na strane kompanije, u sličnim situacijama direktori/vlasnici se povlače podvijena repa u ovakvim situacijama, a jedino kod nas se drami oko toga. Da RJ ne radi nikakve probleme u pregovorima već bi se u ponedjeljak znalo konačno rješenje.

A sve ovo dalje šta je napisano o nekakvim pustim ulagačima i ulaganjima je hrpetina floskula koje smo slušali brat bratu zadnjih 5 godina, ako ne i duže, i uvijek ih slušamo iznova pred izbore. Ma koja krvava željeznica Rijeka-Botovo? Krasan primjer! Ma znaš li uopće kad je bio originalni plan da krene gradnja? Evo prolistaj malo po internetu, ja ću ti samo par nabacit izjava:
2005. by Kalmeta – Prema procjenama, gradnja i modernizacija te pruge trebali bi trajati tri godine, a kako bi gradnja mogla početi 2007. godine, putnici bi mogli već 2010. godine vlakom iz Zagreba u Rijeku stići za sat do sat i pol vremena
2007. Vaš link
2009. –Nova nizinska pruga Zagreb – Rijeka, odnosno od Botova na mađarskoj granici, preko Zagreba i Karlovca do Rijeke, jedna je od tih investicija, čiji je rok gradnje pet do šest godina, odnosno 2013. i 2014. godina
2011. Koliko će za nizinsku prugu biti presudni europski fondovi najbolje pokazuje procjena troškova dionice pruge Križevci-Koprivnica-teretna obilaznica Grada-Hrvatski Leskovac-Karlovac. Taj dio pruge predlagat će se za razdoblje 2014.-2020.
zadnje 2011. by predsjednik uprave HŽ-a Ako se prostorni planovi usvoje sljedeće godine, mislim da bi pruga mogla biti gotova između 2025. i 2027. godine.

Interesantno je kod nas s tim ulaganjima i projektima, od jutra do sutra samo se gradi i ulaže, 2010 il 2027, ma jel bitno, bitno je da se ima plan…

Laku noć kolega sava, ova rasprava više nije ni sumrak već lagano debeli mrak.

never surrender

Gosp. Peromadjar
Poštujem vašu odluku, da se više ne javljate na ovaj topic, ali trebate znati, da su sva mišljenja dragocijena.
Vrlo je teško postići ravnotežu, ako vas, informacijama, hrani samo jedna strana.
A, osim toga, nije, da vama više vjerujem. Samo volim čuti i drugo mišljenje.
Ono, što mi se trenutno događa, najbolje, izgrađuje moj vlastiti stav.
Poštovanje vama, kao i svima, koji se bave ovom temom, iz raznoraznih razloga.


Preko Diokija trenutno su se ukrstile dvije političke opcije, HDZ i SDP , ishod je neizvjestan. Tu se vodi rat i te kakav , naime u "rudniku" je ostalo još dosta blaga za iskopati, jer suprotno tomu, svi bi odavno digli ruke od Diokija.

Nema tu toga – u pitanju je da su neki nešto prepoznali na vrijeme a neki nisu!
Zamisli kako će svjetsko gospodarstvo izgledati za 10-ak godina i to preslikaj na našu situaciju.
Neka poduzeća koja su danas STRATEŠKA teško da će opstati dočim neka koja se danas upropaštavaju biti će STRATEŠKA.
Zamisli samo situaciju u kojoj do 2020. HR prepolovi potrošnju nafte i derivata a to je lako moguće – HIBRIDI osvajaju svijet, LNG osvaja svijet.
Kako će funkcionirati rafinerije i maloprodaja, kako će funkcionirati JANAF?
Struka je se oko svega dogovorila a na Ježiću je da to provede i operacionalizira.
Tragedija bi bila da se to preda u ruke nekom stranom fondu – bar za sada.
Kako se borilo i ginulo za HR tako se sada treba boriti da ni pedalj Omišlja ne dođe u većinski posjed stranog kapitala.
Zbroji potencijalne invesicije – doći ćeš do zaprepašćujućih iznosa – ja sam došao do 4 milijarde eura i stao.


Preko Diokija trenutno su se ukrstile dvije političke opcije, HDZ i SDP , ishod je neizvjestan. Tu se vodi rat i te kakav , naime u "rudniku" je ostalo još dosta blaga za iskopati, jer suprotno tomu, svi bi odavno digli ruke od Diokija.

robert jezic (hdz), djuro popijac (hdz), ivan cermak (hdz), leo begovic HEP (hdz), ina-mol (upravljacka prava, mito itd) (hdz)…zanimljiva teza o sdp-u. inace, probajte zamisliti sto bi neki vizionar napravio. mozda bi zamolio robija (hdz) da izadje iz vlasnicke strukture, da drzava pokrije sve dugove diokija, da preuzme 100% dioki-a, da podijeli te dionice gradjanima hrvatske ravnomjerno, da imenuje najbolje ljude za ppetrokemiju u upravu i NO, da zabrani prodaju dionica i nek se drzava pobrine da gradjani svake godine dobiivaju dividendu. Dionice bi se smjele prodati iskljucivo drzzavi ali tek nakon 5 godina i to p/e 16. Hm…jesmo protiv jake drzave ili samo pravi hrvat privatnik moze voditi poduzeca u RH? Nekako mi se cini da je OKI i Ina sagradjena od naroda, bas nekako cudno kako robiji, ivani, miroslavi itd…dodju na gotovo. Tko ce nam graditi Brijune, gradjani RH ili Donald iz NY?

Cone,ne gnoji!!!

Slavko Linić-SDP,najveći prijatelj Robertu Ježiću,teza o sdp-u tek dolazi na red!!!!


Cone,ne gnoji!!!

Slavko Linić-SDP,najveći prijatelj Robertu Ježiću,teza o sdp-u tek dolazi na red!!!!


evo stotice od mene
nisu bitni eksponirani likovi nego oni u pozadini,kad se oni dogovore a valjda hoče za dobrobit svih ona če biti kako djuro kaže "sve gotovo za 10 min"
dotle radnici ,dioičari i svi ostali grizite nokte pozdrav

ma imate vi pravo. kljuc drzi slavko i kako slavko kaze tako ce biti. nek nam zivi vjecno prijateljstvo slavka i robija, a leo, đuro, jadranka i ostali nek se prikljuce na party. mi smo jedna sretna familija, pazi đuro LNG, fala ti slavko spaso si mi dioki.



Cone,ne gnoji!!!

Slavko Linić-SDP,najveći prijatelj Robertu Ježiću,teza o sdp-u tek dolazi na red!!!!


evo stotice od mene
nisu bitni eksponirani likovi nego oni u pozadini,kad se oni dogovore a valjda hoče za dobrobit svih ona če biti kako djuro kaže "sve gotovo za 10 min"
dotle radnici ,dioičari i svi ostali grizite nokte pozdrav
[/quote]

jeste vi iz slovenije? "hoće", "će biti". ja mislim da bi slavko linic htio pomoći frendu, kome sve već ne, ali slavko linić je trenutno beznačajan, osim što može skupiti još glasova. BTW, "za ozbać" linić je čovjek koji sigurno posao u petrokemiji razumije bolje od vecine ministara u vladi, barem njegova biografija tako govori.

New Report

Close