DDJH (Đuro Đaković Holding d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DDJH (Đuro Đaković Holding d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ekipa,

rasprava se razmahala kao da smo u vrticu, ili mozda netko jako druka.
Imamo cudne teze
1. Jaki ulagac koji je kao razlog za pad cijene jer mozda nema novca i mozda ima margin itd.: teza koja vrijedi za svaku dionicu da postoje jaki ulagaci, to moze biti ‘argument’ i za ZABA, ADRS, GOOG, MS itd.
2. Cini se da covjek stalno kupuju i nikad ne prodaje ali time ‘umrtvljuje cijenu’ – pa ovo je iz Ulaganja 101 ili mozda 001, povecana potraznja moze samo pozitivno utjecati na cijenu. @lime, znam da si prijatelj dionce i ne mislis lose, ali ovdje trazis kao i svi mi razlog za pad, pa si mozda skloniji prihvatiti druk nekih igraca.

Ove dvije teze se medusobno i pobijaju jer ako brani margin zasto bi onda ‘umrtvljivao’ cijenu!?

Ja mislim da je na djelu teza

3. Postoje ljudi koji vide da je ovo jedna od rijetkih firmi (ako ih uopce ima drugih) koja i u ovim vremenima ima odlicna razvoj posla i nadaju se padu cijene kako bi jeftino kupili. Plase najmanje nas, nego branitelje koji to ciatju i prodaju dionice, ali onda to utjece na sve.

Pogledajte malo povijest, vidjet cete da ima nikova koji drukaju protiv dionice, govore da ce biti nulovanja i slicno i onda izlaze s najavama najvecih poslova, sto to znaci?

Pa smijesno je da firma koja nema izgleda za banrkot (za razliku od nekih drugih gdje je to moguce pa je i mala cijena opravdana) se trguje po P/B = 0,35 i P/S = 0,15.

Zato ljudi pamet u glavu i ne nasjedajte.


Nebitno zapravo ima li margin ili ne..


Malimacak
Ne mislim ja da on brani margin..ja samo nagađam o mogućim opcijama.
Istina je da sam ja prijatelj ove dionice i ne mislim da je on namjerno umrtvio dionicu..nego da je to posljedica njegovog načina trgovanja.Evo ti samo primjer od jučer kada je opet slikao nalog od 28xx
kom na kupnji debelo ispod tadašnje cijene.Nije ju jednom namjerno srušio to je činjenica..pa ti njegovi veliki nalozi na prodaji koji se pojave pa nestanu..vjeruj mi da ima ulagača koji odustanu od ulaganja kada vide da jedna osoba vedri i oblači na dionici.Činjenica je da je ekipa koja trguje svakodnevno uglavnom otišla na likvidnija izdanja i da ta nelikvidnost ipak odbija dio mogućih investitora
Gledaj, moja razmišljanja pa samim time i ulaganja na burzi idu u smjeru da su trgovanje i sama vrijednost pojedine tvrtke dvije ipak odvojene stvari(priča o dobroj kompaniji a lošoj dionici i obratno).Ima puno primjera koji potvrđuju tu tezu.
I neki moj mali zaključak za kraj;o Đuki sve najbolje a o trgovanju bi se dalo raspravljati..
Pozdrav

sijem žito raste grahorica

Zasto mislis da bi netko davao velik nalog na prodaju i usput kupovao. Ima takvih to je istina. Fondovi i fondici to znas. Plus vjeroajtno namjerno obaranje cijene ako si skrbnik i znas da nekome velikom teba puknuti margin pa to radis, vjerujem i sam da ima toga.

Ali trzsite je ipak veliko, ali ljudi vole personalizirati. Znaci kao sto se prije mislilo da kad je munja, to ‘bog’ radi (jer drugo ne pada na pamet), tako isto mozda nama ponekad padne na pamet tko zna sto kad se pojavi neka nevezana stvar. Meni je puno vjerojatnije da su ti veliki nalozi bili od nekoga tko je zaista prodavao (kandidati su ti FIMA and co i valjda jos neki). Jer osim toga sto je ‘veliki’ nalog na DDJH, pa 1000 komada ti je 40,000 kuna!? Mislim da uDDJH mozemo biti sretni da ima barem jedan ozbiljan ulagac koji kupuje. Druga je stvar ako ima market makera koji obaraju cijenu laznim nalozima, ali mislim da to ovdje nije slucaj.

