DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Katarski-biznismeni-u-Urinju-i-na-Krku

Čermaku 55 posto Diokija, u vlasništvo ulaze Zagrebačka banka i HEP grupa


Čermaku 55 posto Diokija, u vlasništvo ulaze Zagrebačka banka i HEP grupa

Okosnicu plana čini prodaja udjela Adriaoila u tvrtki Ćuf HEP-u radi unovčenja zemljišta na Krku predviđena za gradnju LNG terminala.

Promjenama u kapitalu i mjerama financijskogA restrukturiranja Dioki će do 2017. godine biti doveden u stanje stabilna i održiva poslovanja.

359milijuna
kuna obveza Diokija otpisalo bi se prema prijedlogu predstečajne nagodbe

Navodi to Uprava Diokija u planu restrukturiranja koji je predala Fini. U njemu je pošla od koncepta strateškoga partnera Crodux plina Ivana Čermaka, koji je iskazao interes da sudjelovanjem u restrukturiranju Diokija stekne većinski udio i u Dini Petrokemiji te u cijeloj grupi. No, od Čermakove ponude odstupilo se u dijelu koji se tiče države. Predloženi otpis državnih potraživanja u stopostotnom iznosu glavnice i kamate nije u skladu sa zakonom, pa je Uprava Diokija morala srezati Čermakove apetite za brisanje državnih tražbina. Sad je na potezu Čermak, te vjerovnici, koje čeka glasovanje. Podrže li plan, 55 posto Diokija preuzeo bi Crodux, mali dioničari imali bi 17,45 posto, a u vlasništvo ulaze i Zagrebačka banka i Hep grupa.

Hypu 89 mil. kn
Za novu vlasničku strukturu predviđen je niz zahvata na temeljnom kapitalu zaključno s dokapitalizacijom u iznosu 153 milijuna kuna. Riječ je o pretvaranju tražbina u stopostotnom iznosu u kapital: konverzijom 68 milijuna Zaba bi stekla 12,20 posto dionica, a HEP bi 85 milijuna kuna tražbine pretvorio u 15,35 posto dionica. Uz Dioki i Dinu, ključni su vjerovnici Adriaoila iz Milana, a od šest nekretninskih društava najvažnija je tvrtka Ćuf zbog unovčenja zemljišta u Omišlju koje je predviđeno za gradnju LNG terminala. Oko 81 posto tvrtke Ćuf drži Adriaoil, a ostatak Dina. Zemljište bi kupoprodajnim ugovorom trebalo prijeći u vlasništvo HEP-a, a s obzirom na to da Hypo ima hipoteku, predviđeno je da Dioki isplati još ove godine oko 89 milijuna kuna Hypo grupi. Inače, za ukupnu tražbinu Hypa predviđa se otpis 40 posto glavnice. Adriaoil je u likvidaciji, a kako Hrvatska ulazi u EU, planira se njegovim vjerovnicima za tražbine na osnovi korporativnih jamstava ponuditi iste uvjete financijskog restrukturiranja koje imaju vjerovnici Diokija.

24,6milijuna
eura tražbina vjerovnika Adriaoila namirit će se po prijedlogu

Bit će to, čini se, prvi veliki slučaj nagodbe međunarodnoga karaktera u kojem je i te kako važno izbjeći kasnija osporavanja i možebitne međunarodne pravne procese. Plan stoga predviđa asignaciju (upućivanje) obveza Adriaoila na omišaljsku Dinu, te dijela njih na Dioki. Time se, pak, omogućuje da Dioki preuzme Ćuf, što je važno jer prodaja udjela u tom društvu (tj. zemljišta) HEP-u za oko 24 milijuna eura čini okosnicu programa restrukturiranja. Za preuzimanje imovine potrebna je jednoglasna suglasnost vjerovnika Adriaoila, a riječ je o više talijanskih banaka iz grupe Antonveneta i Grupe Intesa te iz sastava UniCredit, kao i dva strana strateška dobavljača. Oni ukupno potražuju 24,6 milijuna eura, a samo manji dio je prijavio tražbinu. Stoga se sad svima u okviru plana predviđa namirenje sukladno ostalim vjerovnicima istog ranga i položaja.

Otpis 176 ml. kn kamata
Što se tiče pojedinih mjera financijskoga restrukturiranja, valja reći da se otpis kamata predviđa u iznosu od 176 milijuna kuna, od čega bi država otpisala oko 70 milijuna. Država bi otpisala još 88 milijuna glavnice (to je 30 posto ili maksimalni otpis po zakonu), te bi u tri obroka naplatila 38 milijuna. Banke bi otpisale 101 milijuna kuna, veliki dobavljači 165 milijuna, a mali 5,5 milijuna. Ukupno bi ovom mjerom otpisa obveze Diokija bile umanjene za 359 milijuna kuna, a čak bi i nešto sitno i radnici otpisali. Oni bi od 61 milijun kuna otpisali 2,4 milijuna, ali bi kratkoročno iz prodaje imovine naplatili 35 milijuna te gotovo 13 milijuna u 2014. i ostatak obročno 2015. i 2016. godini. Slijedom konzultacija koje su u tijeku Dioki očekuje da će Zaba, Hypo banka, te Hypo International AG i HBOR – ukupno potražuju 630 milijuna kuna – odreći se prava na odvojeno namirenje te da će sudjelovati u ostvarivanju svojih prava kroz predstčejanu nagodbu.

