BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Sve to stoji, ali sezona traje koliko, jedno tromjesecje(!?) I dodana vrijednost na sat konobara/spremacice se ne moze mjeriti sa radnim satom placenim za fakultetski obrazovanog pomorca sa iskustvom…

@ Ludak

Radi se o godisnjm rezultatima i o EBITDi, pa je to odgovor na Tvoj maestralni zakljucak.
Znaci radi se o operativnoj efikasnosti i dpdanoj vrijednosti po djelatniku u core business.na godišmjem nivou, uz koristenje operativnih sredstava oba businessa

😂🤞👋😀😎😁👼🤗👏✌🏃‍♀️

Veliki pozdrav glavnom kreativcu foruma Woodironu, My Moonu, ali ne manji Bubimiru. AJMO PROMATRAT 😀😎✌🤘🤙🖐👌👍🤚👋👋

@BudFox

Pa sad ti vidi 😉


@gigic23

Sve stoji, nema sto. Samo ne razumijem cudenje… ali da, marza im je brutala ako na svakih 100 dolara obrtaja, stave 45 u djep (ako to stoji, jeli)
Ali evo omda plot twist,
Izracunaj dodanu vrijednost it-evca i nase najvece it firme. ( njima za rad treba laptop i… to je otprilike to) kakva je tu marza? A tek na par tisuca ljudi…

Ne kuzim, zasto se o ATPL i ocekivanim dobrim rezultatima, s obzirom da je BDI blizu desetljetnog maksimuma, raspravlja u temi Bez cenzure – o dionicama?

Pa za brodara ATPL imamo temu ATPL ili BDI o brodarskim indeksima i utjecajem istih na rezultate brodara.

P. S. Ne treba biti genijalac da se vidi da ce rezultati kod ATPL biti dobri. To je no brainer, kao PTKM na 20-tak kuna prije mjesec dva. Kod PTKM na rezultate utjece niska cijena plina, a kod ATPL visoke vozarine.

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

@BudFox,
zato jer se govori u pozitivnom tonu, a to biva predmetom cenzure. Ovo je ipak značajni napredak, stavljeno je u stranu, ali nije izbrisano.

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: ATPL (Atlantska plovidba d.d.)[/color]

Ne znam zasto se presucuje da je ap preuzeta nakon 64 godine postojanja ? Ovakav potres na vrhu se ne pamti od osnutka te kompanije.Tko je tu stvarni vlasnik,tko su financijeri svega,i jos mnogo pitanja koje bi trebale rijesavati sudske i istrazne istance.Cemu zamotavanje u celofan i stavljanje sjajne masne na vrh svega a u paketu pokvaren proizvod ?
Tko je to mogao prisvojiti kad su generacije stvarale tu kompaniju ? Odakle im pravo ? Tko je to kontrolirao,odobrio i amenovao ?
Kakva je to vrsta ljudi/drzave/vlasti koja mogu zatvoriti oci pred cinjenicom da su tisuce zaposlenika ostale bez iceg a njih par prisvojilo sve ? Koju poruku s tim pristupom salju ? Ovdje se razglaba o indexima i trzisnoj ekonomiji neceg sto bi trebalo biti predmet temeljite istrage naravno neovisne.Gospoda u kravatama rasprodaju i poklanjaju nesto sto nije njihovo,kao da su namjestenim funkcijama nadlijedili i nesto sto se stvaralo decenijama.Ovo drustvo nema buducnosti ni izgleda,osuđeno je na to da samo gleda sto se događa
bez mogucnosti intervencije.Svi su zakoni pisani da zastite “legalne” lopove a zakon treba postovati kakav god bio…bar tako govore…..


