BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: SUKC (SUNCE KONCERN d.d.)[/color]

Mogu. Al neću. Istražuj. Još od devedestih ima primjera koliko voliš. Obzirom da sam znao za mnoge njegove kombinacije sa Suncem, od pumpanja cijene za isplatu naknada, pa nadalje, ne bih se vraćao u tako daleku prošlost.

A te psiho igrice reci ti, pa ću ja, to idi na skupštinu pa se s njime igraj.


Mogu. Al neću.

Za mene si onda samo trol. A za takva natezanja imam nećake i dječji vrtić.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Budi pristojan i doma svoje zajebavaj. Ako nemaš pojma o necem onda najbolje šuti.

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: SUKC (SUNCE KONCERN d.d.)[/color]




U kojem omjeru bi mogla ici zamjena?
Da li se u obzir uzima knjigovodstvena vrijednost?

Uzima se sve u obzir. Deloite će napraviti procjenu pa ćemo vidit u kojem omjeru će ići. Kao primjer može poslužiti pripajanje KORF i VLHO u RIVP?
[/quote]
Deloite, kao i drugi visoko cijenjeni revizori u HR, imaju drugačije kriterije tu kod nas u HR nego tamo od kuda dolaze.
A i tamo su znali "malo promašiti".
Da ne nabrajam, odavno su poneke jako poznate svjetske revizorske kuće tu kod nas u HR
pa šta ?????
[/quote]

Do sada su frime u vlasništvu Jake Andabaka napravile sve na najpošteniji mogući način i vjerujem da će i ovo biti isto tako . Uz to, dobit ćemo novu, objedinjenu dionicu koja će biti jedna od bluechip dionica na zagrebačkoj burzi u zamjenu za ove nelikvidne (ali vrijedne) dionice pojedinih kompanija. Uz strukturu vlasništva kakvu možemo vidit sada, to će bit prva liga. Ja jedva čekam da se ovo provede i baš mi je gušt bit suvlasnik g. Andabaku jer je svijetli primjer dioničarstva i poslovanja u Hrvatskoj.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: RIVP (Valamar Riviera d.d.)[/color]


Apsolutno ispravno rezoniranje – ako si slučajni promatrač. Ja sam rekao da JA ne plaćam za ovo više od 28 Kn jer mi je prerizično dati više. Fondovima nije jer nije njihova lova, a kockarima koji se kockaju na fondovsko pumpanje cijene je rizik ionako stil života. Ja nisam ni jedno ni drugo pa se držim dalje od ovog papira dok je na ovim cijenama. Sretno imateljima.

Poštovani,

bez ikakve zle namjere, možete li podijeliti za koju dionicu na ZSE mislite da nije prerizično platiti trenutnu cijenu? Naime, već sam previše izložen u RIVPu nakon ovog propada cijene, pa bih rado proučio još neke prilike.

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: RIVP (Valamar Riviera d.d.)[/color]



Apsolutno ispravno rezoniranje – ako si slučajni promatrač. Ja sam rekao da JA ne plaćam za ovo više od 28 Kn jer mi je prerizično dati više. Fondovima nije jer nije njihova lova, a kockarima koji se kockaju na fondovsko pumpanje cijene je rizik ionako stil života. Ja nisam ni jedno ni drugo pa se držim dalje od ovog papira dok je na ovim cijenama. Sretno imateljima.

Poštovani,

bez ikakve zle namjere, možete li podijeliti za koju dionicu na ZSE mislite da nije prerizično platiti trenutnu cijenu? Naime, već sam previše izložen u RIVPu nakon ovog propada cijene, pa bih rado proučio još neke prilike.
[/quote]

Odgovorit ću vam na ovoj temi jer ste me tu pitali, nek admin slobodno preseli odgovor na neku drugu temu ako mu smeta ovdje:

Sigurne oklade, jako likvidne:
HT- debelo podcijenjen, ali politička dionica i bit će politička odluka do kad će biti na ovim cijenama. Realno je bar 120% više.
ADPL – odlično izvješće, odlična dividenda, odlična perspektiva, podcijenjeno bar 50%.
PODR – slično kao ADPL, malo lošiji pokazatelji, malo manje podcijenjeno, još uvijek odlična dionica.