Planom nije predviđeno namirenje iz predstečajne nagodbe za austrijsku RBA, Karlovačku banku i Banku Kovanica, a njihova hipotekarna potraživanja iznose 141 milijun kuna. Uz veliku podršku banaka plan računa na povezivanje poduzetničkim ugovorima s Crodux plinom, koji za proizvodnju u Diokiju i Dini treba osigurati obrtna sredstva u iznosu od 27 milijuna eura, a za Dioki to znači Čermakovu obvezu od 83 milijuna kuna. U planu se ističe da još treba riješiti pitanje hoće li Crodux i Dioki zaključiti poseban poduzetnički ugovor o doradi ili će proizvodnja biti organizirana na klasičan način. Ako je klasična, Dioki bi bio nositelj svih komercijalnih rizika nabave i cijene sirovina te prodaje robe, a obrtna sredstva bila bi mu doznačena. Iako je plan napravljen po principu dorade, što znači da bi Čermakova tvrtka isporučivala sirovinu za proizvodnju polistirena, a Dioki bi za preradu naplatio ugovorenu naknadu, Uprava to ne prejudicira. Vjerovnicima samo tvrdi da je u oba slučaja planom predviđena profitabilnost.

jel treba biti zelen ili stvarno neke stvari ljudi neznaju iscitati???

sta se dogada sa agrokorom odnosno sta ce se dogadati sa cermakom(crodux),
sta njega briga hoce li dioki ostvarivati dobit, njemu je glavno da je nasa spalionicu ogromne kolicine plina(sigurno br.1) kupac ce biti dioki…

isto sta i todoric radi sa vupik, belje…

nema tu nista dok ne dode strani partner odnosno iume u proizvodnji plasticnih masa!!!!

nemam dionice diok-a, posjedujem dionice atln-a

ako sam dobro razumio (neka me isprave ako griješim) u ovoj nagodbi smo i mi radnici te smo se isto odrekli dijela potraživanja,ja se osobno ne odričem ni jednog dijela niti me je itko pitao da li se odričem.Hoću reći da što dobivamo u prvom dijelu to smo dobili,daljnje rate nema šanse pogotovo 2014,2015,2016
ako bude neka nagodba neka me lijepo pozovu da se dogovorimo. Znam da se i mi radnici moramo nečeg odreći ako se odriču i drugi,ali mi radnici stvarno nismo krivi što je netko zamračio milione, neka ih uzmu od njega i podijele nama.Da znam da je to nemoguče jer se tako ne radi u europi,ali gospodo ne radi se ni ovako.
stvarno me zanima kraj ove sage “DIOKI” ,sad sam i ja bio dio nečeg povijesnog,to jest kako rasturiti tvrtku koja je bila zlatna koka.
pozdrav svima na forumu, redovito ga čitam te sam primjetio da su se pojavila nova imena, a stara su nestala, izgleda da su stari radnici izgubili nadu,a oni koji su vlasnici još kojeg paketa dionica nadaju se čudu

@joka14

Sve je sjelo na svoje mijesto,ispratimo današnje i sutrašnje trgovanje .
Čekamo rezultate razgovora sa Arapima ,i potvrdu vjerovnika o planu. a onda 10.06.2013 ,i formalnost potvrde PSN..

Dionica DIOKI-a mogla bi ovih dana visoko…

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!

jeste vi svi slijepi?, ili?

@ivanorešković
Što je tako začuđujuće ,pratimo trgovanje ,prva blokada je iznad 24 kn.

sada je samo pitanje kad će tko izaći i s kolikom će se zaradom zadovoljiti.pozdrav

crobex je u plusu najvećom zaslugom diokija.

Lijep početak , slijedi nastavak ,samo da obore prvu blokadu iznad 24 kn…

Hrvatska
Crodux preuzeo 62 benzinske postaje OMV-a
Lider/Hina, 4. lipnja 2013. 10:04
Crodux derivati preuzeli su 1. lipnja ove godine 62 benzinske postaje OMV-a i njegov lokalni glavni ured u Zagrebu, izvijestili su danas iz OMV-a.
Hrvatska podružnica austrijske nafte kompanije, OMV Hrvatska d.o.o. prodana je tvrtki Crodux derivati u veljači ove godine, a krajem ožujka Croduxovo je preuzimanje odobrila i Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN).
U današnjem priopćenju OMV-a navodi se da će sva 63 zaposlenika bivše podružnice nastaviti raditi za novog vlasnika. Također se podsjeća kako su se obje kompanije dogovorile oko toga da ne otkriju cijenu po kojoj je Crodux preuzeo OMV-ovu podružnicu u Hrvatskoj.
U skladu s potpisanim ugovorom, bivše OMV-ove benzinske postaje postupno će, kroz idućih šest mjeseci, promijeniti naziv u “Crodux derivati”, zaključuje se u priopćenju OMV-a.
Tvrtka Crodux derivati dio je grupacije Crodux Plin, u vlasništvu umirovljenog generala Ivana čermaka.
Osim iz Hrvatske, OMV se povukao i sa tržišta BiH, gdje je svoju podružnicu prodao Naftnoj industriji Srbije (NIS), također u veljači ove godine.

a uskori i dioki.

New Report

Close