[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: ATPL (Atlantska plovidba d.d.)[/color]

Evo baš malo gledam P&L za AP za H1 i kako vidim EBITDA je cca 62,8 mil kn. a u 2018 je bio cca 117,5 mil kn. E sad, obzirom na desavanja u Q3 kao i stanje FFA za Q4, pa kada se sve usporedi sa 2018. meni isoada ovako:
Nacelno bi Q3 19 migao inati cca 25 30% veći prihod u odnosu na Q2 19, pr cemu bi obzirom na visoku marginalnu dobit EBITDA mivla biti veća od 50-60% u idnisu na Q2 19. To znači ispada EBITDA cca 59 mil kn sto bi u sumi za 3Q dalo cca u zavisnosti od tecaja $ 110 – 115 mil kn.
To je prakticki na pragu EBITDE za 2018 godinu.
Interesantno je zasto je to tako, pa sam uocio da je prosle godine u cijeloj 2018 EBITDA marza bila cca 30.5 %, a da će ove godine na 3Q biti impresivnih cca 43%. Racunica prihodi cca 250 – 260 mil kn, EBITDA cca 110 – 112mil kn, ali je cinjenica da je na H1 EBITDA marza cca 39%.
Sto govore ovi podatci, da je AP ooerativnu efikasnost podigla na znacajno visi nivo i da sa realnim paretrima mozemo ocekivati znacajno pivećanje EBITDE u ovoj godini u odnosu na 2018, vrlo vjerovatno prema 160 – 170 mil kn, a u zavisnosti od Q4. Pri tome bi EBITDA marza bjerovatno za 2019 blla na nivoima izmedu 45 -47%
I na kraju neprilicna ali zgodna usporedba:
Recimo KRAS je u 2018 imao EBITDA cca 114 mil kn i EBITA marzu cca 11,15%, a u H1 2019 ima cca 39 mil kn sa EBITDA marzom cca 8.5%
Kraš ima cca 2600 zaposleni AP cca 220.
Svi pidatci uzeti su sa stranica ZSE i portala moje diinice i javno su dostupni.
Predikcija za Q3 i Q4 izvedene su iz nacelne korelacije sa kretanjem vozarina za brodove koje ima AP i mogu se pokazati relativno netocnima.
Ogromna razlika u operativnoj efikasnosti i stvaranju dodane vrijednosti iz core businessa nije kritika ili pohvala ni za jednu ni drugu kompaniju nego tumacenje golih brojeva

AJMO PROMATRAT………

👍🍾😎😁💪😀✌🏃‍♀️👼🤗🤞😂👋👏

Evo još malo zanimjkivih brojeva. Svi znamo sto je turizam za HR i kako su neke kompanije usoješne u operativnom smislu.
Ako.pogledamo EBITDA/djelatniku AP za 2018 godinu dobijemo cca 540.000 kn, a u 2019 vrlo gruba projekcija koja moze biti izrazito netocna ali ima smisla moze biti cca 750.000 kn.
Kada bo to implementirali u turiste dobili bi npr da bi Valamar koji ima cca 7000 djekatnika ss sezoncina trebao ove godine, mogao imati EBITDA/djelatniku cca 110 – 115.000 kn.
Branse nusu usporedive, ali brojevi nesto pokazuju
[/quote]

Svakako zanimljiva analiza, koja puno toga pokazuje!!
Želim nam svima mirno more, te promatrajmo i dalje!!

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!



Primjer što napravi složeni kamatni račun.

Moj prosjek kupnje RIVP-a je 10,24kn. Znači, pri cijeni od 40 kuna, porast RIVP-a od 40 lipa čini 1%, a na moj prosjek kupnje to je porast od 4%! Uz to, dividenda od 1 kn daje dividendni prinos od 2,5%, a na moju nabavnu cijenu, to je 10%!

Kakav pogodak mora imati jedan špekulant za takve brojke.

A što će tek biti za 10 g? Ako društvo dobro radi, cijena će to kad tad popratiti, a onda će brojke koje će napraviti složeni kamatni račun biti još brutalnije.