Malo nesigurnije pozicije, jako likvidne, moguća značajna zarada:
OPTE – već odradila značajan rast ove godine, podcijenjena, a koliko ovisit će o FI koji izlazi za 5 dana, čeka je postupak prodaje gdje bi moglo doći do ozbiljnog rasta cijene
ATPL – u down trendu već duže vrijeme zbog vanjskih utjecaja, podcijenjena, ali kretanje cijene najviše ovisi o velikim dioničarima i cijeni vozarina

Jako nesigurne pozicije, ali mogućnost zarade ogromna:
VIRO – cijena šećera i cijena dionice na povijesnom minimumu, ima velike oscilacije u cijeni zbog vanjskih faktora, ako se poslože kockice može poletjeti u nebo – iako za sad još nema ozbiljnijih indikatora da je došlo do preokreta
VLEN – cijena na povijesnom minimumu zbog vanjskih faktora, ukoliko se geopolitička situacija promijeni moguć jak rast u srednjem roku, za sad nema naznaka da se to događa.

Ostalo mi nije previše interesantno jer ili nije likvidno ili sam procijenio da je dionica precijenjena ili puno manje podcijenjena od ovih koje sam naveo.

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: RIVP (Valamar Riviera d.d.)[/color]


Ostalo mi nije previše interesantno jer ili nije likvidno ili sam procijenio da je dionica precijenjena ili puno manje podcijenjena od ovih koje sam naveo.

Zahvaljujem, proučit ću navedeno. ADPLa sam svjestan, PODR sam imao na must buy na 270 kn (ali tad nisam imao viška para), sad mi se čini lošija prilika od RIVPa kada sam ga kupovao po 32-35. Ostalo nisam doživljavao do sada.



@Kresso

tebe jako cijenim, imamo različit stil… kad smo kod kockanja na ZSE… da li vam je poznato kako su prošli tvrdokorni ulagači na todexu? Neki od tih ljudi nisu kupovali dionice za sebe nego za unuke, dakle +30 godina ulaganje… i desilo se što se desilo… jer ZSE.

ljudi činite što vas je volja, sigurno je samo da smo svi dugoročno mrtvi… ne razbijajte glavu tuđim načinima ulaganja, možda je baš bolji od vašeg a da vi to uopće ne shvaćate.

Ne razbijam(o) glavu tuđim načinima ulaganja. O svemu se može raspravljati pa i o tuđim načinima ulaganja. Ako nešto kažeš protiv mog načina ulaganja, ja to neću vidjeti kao tvoj govor protiv mene, nemoj ni ti moj govor o tvom/vašem načinu ulaganja.

Govorimo o činjanicama, a onda ih možemo drugačije interpretirati. Kad kažeš “možda je baš bolji od vašeg a da vi to uopće ne shvaćate”, onda možda impliciraš da se ja ne pitam nego slijepo slijedim nešto svoje. A to nije istina. Ne treba ići glavom kroz zid, čovjek uči i razvija se. A kako se može najbolje naučiti nego iz prošlosti. Jer ako učiš iz prošlosti možeš izbjeći da ju ne ponoviš (ako je nešto loše). A prošlost pokazuje da je najunosniji način ulaganja dugoročno value investiranje (uz diverzifikaciju – pa ti ništa ne može ni “todex”).

Ja za svoj portfelj vodim evidenciju za svaku lipu uloženu (pod trošak ja unosim ne samo trošak brokera, nego npr. i 1kn naknade banke kada prebacujem na brokerski račun). Jer me zanimaju točne brojke, ne igram na “osjećaj”. I uvijek se preispitujem što sam mogao/morao bolje. Ali nikada ne gledam unazad sa znanjem koje imam sada (o pojedinoj dionici), nego što se moglo znati tada. I onda nikad ne žalim zbog toga što eventualno neke dobre prilike nisam više kupovao (kao npr. VERN ili HTCP), nego iskorištavam ono što imam sada.