Ali ozbiljno ako i dalje mislis da je ovako kako kazes najbolje je da dokumentiras koji su to dani i kao inidicjie (ne moras ni imati dokaze) das HANFI i oni ce to istraziti pa ako neko tako radi neka i ispasta, jer bi to bila manipulacija.

Ali ako nije onda ti plasis ulagace teorijom zavjere sto mislim da ti nije cilj. Jer sada kazes da je nalozima na prodaju oborio cijenu, a prije kazes da grcevito brani margin?

Za likvidnost si u pravu nacelno, To je glavni problem TK. Sadasnje cijene ne odrazavaju prave vrijednosti upravo zbog likvnidnosti. Ali tu nije duka kriv jos dobro prolazi. On nikad nije bi bio perjanica likvidnost.



Malimacak
Ne mislim ja da on brani margin..ja samo nagađam o mogućim opcijama.
Istina je da sam ja prijatelj ove dionice i ne mislim da je on namjerno umrtvio dionicu..nego da je to posljedica njegovog načina trgovanja.Evo ti samo primjer od jučer kada je opet slikao nalog od 28xx
kom na kupnji debelo ispod tadašnje cijene.Nije ju jednom namjerno srušio to je činjenica..pa ti njegovi veliki nalozi na prodaji koji se pojave pa nestanu..vjeruj mi da ima ulagača koji odustanu od ulaganja kada vide da jedna osoba vedri i oblači na dionici.Činjenica je da je ekipa koja trguje svakodnevno uglavnom otišla na likvidnija izdanja i da ta nelikvidnost ipak odbija dio mogućih investitora
Gledaj, moja razmišljanja pa samim time i ulaganja na burzi idu u smjeru da su trgovanje i sama vrijednost pojedine tvrtke dvije ipak odvojene stvari(priča o dobroj kompaniji a lošoj dionici i obratno).Ima puno primjera koji potvrđuju tu tezu.
I neki moj mali zaključak za kraj;o Đuki sve najbolje a o trgovanju bi se dalo raspravljati..
Pozdrav
[/quote]



koliko ja vidim prema SDA i onome što je u TOP po ovim cijenama ima preko 10 milja uloženo. A sad pribroj tome na cijene kad je sve upucao i to raste, debelo raste. koliko je onda dobio od Mogposla

piše u članku da se nagađa da je bilo više od 15 milja (eura). On se krije i iza skrbničkih zabe.

http://www.jutarnji.hr/novac/karijere/clanak/art-2008,8,4,bakic_mojposao,128791.jl

[/quote]
Evo dijela..treba još dodati 53xxx komada sa skrbničkog na holdingu i skrbnički na petrokemiji..to je ono što se može naći o njegovim ulaganjima.Ne znači da nema još toga?To je debelo preko 10mil po sadašnjim cijenama.
Koliko ih je on platio samo dragi bog i gosp.Bakić znaju ali zasigurno puno više iz razloga što su sve dionice trenutno na nižim razinama od trena kada je on prodao svoj internetski biznis

1. BDMR-R-A 6. 6. BAKIĆ NENAD 300 1.200,00 19.01.09 0,36 0,30%
2. BLKL-R-A 6. 6. BAKIĆ NENAD 4.785 150,00 07.10.08 0,72 0,96%
3. DDJH-R-A 10. 10. BAKIĆ NENAD 24.957 39,00 17.02.09 0,97 0,77%
4. DDJM-R-A 8. 8. BAKIĆ NENAD 971 488,00 27.01.09 0,47 0,38%
5. DKVS-R-A 8. 8. BAKIĆ NENAD 12.095 40,00 17.02.09 0,48 1,15%
6. DSNE-R-A 5. 5. BAKIĆ NENAD 4.293 490,00 05.12.08 2,10 6,06%
7. FNVC-R-A 6. 6. BAKIĆ NENAD 4.200 229,99 13.02.09 0,97 0,68%
8. KTKA-R-A 3. 3. BAKIĆ NENAD 942 215,00 19.12.08 0,20 2,58%
9. LMPR-R-A 5. 5. BAKIĆ NENAD 4.293 90,00 04.12.08 0,39 6,06%
10. SAPN-R-A 3. 3. BAKIĆ NENAD 5.000 206,25 05.01.09 1,03 0,76%
UKUPNO 8,56 mil

sijem žito raste grahorica

Tako je. Mozda je stavio na skrbnicke racune da pozicije ne budu ocite. Sada mozemo samo nagadati koliko ima cega u tim dionicama.

