BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Rast cijena na europskim burzama

Na početku današnjeg trgovanja na europskim burzama cijene su dionica porasle, jer je skok cijena plemenitih metala potaknuo ulagače na kupnju dionica u rudarskom sektoru.[rolleyes][rolleyes][thumbsup][thumbsup][thumbsup]

DELUX,Brankica,Croman.Rekvijem,Lyux,vatreni,valentine,vodavoda,fajrunt,kanabis,lanicaCroman,=ista osoba


Rast cijena na europskim burzama

Na početku današnjeg trgovanja na europskim burzama cijene su dionica porasle, jer je skok cijena plemenitih metala potaknuo ulagače na kupnju dionica u rudarskom sektoru.[rolleyes][rolleyes][thumbsup][thumbsup][thumbsup]

Niš od toga.
http://finance.yahoo.com/intlindices?e=europe

Mudro je zborio stari Seneca: "Per ipiz dudatis eneus iri!"

Kriza burze je iza nas?

Tjednik Nacional objavio je razmišljanja nekih uglednih domaćih upravitelja fondovima. Upravitelji Ilirike, ZB Investa i PBZ Investa ocijenili su kako su najozbiljniji rizici krize na tržištu kapitala iza nas.[rolleyes][rolleyes]
[thumbsup][thumbsup][thumbsup]

DELUX,Brankica,Croman.Rekvijem,Lyux,vatreni,valentine,vodavoda,fajrunt,kanabis,lanicaCroman,=ista osoba

evo Tomislav “korigira” Milićku [smiley]
Vaš link

no, “money illusion” ili “inflation illusion” nisam shvatio kao “averziju investitora prema riziku (koja se) psihološki povećava kada je prisutna prijetnja inflacije”

npr. iz:
Vaš link

The authors consider three answers.

* First, inflation — or the central bank’s response to inflation — damages the real economy and by extension the profitability of corporations

* Second, inflation might make investors more risk-averse, thus driving up the risk premium.

* A third and more radical explanation is the one proffered by the late Franco Modigliani and Richard Cohn in a 1979 paper. Modigliani and Cohn contend that stock investors — and not their bond counterparts — are subject to “inflation illusion;” that is, they fail to understand the impact of inflation on nominal dividend growth rates and extrapolate historical nominal growth rates even in periods of changing inflation. From a rational investor’s viewpoint, then, stock prices are undervalued when inflation is high, and can become overvalued when inflation falls.

dakle, “inflation illusion” je ovo treće objašnjenje, a primjer objašnjenja toga sam našao u onom članku od prije spostanom gdje, ako sam dobro shvatio, u vremenu rasta inflacije se prihod po dionici smanji zbog povećanih troškova financiranja (krediti; više se primjeti u vremenu rasta jer se usporedbom s prijašnjim razdobljem dobit npr. umanji zbog te komponente), a u vremenu pada inflacije jače poraste zbog nominalno veče dobiti (zbog dotadašnje inflacije) a smanjenja troškova financiranja.
opet … ak sam dobro shvatio.

ne komentiram na businessu, pa evo komentar Tomislavu ovdje …
pozdrav! [smiley]

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

po ovoj drugoj i trećoj točki dakle milićka bi bila u pravu, ne? ako su dionice u inflaciji iz tih razloga undervalued, onda će racionalni investor ulagati u njih. ako novcem, koji je za vrijeme inflacije po definiciji overvalued, možeš kupiti dionice koje su undervalued, kakvu bolju zaštitu možeš imati?

naravno, kratkoročno imaš i zlato, ali ono je također dugoročno overvalued jer će padati kad prođe inflacija.

osim toga još mi i dalje nije jasno zašto se kad je riječ o profitabilnosti zanemaruje efekt stavljanja velikih količina novca u službu rasta BDP-a. pred inflacijom valjda svatko misli kako će najbolje zaštititi svoje štedne depozite, a to je tako da se nekako okreću, pokreneš posao ili slično. svakako će svatko osjećati potrebu nešto napraviti s novcem koji mu je dotada ležao na nekom oročenju.

nekako mi se čini kao da mnogi kad govore o inflaciji zapravo govore o stagflaciji.


po ovoj drugoj i trećoj točki dakle milićka bi bila u pravu, ne? ako su dionice u inflaciji iz tih razloga undervalued, onda će racionalni investor ulagati u njih.