Kad mi neko od šekulanata da točno koliko uspije zaraditi (čisto, bez naknada, dodatnih uloga i sl.) i kad ne počinje od “nule” svakim bankrotom, onda možemo uspoređivati čiji je način ulaganja bolji. I onaj tko ima egzaktne brojke uvijek je spreman na raspravu. Onaj tko ide na “osjećaj” taj uvjek ima obrambeni mehanizam i ne želi raspravljati o konkretnim brojkama.

U međuvremenu, najbolji oblik učenja i uspoređivanja načina je iz knjiga i učeći iz povijesti. A do sada, najbolje se pokazalo dugoročno value investiranje. Nažalost, složeni kamatni račun je teško za shvatiti, ali on je toliko močan, da u kombinaciji sa vremenom (koji špekulant gubi na transakcije) čini nezamislive stvari nekome tko razmišlja poput špekulanta ili osobe koja živi od plaće do plaće…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Primjer što napravi složeni kamatni račun.

Moj prosjek kupnje RIVP-a je 10,24kn. Znači, pri cijeni od 40 kuna, porast RIVP-a od 40 lipa čini 1%, a na moj prosjek kupnje to je porast od 4%! Uz to, dividenda od 1 kn daje dividendni prinos od 2,5%, a na moju nabavnu cijenu, to je 10%!

Kakav pogodak mora imati jedan špekulant za takve brojke.

A što će tek biti za 10 g? Ako društvo dobro radi, cijena će to kad tad popratiti, a onda će brojke koje će napraviti složeni kamatni račun biti još brutalnije.

Nećemo o raznim kataklizmama, jer na to ni špekulanti nisu imuni. Špekulanti preuzimaju puno veći rizik, za puno manju zaradu, što nema smisla. Al se rezultat vidi odmah i zabava je veća. To ljudi vide i “osjete” i zato se toga drže. Ali meni je draže imat više love, zabavit se mogu na druge načine, najbolje sa svojom obitelji…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: KRAS (Kraš d.d.)[/color]

Događanja oko ove dionice su me natjerala da se javim. Naime, insidersko trgovanja koje se dešavalo sa ovom dionicom je bilo toliko očito da mislim da bi u uređenijoj državi koja godina zatvora išla ako se akter dobro nagodio. Kod nas očito nitko nema straha. Nisam imao dionice Kraša prije objave, ali imam dosta drugih i smatram da je nepovjerenje u burzu i institucije jedan od bitnih razloga zašto je burza na ovakvim razinama i po valuacijama i po volumenima. Zato me ovaj kriminal (indirektno) pogađa.

Htio bih napomenuti sljedeće vezano za HANFAu:

1) Svatko može prijaviti saznanje ili sumnju na insidersko trgovanje HANFA-i. Ako se ne prijavi anonimno, HANFA je dužna očitovati se u roku od 30 dana od prijave.

2) Detalji oko načina podnošenja prijave se mogu naći u Pravilniku https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2016_07_60_1524.html. Jednostavnije je naći u pravilniku nego na stranici HANFA-e

3) Ukratko: mail sa prijavom se šalje na adresu zlouporaba.trzista@hanfa.hr sa sljedećim podacima (copy paste iz pravilnika):

(a) kontakt podatke podnositelja prijave (ime i prezime, poštanska adresa, elektronička adresa, broj telefona odnosno tvrtka i sjedište, kad je riječ o pravnim osobama),

(b) podatke prijavljene osobe dostupne podnositelju prijave,

(c) predmet prijave kršenja,

(d) prateću dokumentaciju kojom podnositelj prijave raspolaže.

4) HANFA je dužna dati odgovor podnositelju, pa prema tome koga zanima koje su akcije poduzete od srane HANFA-e, neka izvoli i pošalje prijavu.