Nećemo o raznim kataklizmama, jer na to ni špekulanti nisu imuni. Špekulanti preuzimaju puno veći rizik, za puno manju zaradu, što nema smisla. Al se rezultat vidi odmah i zabava je veća. To ljudi vide i "osjete" i zato se toga drže. Ali meni je draže imat više love, zabavit se mogu na druge načine, najbolje sa svojom obitelji…

Kresso, nisi li nešto pobrkao?
koliko znam složeni kamatni račun uključuje stalno ukamaćivanje glavnice, nešto kao kamata na kamatu
dakle ako si kupio tamo prije 7-10 god. RIVP-a po 10 kuna, to što je on danas 40 kn nema veze sa složenim ukamaćivanjem jer RIVP (prije KORF) nije odmah bio dividendna dionica
već to proizlazi iz rasta njegovog poslovanja, pa se vrijednost tog rasta poslovanja (prihoda, dobiti, obujma…) ogleda i u trž. cijeni ili, ako hoćeš, vrijednosti cijelog biznisa podijeljenog na izdani broj dionica

no ako reinvestiraš dividendu, svake godine za iznos te dividende (nazovimo je kamatom) kupiš dodatno dionica (nazovimo to glavnicom) e onda dolazi složeno ukamaćivanje na red: povećavaš (uvjetno rečeno) kamatom glavnicu, pa svake godine raste glavnica
pošto je tvoja baza za dividendu veća, onda raste i (uvjetno rečeno) kamata i tako svake godine u krug; veća baza, veća kamata
plus samo može biti i rast trž. cijene dionice jer uprava ima tendenciju da dividendni prinos u postotku drži jednak ili povećava svake godine dok to poslovanje dozvoljava

to je dakle složeno ukamaćivanje i njegova moć
Buffett to recimo jako dobro zna, pa je kupio GEICO koji mu generira jaki cash flow kojim onda dokupljuje udjele, kreditira društva iz grupe itd. uglavnom koristi ga kao financijsku polugu
hoću reći ništa od složenog ukamaćivanja bez dokupa dionice, bilo iz dividende, bilo iz vlastitih slobodnih sredstava (novčanog toka)
[/quote]

Ja divku najvise volim pozderat i popit u dobrim restoranima, otici negdje, kupiti komad namjestaja itd.
Naprosto poboljsati si zivot. Koji je samo jedan.
No dobro, svatko ima svoje prioritete…



Primjer što napravi složeni kamatni račun.

Moj prosjek kupnje RIVP-a je 10,24kn. Znači, pri cijeni od 40 kuna, porast RIVP-a od 40 lipa čini 1%, a na moj prosjek kupnje to je porast od 4%! Uz to, dividenda od 1 kn daje dividendni prinos od 2,5%, a na moju nabavnu cijenu, to je 10%!

Kakav pogodak mora imati jedan špekulant za takve brojke.

A što će tek biti za 10 g? Ako društvo dobro radi, cijena će to kad tad popratiti, a onda će brojke koje će napraviti složeni kamatni račun biti još brutalnije.

Nećemo o raznim kataklizmama, jer na to ni špekulanti nisu imuni. Špekulanti preuzimaju puno veći rizik, za puno manju zaradu, što nema smisla. Al se rezultat vidi odmah i zabava je veća. To ljudi vide i "osjete" i zato se toga drže. Ali meni je draže imat više love, zabavit se mogu na druge načine, najbolje sa svojom obitelji…