Ali ovdje smo se raspisali samo o onome sto vidimo, a to su dionice gdje je javno medu prvih 10.

Bilo bi nevjerojatno da nema pozicije i u drugim dionicama (samo mi to ne vidimo jer nije lako uci u prvih 10), kao HT, VIRO itd. Te su likvidnije, pa i ako ima margin koji mora elminirati, mogao bi to puno lakse.

E da, ako vidimo da ima DDJH na svojoj poziciji i jos mislimo da ima margin koji ce mu puknuti, onda je jedino logicno da dio toga prebaci na margin. Na njegovom mjestu ne bih prodavao sada je ako je kako kazes da je sve ovo vrijeme akumulirao, kad su zaredale odlicne vijesti a cijena jos nije odreagirala, da bas sad prodaje?

Mislim da na iz ovoga vidimo da ne mozemo smatrati da bi on svojom eventualnom rasprodajom utjecao na DDJH. Znaci on nije opasnost.

Mislim da je opasnost za DDJH, necete vjerovati :), FIMA, ako vidite imaju u FIMA Equity skoro 5% DDJh.
http://www.fgi.hr/userdocsimages/Osobne_Iskaznice/Equity/20090131.pdf

A to je oko 47,000 dionica a njima jedina veca dionica koja je koliko toliko likvidna, a sigurno imaju povlacenja. S time da oni vjeruju u tu dionicu (povecavali su pozicije donedavno). I sad smo u glupoj situaciji, imat cemo velikog ulagaca koji ce morati prodavati pod pritiskom likvidnosti iako vjeruju u tu dionicu, a to je zato jer njegovi ulagaci ne vjeruju u njega?


Tako je. Mozda je stavio na skrbnicke racune da pozicije ne budu ocite. Sada mozemo samo nagadati koliko ima cega u tim dionicama.

Ali ovdje smo se raspisali samo o onome sto vidimo, a to su dionice gdje je javno medu prvih 10.

Bilo bi nevjerojatno da nema pozicije i u drugim dionicama (samo mi to ne vidimo jer nije lako uci u prvih 10), kao HT, VIRO itd. Te su likvidnije, pa i ako ima margin koji mora elminirati, mogao bi to puno lakse.

E da, ako vidimo da ima DDJH na svojoj poziciji i jos mislimo da ima margin koji ce mu puknuti, onda je jedino logicno da dio toga prebaci na margin. Na njegovom mjestu ne bih prodavao sada je ako je kako kazes da je sve ovo vrijeme akumulirao, kad su zaredale odlicne vijesti a cijena jos nije odreagirala, da bas sad prodaje?

Mislim da na iz ovoga vidimo da ne mozemo smatrati da bi on svojom eventualnom rasprodajom utjecao na DDJH. Znaci on nije opasnost.

Mislim da je opasnost za DDJH, necete vjerovati :), FIMA, ako vidite imaju u FIMA Equity skoro 5% DDJh.
http://www.fgi.hr/userdocsimages/Osobne_Iskaznice/Equity/20090131.pdf

A to je oko 47,000 dionica a njima jedina veca dionica koja je koliko toliko likvidna, a sigurno imaju povlacenja. S time da oni vjeruju u tu dionicu (povecavali su pozicije donedavno). I sad smo u glupoj situaciji, imat cemo velikog ulagaca koji ce morati prodavati pod pritiskom likvidnosti iako vjeruju u tu dionicu, a to je zato jer njegovi ulagaci ne vjeruju u njega?


pa zar njihovo iskrcavanje neće onda nužno spustiti cijenu, pa da se mi ukrcamo na 20-30, što bi nam falilo

U bilo kojem momentu na svoj portfelj možete gledati kao da vam ga je tog časa netko poklonio i nije vam rekao kupovne cijene

Sigurno nece sve iskrcavati na trzistu, nego samo koliko im treba. Ali mislim da nisu toliko glupi da kvocaju kao KD po PTKM malo po malo nego ce najprije potraziti nekoga za blok.

pa zar njihovo iskrcavanje neće onda nužno spustiti cijenu, pa da se mi ukrcamo na 20-30, što bi nam falilo

beeblblox, ako odgovaraš na poruku iznad, molim te, ne citiraj toliko teksta jer ogromnim citatima nepotrebno zatrpavaš stranicu. ioanko sve vidimo. thx.


beeblblox, ako odgovaraš na poruku iznad, molim te, ne citiraj toliko teksta jer ogromnim citatima nepotrebno zatrpavaš stranicu. ioanko sve vidimo. thx.