“Odgovor na prijavu kršenja, osim ako se radi o prijavi anonimnog podnositelja, dostavlja se podnositelju prijave u pisanom obliku na poštansku ili elektroničku adresu podnositelja prijave, u roku od 30 dana od dana podnošenja prijave kršenja”

Ja sam svoju prijavu podnio i to za trgovanje MV 28.8, i za generalno trgovanje 3 dana prije objave obavijesti o preuzimanju.

Pozdrav

Industrijska proizvodnja u RH rasla najviše od svih članica EU!

dan je pametniji od noći!

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: KRAS (Kraš d.d.)[/color]

Događanja oko ove dionice su me natjerala da se javim. Naime, insidersko trgovanja koje se dešavalo sa ovom dionicom je bilo toliko očito da mislim da bi u uređenijoj državi koja godina zatvora išla ako se akter dobro nagodio. Kod nas očito nitko nema straha. Nisam imao dionice Kraša prije objave, ali imam dosta drugih i smatram da je nepovjerenje u burzu i institucije jedan od bitnih razloga zašto je burza na ovakvim razinama i po valuacijama i po volumenima. Zato me ovaj kriminal (indirektno) pogađa.

Htio bih napomenuti sljedeće vezano za HANFAu:

1) Svatko može prijaviti saznanje ili sumnju na insidersko trgovanje HANFA-i. Ako se ne prijavi anonimno, HANFA je dužna očitovati se u roku od 30 dana od prijave.

2) Detalji oko načina podnošenja prijave se mogu naći u Pravilniku https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2016_07_60_1524.html. Jednostavnije je naći u pravilniku nego na stranici HANFA-e

3) Ukratko: mail sa prijavom se šalje na adresu zlouporaba.trzista@hanfa.hr sa sljedećim podacima (copy paste iz pravilnika):

(a) kontakt podatke podnositelja prijave (ime i prezime, poštanska adresa, elektronička adresa, broj telefona odnosno tvrtka i sjedište, kad je riječ o pravnim osobama),

(b) podatke prijavljene osobe dostupne podnositelju prijave,

(c) predmet prijave kršenja,

(d) prateću dokumentaciju kojom podnositelj prijave raspolaže.

4) HANFA je dužna dati odgovor podnositelju, pa prema tome koga zanima koje su akcije poduzete od srane HANFA-e, neka izvoli i pošalje prijavu.

"Odgovor na prijavu kršenja, osim ako se radi o prijavi anonimnog podnositelja, dostavlja se podnositelju prijave u pisanom obliku na poštansku ili elektroničku adresu podnositelja prijave, u roku od 30 dana od dana podnošenja prijave kršenja"

Ja sam svoju prijavu podnio i to za trgovanje MV 28.8, i za generalno trgovanje 3 dana prije objave obavijesti o preuzimanju.

Pozdrav


Svaka čast!

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Primjer što napravi složeni kamatni račun.

Moj prosjek kupnje RIVP-a je 10,24kn. Znači, pri cijeni od 40 kuna, porast RIVP-a od 40 lipa čini 1%, a na moj prosjek kupnje to je porast od 4%! Uz to, dividenda od 1 kn daje dividendni prinos od 2,5%, a na moju nabavnu cijenu, to je 10%!

Kakav pogodak mora imati jedan špekulant za takve brojke.

A što će tek biti za 10 g? Ako društvo dobro radi, cijena će to kad tad popratiti, a onda će brojke koje će napraviti složeni kamatni račun biti još brutalnije.