Kresso, nisi li nešto pobrkao?
koliko znam složeni kamatni račun uključuje stalno ukamaćivanje glavnice, nešto kao kamata na kamatu
dakle ako si kupio tamo prije 7-10 god. RIVP-a po 10 kuna, to što je on danas 40 kn nema veze sa složenim ukamaćivanjem jer RIVP (prije KORF) nije odmah bio dividendna dionica
već to proizlazi iz rasta njegovog poslovanja, pa se vrijednost tog rasta poslovanja (prihoda, dobiti, obujma…) ogleda i u trž. cijeni ili, ako hoćeš, vrijednosti cijelog biznisa podijeljenog na izdani broj dionica

no ako reinvestiraš dividendu, svake godine za iznos te dividende (nazovimo je kamatom) kupiš dodatno dionica (nazovimo to glavnicom) e onda dolazi složeno ukamaćivanje na red: povećavaš (uvjetno rečeno) kamatom glavnicu, pa svake godine raste glavnica
pošto je tvoja baza za dividendu veća, onda raste i (uvjetno rečeno) kamata i tako svake godine u krug; veća baza, veća kamata
plus samo može biti i rast trž. cijene dionice jer uprava ima tendenciju da dividendni prinos u postotku drži jednak ili povećava svake godine dok to poslovanje dozvoljava

to je dakle složeno ukamaćivanje i njegova moć
Buffett to recimo jako dobro zna, pa je kupio GEICO koji mu generira jaki cash flow kojim onda dokupljuje udjele, kreditira društva iz grupe itd. uglavnom koristi ga kao financijsku polugu
hoću reći ništa od složenog ukamaćivanja bez dokupa dionice, bilo iz dividende, bilo iz vlastitih slobodnih sredstava (novčanog toka)
[/quote]

Oprosti, nisam vidio ovaj tvoj post do sada, pa tek sada odgovaram.

Ne, nisam pobrkao. Doduše, nisam matematičar pa ne znam točno “idealnu” definiciju složenog kamatnog računa, međutim ovo što kažeš:
dakle ako si kupio tamo prije 7-10 god. RIVP-a po 10 kuna, to što je on danas 40 kn nema veze sa složenim ukamaćivanjem jer RIVP (prije KORF) nije odmah bio dividendna dionica
već to proizlazi iz rasta njegovog poslovanja

upravo je složeno ukamaćivanje. Ako promatramo cijenu od 10 kuna, to je moja “glavnica”. Svaki porast cijene je “kamata”, koja se pridodaje glavnici i onda opet porast je nova kamata koja se pridodaje glavnici. Dividenda je upravo jednostavno ukamaćivanje, tj. kao da oročiš “glavnicu” koja ti godišnje daje određeni postotak. To što ti s tom dividendom-“godišnjom kamatom” napraviš je druga stvar. Ako ju ne uložiš, onda je to jednostavno ukamaćivanje, ako je pridodaš glavnici, onda je to opet složeni kamatni račun.

No, ja sam govorio samo o cijeni dionice u usporedbi sa mojim početnim ulogom (mojom “glavnicom”.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

PBZ ukida mobilnu apikaciju mPBZ na kojoj se između ostaloga moglo i trgovati na burzi. U novoj aplikaciji nemaju investora. Zanima me preko koje mobilne aplikacije trgujete?

isto i mene zanima Marioporta.
Hvala. iskreno, do sada nisam niti jednu dionicu kupio ni prodao “OnLine” dakle preko racunala nego sve preko mPBZ Investora.

https://hrcak.srce.hr/226666

Zanimljiva analiza stanja hrvatskog tržišta kapitala posljednjih desetak godina.
Podsjetnik za ” stare vukove ” , a i mlađima može biti korisno.

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: BDI – Indikator budućnosti[/color]



Da, istina…..sve je ostalo samo na najavama ali očito je, da nam treba potpis obje strane na dogovor kako bi došlo do ostvarenja tih najava……nego, ako oni te količine uvoze iz Brazila kako da se to ne osjeti na vozarinama…..ili ni taj potpisani dogovor s Brazilom još nije zaživio pa je sve na hold?….zna li netko odgovor?….i možda još i bitnije…..kako će uvoz tih količina soje iz Brazila utjecati na potražnju za brodskim prostorom u odnosu na uvoz istih količina iz USA?