Kolega.
Zašto mislite da je Bakić uzeo margin?
Ako jest zašto bi po vama on to uradio, a ako nije, zašto je pošao na skrbniči račun?
Molio bih Vaše mišljenje.
Hvala

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Kolega Gorane, nema dokaza da je Bakić uzeo margin, ali postoje indicije koje upućuju da bi to moglo biti tako. Ako se dobro sjećam, na taj zaključak se došlo kada je g. Bakić iz dana u dan akumulirao ADPL unutar top 10 (to je bilo na cijenama oko 100 kn, nešto više, potom nešto niže od 100 kn, odvrtite temu pa ćete vidjeti). Nakon toga je odjednom nestao iz top 10, a točno na njegovom mjestu se pojavio skrbnički…

Zašto bi netko u takvoj situaciji uzeo margin?

Mislim da za to ne treba puno filozofije. Krenuo je na spomenutim cijenama u akumulaciju misleći, kao i mnogi drugi, da je cijena povoljna, niska. Kad je vidio da pada, dokupljivao je. Kad je vidio da i nakon dokupa povećih količina na nižim razinama cijena još i dalje pada, nije mogao, poput malih investitora, špekulativno prodati tako veliku količinu pa se ideja o uzimanju margina nameće sama po sebi. Dodatnom količinom novca može se (u njegovom slučaju) dosta toga dokupiti i (eventualno) spriječiti (ublažiti) daljnji pad te financijskom polugom profitirati od kasnijeg (eventualnog) oporavka cijene.

Međutim, ako se to doista odigralo sukladno ovoj hipotezi, g. Bakić nije očekivao tako snažne sile i vrtlog koji je sve skupa potegnuo u ponor. Cjenovna (postotna) razlika u takvom scenariju je poprilična i nije isključeno da netko na takvim razlikama dođe u margin call. Ostalo je pitanje, ima li još novaca za dokupe (ili eventulna pokrivanja) ili ne. Ako ima, sve u redu i po njega i po tržište, ako nema, onda može doći i do djelomične rasprodaje i pritiska.

A ako nije uzeo margin, a ipak prešao na skrbnički račun?
Za to mogu biti različiti razlozi, privatni i poslovni. Otkuda bi to netko mogao znati ako ga ne poznaje?
I g. Šola iz Karlovačke banke je prelazio s osobnog računa na skrbnički i sl. Meni se osobno takvi postupci ne sviđaju previše jer pobuđuju sumnju i transparentnost daljnjih postupaka. Ako netko stvarno stoji iza svojeg poslovanja, ako netko stvarno ima razloga vjerovati u dugoročni uspjeh svojeg poduzeća, taj bi trebao igrati otvorenih karata.

Nego, kolega, zašto Vi mene ovo pitate ako ste, ako sam dobro primijetio, odlično potkovani na poslovno-burzovnom terenu? Mislim da Vam ovim nisam napisao ništa što Vi ne biste i sami znali.

Kolega hvala na komplimentu, ljepo je to čuti od burzovnog mačka kao što ste vi.

Što se tiče Bakića važno je znati da je još velika količina dionica ostala uknjižena na njegovo ime, što znači ako je i uzeo margin da nije sve založio, te da u slučaju margin calla može dionice sa slobodne pozicije preknjižiti na račun margina što ipak daje sigurnost da neće biti panične rasprodaje s njegove strane.
Prije i za vrijeme velike euforije jako se puno pričalo o Kristijanu Florčiću i o njegovom uspjehu na tržištu kapitala, te o svim njegovim brijantnim potezima kroz povjest, a za 5 ili više godina tako će se pričati o Nenadu Bakiću i njegovom briljantnom ulaganju za vrijeme recesije.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Dražava će odlućiti o sudbini DDJH može ga lansirati u nebo, a može i još više prizemljiti, a realna vrijednost to isto ovisi o državi.

New Report

Close