Nećemo o raznim kataklizmama, jer na to ni špekulanti nisu imuni. Špekulanti preuzimaju puno veći rizik, za puno manju zaradu, što nema smisla. Al se rezultat vidi odmah i zabava je veća. To ljudi vide i "osjete" i zato se toga drže. Ali meni je draže imat više love, zabavit se mogu na druge načine, najbolje sa svojom obitelji…

Kresso, nisi li nešto pobrkao?
koliko znam složeni kamatni račun uključuje stalno ukamaćivanje glavnice, nešto kao kamata na kamatu
dakle ako si kupio tamo prije 7-10 god. RIVP-a po 10 kuna, to što je on danas 40 kn nema veze sa složenim ukamaćivanjem jer RIVP (prije KORF) nije odmah bio dividendna dionica
već to proizlazi iz rasta njegovog poslovanja, pa se vrijednost tog rasta poslovanja (prihoda, dobiti, obujma…) ogleda i u trž. cijeni ili, ako hoćeš, vrijednosti cijelog biznisa podijeljenog na izdani broj dionica

no ako reinvestiraš dividendu, svake godine za iznos te dividende (nazovimo je kamatom) kupiš dodatno dionica (nazovimo to glavnicom) e onda dolazi složeno ukamaćivanje na red: povećavaš (uvjetno rečeno) kamatom glavnicu, pa svake godine raste glavnica
pošto je tvoja baza za dividendu veća, onda raste i (uvjetno rečeno) kamata i tako svake godine u krug; veća baza, veća kamata
plus samo može biti i rast trž. cijene dionice jer uprava ima tendenciju da dividendni prinos u postotku drži jednak ili povećava svake godine dok to poslovanje dozvoljava

to je dakle složeno ukamaćivanje i njegova moć
Buffett to recimo jako dobro zna, pa je kupio GEICO koji mu generira jaki cash flow kojim onda dokupljuje udjele, kreditira društva iz grupe itd. uglavnom koristi ga kao financijsku polugu
hoću reći ništa od složenog ukamaćivanja bez dokupa dionice, bilo iz dividende, bilo iz vlastitih slobodnih sredstava (novčanog toka)

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: ATPL (Atlantska plovidba d.d.)[/color]

Evo baš malo gledam P&L za AP za H1 i kako vidim EBITDA je cca 62,8 mil kn. a u 2018 je bio cca 117,5 mil kn. E sad, obzirom na desavanja u Q3 kao i stanje FFA za Q4, pa kada se sve usporedi sa 2018. meni isoada ovako:
Nacelno bi Q3 19 migao inati cca 25 30% veći prihod u odnosu na Q2 19, pr cemu bi obzirom na visoku marginalnu dobit EBITDA mivla biti veća od 50-60% u idnisu na Q2 19. To znači ispada EBITDA cca 59 mil kn sto bi u sumi za 3Q dalo cca u zavisnosti od tecaja $ 110 – 115 mil kn.
To je prakticki na pragu EBITDE za 2018 godinu.
Interesantno je zasto je to tako, pa sam uocio da je prosle godine u cijeloj 2018 EBITDA marza bila cca 30.5 %, a da će ove godine na 3Q biti impresivnih cca 43%. Racunica prihodi cca 250 – 260 mil kn, EBITDA cca 110 – 112mil kn, ali je cinjenica da je na H1 EBITDA marza cca 39%.
Sto govore ovi podatci, da je AP ooerativnu efikasnost podigla na znacajno visi nivo i da sa realnim paretrima mozemo ocekivati znacajno pivećanje EBITDE u ovoj godini u odnosu na 2018, vrlo vjerovatno prema 160 – 170 mil kn, a u zavisnosti od Q4. Pri tome bi EBITDA marza bjerovatno za 2019 blla na nivoima izmedu 45 -47%
I na kraju neprilicna ali zgodna usporedba:
Recimo KRAS je u 2018 imao EBITDA cca 114 mil kn i EBITA marzu cca 11,15%, a u H1 2019 ima cca 39 mil kn sa EBITDA marzom cca 8.5%
Kraš ima cca 2600 zaposleni AP cca 220.
Svi pidatci uzeti su sa stranica ZSE i portala moje diinice i javno su dostupni.
Predikcija za Q3 i Q4 izvedene su iz nacelne korelacije sa kretanjem vozarina za brodove koje ima AP i mogu se pokazati relativno netocnima.
Ogromna razlika u operativnoj efikasnosti i stvaranju dodane vrijednosti iz core businessa nije kritika ili pohvala ni za jednu ni drugu kompaniju nego tumacenje golih brojeva