Vidis kako kad postavis konkretno pitanje ti djecica ne znaju dati tocan odgovor. Ali kad treba postaviti link ili BDI, e tu su redovni. Samo ucite od takvih. Znaci ides na link, onda copy, i onda paste
[/quote]
gklemenc@
Kolega pretpostavljam da ste obrazovani i načitani. U to ne sumnjam. Ali za zaraditi novac na burzi to Vam jako malo znači. Imam jako puno obrazovanih kolega i kolegica koji su svi redom izgubili milijunske iznose u Todexu jer su se isključivo vodili prezentiranim podacima iz FI-a i osobnim uvjerenjima da je Agrokor prevelika firma da bi propala. Većina je bila u Ledu i Jamnici. Čak su u prvom momentu i dokupljivali kad su pale te dvije dionice na polovicu prvotne vrijednosti.
Na ZSE-u se na svakoj dionici, čak i na onima koje su završile u stečaju dalo dobro zaraditi ako ste u pravo vrijeme ušli i izašli. Dakle svako izdanje ima svoje vrijeme i rasta i pada ili potpunog pada, a najveća mudrost je u svemu tome osjetiti ili pogoditi vrijeme ulaska i vrijeme izlaska iz pozicije. Sve ostale priče, analize, suhoparno znanje ne vrijede Vam ništa ako ne pratite kretanje cijene, sentiment, okolnosti, vrijeme, likvidnost, izlazak nekog većeg ulagača ili ulazak nekog većeg ulagača, promjene u firmi, čak i glasine o nečemu. Kratkoročni špekulanti su najbolje prošli i prolaze na ZSE-u. Dugoročni puše ili su ispušili sav ulog, to Vam je ovdje zajamčeno osim naravno ako ste cijeli život ulagali samo u neka od rijetkih fondovskih izdanja koja se drže kroz godine na nekim stabilnim cijenam i isplate s vremena na vrijeme neku dividendu. Ali o tome ne pričam jer to je pre dosadno ulaganje sa malim godišnjim prinosima a kada tamo izgubite obično gubite sve – primjer Agrokora i povezanih firmi.

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: BDI – Indikator budućnosti[/color]

@bananorama

ja sam strasno natjecateljsko tip. Zato uvijek raspravljam do kraj i kad znam da nema smisla. Volio bih vam pokazati sta sam klijentima pisao o todexu na mail i kad nadem objavim vam to ovdje. iako ima 1000 mailova, kako rekoh, potrudim se naci. A vi slobodno potrazite na vupiku i belju i ostalim perjanicama sta sam pisao kad su kupili merkator. pogotovo na belju. evo potrazite dal sam pisao da ce biti katastrofa. tocno kad su kupili i belje pocelo rasti. i pitajte kolegu seriju dal sam mu pisao na pp da ne kupuje vise jer da ce propasti. on je belja kupovao na tone. nisam ga dugo vidio. i to mogu potraziti. vi se malo potrudite i ja cu se da nadem sta sam pisao za todex.

A za sve dionice, a znate moj stari nick, mi recite, dal sam ikad išta fulao?

Školovana budala je veća budala od one neškolovane

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: BDI – Indikator budućnosti[/color]

Evo našao sam. Nasao sam vec jucer, jer sam bolesnik, ali mi zena imala rođendan pa me potjerala s kompa. Ovako sam ja to objasnio ljudima koji su me napadali da ledo raste, a da ja nisam ulozio u njega nikad. “Gledajte, vi ulažite slobodno, ja ne ulazem tako. svi govore ledo je narastao 100 ili 200%. NE, on je pao 90%. Tako treba gledati. Sve dionice se vracaju kad padnu toliko. To ne znaci da su se izvukli iz gliba. Sva jamstva koje agrokor ima su puno veća od vrijednosti imovine. Znaci da je vrijednost samih kompanija nula.”

Nadem jos za seriju sta sam mu pisao private. Sto je najgore, covjek me poceo napadati kad sam mu rekao da ne kupuje i ne smanjuje si ulaz.

Školovana budala je veća budala od one neškolovane

New Report

Close