hm, one postanu undervalued jer im padne cijena (ili npr cijena ostane ista a inflacija pojede vrijednost – vidi onaj prvi članak koji sam spostao ranije kak inflacija zastrašujuće jede prinose na dulje vrijeme).
ak si kad je bilo overvalued prodao pa kad postane undervalued kupio, onda si dobro napravio. (evo i Tomislav je našao da u trenutku pada inflacije prvo skaču banke).

inače, ja ovdje nabadam i nisam tu doma. kak sam shvatio, ovo je sve na dulja razdoblja i veće rastove/padove inflacije. ne znam koliko u to spada ova naša sa 4% na 6% (ili koliko već). a i inflacija valjda ne dolazi sama i nije jedini uzrok tih padova. ali poteglo se pitanje dionica kao spasa od inflacije, pa eto …

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


one postanu undervalued jer im padne cijena (ili npr cijena ostane ista a inflacija pojede vrijednost – vidi onaj prvi članak koji sam spostao ranije kak inflacija zastrašujuće jede prinose na dulje vrijeme).

da, ili kako pišu npr. cijena poraste ali u taj porast nije uračunat iznos inflacije.

ni ja nisam u tome doma, ali znam da svjetski analitičari općenito govore o dionicama kao zaštiti od inflacije, samo naravno ništa od oporavka dionica ako je inflacija ionako samo sporedni problem a kruži strah od recesije.

samo hrvatska je u drukčijoj situaciji, suočava se samo s inflacijom, ne i s recesijom ili stagnacijom (u hrvatskoj).

Pustite matematiku… Inflacija: bad, bad, bad. Skoro za sve.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Bonitetna kuća Dun & Bradstreet podigla je ocjenu kreditnog rejtinga Hrvatske
s dosadašnjih DB3d na DB3c, zbog politike Vlade koja je usmjerena na daljnje pregovore o ulasku u EU.

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

u slucaju inflacije najbolje je drzati novce u dionicama, ALI samo onda kada vam to predstavlja visak novaca, odnosno novac koji vam nije neophodan za svakodnevni zivot, ali kako je vecina gradana dionice kupila na kredit miseci da se tu moze samo zaradivati, sada ih hvata panika i prodaju dionice da bi imali za benzin i kruh
[cool]

vjeruj mi, isplati se cekati, pa makar cekali i godinama...

Ono sto se razabire iz raznih clanaka, najbolje je prodat prije inflacije i kupovat kad je inflacija na vrhuncu. Samo kad bi se gospodjica inflacija najavila na vrijeme…

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Četiri slovenska fonda došla u Hrvatsku
MP Invest, u većinskom vlasništvu slovenske grupacije Medvešek Pušnik, predstavili su četiri dionička otvorena investicijska fonda s kojima u petak počinju svoju djelatnost u Hrvatskoj.

http://www.jutarnji.hr/novac/trziste_kapitala/clanak/art-2008,3,4,fondovi_medvesekpusnik,111020.jl

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

[cool][thumbsup] CROBEX raste sve više kako se bliži kraj trgovanja znači zadnjh pola sata bit će dizanja cijena.
[thumbsup][thumbsup][thumbsup]

A zašto nebi sada kupili što više dionica HT-a i zaradili na obečanoj divideni u petom mijesecu od 30 kuna po dionici i ublažili si gubitak uložen u fondove …..

[cool][thumbsup]AZ
Doko: CROBEX po P/E omjeru precijenjen 30-50%
4.3.2008 13:42:55

ZAGREB – Mirovinske fondove očekuje najteža godina od početka njihovog rada, iz koje će ih u pozitivu prije izvući obveznice nego dionice, ističu Dinko Novoselec, predsjednik Uprave AZ obveznog mirovinskog fonda.[lol] [lol] [lol]
Jedino mogu biti Agrokorove dionice precijenjene od 30 do 50 %. naprimjer : Jamnica sa 8.000 dotakla 145.000,
Konzum sa 700 dotakao 110.000 Zvijezda sa 2.000 dotakla 20.000 Ledo sa 500 kuna dotakao 20.000 Tisak sa 150 na 1.600 i najmanje Belje sa 50 na 360 kunića.[lol] [lol] [lol] [lol] [lol]

New Report

Close