AJMO PROMATRAT………

👍🍾😎😁💪😀✌🏃‍♀️👼🤗🤞😂👋👏

Veliki pozdrav glavnom kreativcu foruma Woodironu, My Moonu, ali ne manji Bubimiru. AJMO PROMATRAT 😀😎✌🤘🤙🖐👌👍🤚👋👋

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: ATPL (Atlantska plovidba d.d.)[/color]

Evo baš malo gledam P&L za AP za H1 i kako vidim EBITDA je cca 62,8 mil kn. a u 2018 je bio cca 117,5 mil kn. E sad, obzirom na desavanja u Q3 kao i stanje FFA za Q4, pa kada se sve usporedi sa 2018. meni isoada ovako:
Nacelno bi Q3 19 migao inati cca 25 30% veći prihod u odnosu na Q2 19, pr cemu bi obzirom na visoku marginalnu dobit EBITDA mivla biti veća od 50-60% u idnisu na Q2 19. To znači ispada EBITDA cca 59 mil kn sto bi u sumi za 3Q dalo cca u zavisnosti od tecaja $ 110 – 115 mil kn.
To je prakticki na pragu EBITDE za 2018 godinu.
Interesantno je zasto je to tako, pa sam uocio da je prosle godine u cijeloj 2018 EBITDA marza bila cca 30.5 %, a da će ove godine na 3Q biti impresivnih cca 43%. Racunica prihodi cca 250 – 260 mil kn, EBITDA cca 110 – 112mil kn, ali je cinjenica da je na H1 EBITDA marza cca 39%.
Sto govore ovi podatci, da je AP ooerativnu efikasnost podigla na znacajno visi nivo i da sa realnim paretrima mozemo ocekivati znacajno pivećanje EBITDE u ovoj godini u odnosu na 2018, vrlo vjerovatno prema 160 – 170 mil kn, a u zavisnosti od Q4. Pri tome bi EBITDA marza bjerovatno za 2019 blla na nivoima izmedu 45 -47%
I na kraju neprilicna ali zgodna usporedba:
Recimo KRAS je u 2018 imao EBITDA cca 114 mil kn i EBITA marzu cca 11,15%, a u H1 2019 ima cca 39 mil kn sa EBITDA marzom cca 8.5%
Kraš ima cca 2600 zaposleni AP cca 220.
Svi pidatci uzeti su sa stranica ZSE i portala moje diinice i javno su dostupni.
Predikcija za Q3 i Q4 izvedene su iz nacelne korelacije sa kretanjem vozarina za brodove koje ima AP i mogu se pokazati relativno netocnima.
Ogromna razlika u operativnoj efikasnosti i stvaranju dodane vrijednosti iz core businessa nije kritika ili pohvala ni za jednu ni drugu kompaniju nego tumacenje golih brojeva

AJMO PROMATRAT………

👍🍾😎😁💪😀✌🏃‍♀️👼🤗🤞😂👋👏

Evo još malo zanimjkivih brojeva. Svi znamo sto je turizam za HR i kako su neke kompanije usoješne u operativnom smislu.
Ako.pogledamo EBITDA/djelatniku AP za 2018 godinu dobijemo cca 540.000 kn, a u 2019 vrlo gruba projekcija koja moze biti izrazito netocna ali ima smisla moze biti cca 750.000 kn.
Kada bo to implementirali u turiste dobili bi npr da bi Valamar koji ima cca 7000 djekatnika ss sezoncina trebao ove godine, mogao imati EBITDA/djelatniku cca 110 – 115.000 kn.
Branse nusu usporedive, ali brojevi nesto pokazuju

Veliki pozdrav glavnom kreativcu foruma Woodironu, My Moonu, ali ne manji Bubimiru. AJMO PROMATRAT 😀😎✌🤘🤙🖐👌👍🤚👋👋

New Report

Close