Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ivana se jučer i danas raspisala, a ne prihvaća prijateljstvo, pa ne mogu vidjeti što piše 🙂 .

 

Ovo u Rusiji se pretvorio u rat do iscrpljivanja protivnika.

Znakovito je da je spot cijena plina pala na 74 Eura/MWh. Pada potražnja jer su spremišta puna ili se nazire neko primirje pred zimu?

 

Vidim srebro je palo, kao i dionice vani i luda su vremena, pa treba imati ke$ha sa strane, jer prilika će biti u izobilju, ali mislim da još nismo blizu dna, možda kada S&P padne još 20-tak posto, vidjet ćemo.

 

TSLA je na 205$, pa sada da li je to prilika vidjet ćemo, a Elon prodaje parfem spaljena kosa 🙂

 

Pozdrav Ivani 🙂

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Ne zna ona gdje treba kliknuti da prihvati prijateljstvo. To su inače posebne vještine nevezane za vještine trgovanja dionicama.

I ja sam je molio za prijateljstvo, upravo iz razloga da mogu čitati njene komentare, zanimljiva je. Ivana please,  klikni i pokaži trialu da je u krivu.😀

I ja sam joj poslala request, ali ništa.

Ja sam se čak zakleo da nisam Brad Pitt al ništa …

time is the great teacher, but unfortunately it kills all of its students

Ja sam se davno pomirio da sa ženama treba strpljivo.

Uvijek s radošću dočekam nedjelju da pročitam Ivanine analize.

Moj zahtjev je davno odbijen. Nekoliko godina. Onda sam zaključio da ivana nije izvana za koju se predstavlja i da nije druželjubiva. Pusa svima osim ivani jer žene nemaju tako tvrdo srce.

Ja sam joj bio prijatelj prije, pa me maknula , šteta

Crikva1, 14.10.2022. u 08:53

 



 

 



 

 

 



 

 

 

Definitivno best buy po mom skromnom mišljenju je KODT

 

 

 



 

Slažem se. Nadodao bi, špekulativno i fundamentalno šta je uvijek dobra kombinacija. .Očekuje se odlično izvješće za 3/4 .  27.10. je brzo a nije daleko ni godišnji fi s vjerovatno najboljim rezultatima dosad.Divka kao i uvijek..

Trenutni bb kodt-r-a i kodt-p-a pa živi bili pa vidjeli.

Ja obje vidim visoko.

 

 



 

 

Po mojoj definiciji best buy je nešto što je fundamentalno zdravo i perspektivno, ali uz istovremeno obavezno dobru tehničku sliku. Dobro je imati i horoskop na svojoj strani. FA mi kaže što kupiti, a TA kada to kupiti.

KODT zadovoljava ovaj prvi uvjet, ali trenutno tehnički ne izgleda dobro.

.

Na weekly grafu možemo vidjeti veliki potencijalni H&S. Kažem potencijalni jer da bi bio validan cijena mora propasti ispod neckline-a (recimo ispod 2.000), ali već i to je dovoljno da se ne zalijećem sa kupnjom. Oportunije je u ovom slučaju ipak malo pričekati.

.

Target ovog patterna bi u tom slučaju bio oko 1400 kn.

 



 

Možda bude po Vašem grafu i željama ali moj target za ovu godinu je ipak 2500 a za slijedeću 2800.

To je u redu, ne mozemo svi jednako razmisljati, bez toga trziste ne bi postojalo.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

ivana7, 15.10.2022. u 12:53

 










– tu kod KODT pravite sličnu grešku koju ste napravili i na TPNG.

– ja sam se tada nakrcala TPNG na 39kn, za mene je to bilo neko dno, firma je bila zdrava, na vidiku rat i poremećeni naftni tokovi, stvarno prilika, možda to nije bila prilika gledano kroz TA, i ja krcata te TPNG i vi pišete kako će to padati, a i ja sam tu napravila grešku jer sam dosta rano to počela prodavati.

– potpuno isto i sada pišete za KODT, ja sam toga krcata a vi ju vidite na 1.400kn.

– vi vjerujete u TA a ja vjerujem u KODT, zanemarimo novac, ovaj put mi je stvarno zanimljivo tko je u pravu ja ili vi i hoće li se ponovno ponoviti TPNG.

 

Moram pojasniti svoju strategiju trejdanja na ovom dobrom primjeru TPNG.

.

Ne bih rekao da sam na TPNG pogriješio što nisam kupio na 39. Meni, kao netko kome je TA jako bitna u odlučivanju, je cilj pokušati prepoznati i ući u dionicu kada se preokret trenda potvrdi – dakle, iz downtrenda ili sideways kretanja u uptrend. Na taj način sam propustio određeni postotak tog inicijalnog rasta jer nisam ušao na samom dnu, ali sam bitno smanjio rizik, povećao vjerojatnost uspješnosti tog trejda, i ono treće ništa manje važno – minimalizirao sam vrijeme provedeno u dionici uz istovremeno ostvarivanje maksimalnog prinosa.


.


Da sam ušao ranije lako sam mogao zaglaviti u poziciji, vidjeli smo kako se dionica kiselila u tom cjenovnom range-u zadnjih godinu i pol prije toga i lagano se cijedila. To mi je problem jer, osim velikog oportunitetnog troška, tu je bila prisutna i općenito neizvjesnost i nestabilnost šireg tržišta koja je lako mogla pogurati cijenu još niže ili ju tu zadržati još duže vremena. Nemam neograničenu količinu keša pa mi je nezgodno beskonačno čučati u dionici, pogotovo u takvim makroekonomskim uvjetima. Znaš i sama da sam vrlo rano pisao kako mi sve izgleda da ćemo uskoro vidjeti veliki pad tržišta iako to često nijebilo tada popularno mišljenje, a i ti si često na te moje postove burno negativno reagirala. U takvim uvjetima ne želim dugo biti u nijednoj dionici (JDPL je priča za sebe). Uz sve ovo nabrojano tu na ZSE imamo i ogroman problem nelikvidnosti koji sve ovo dodatno komplicira.


.

Dakle,vidi na grafu u prilogu detalje tog mog trejda.

Nakon što se dionica gotovo godinu i pol kiselila u rasponu i padala sa 48 kn na do 38 kn, ja sam ušao na kraju tog perioda, točno u vrijeme kada je krenuo preokret trenda.

Kupovao sam u rasponu od 41 do 43 kn, recimo prosječno 42,50 kn (povećavao sam poziciju kako je cijena rasla). Prodavao sam u rasponu od 50 do 53 kn, recimo prosječno 51 kn (veći dio sam prodao po manjoj cijeni).

Kupio sam ukupno 10.000 komada, dakle uložio sam oko 425.000 kn, a prodao za 510.000 kn. Od prve kupnje do zadnje prodaje je prošlo ni mjesec i pol dana.

.

Rekao bih da je ovo prilično dobar trejd. U mjesec i pol dana sam zaradio oko 20%, oko 100.000 kn, to je nečija godišnja plaća. Nije jedan lijepi auto srednje klase (kako ti to voliš reći 🙂 ), ali je i dalje prilično dobro.

.

Dakle, u odnosu na tebe sam propustio inicijalnih 10% rasta, ali sam zato bio maksimalno učinkovit – minimalizirao sam vrijeme provedeno u dionici, uhvatio sam najveći dio tog impulsa rasta, iskoristio sam povećanu likvidnost za ulaz/izlaz (što je redovno prepreka za bilo kakav konkretniji trejd). Time sam rizik i oportunitetni trošak sveo na minimum. Ako bismo ovo gledali, kako to često financijaši vole, anualizirano, onda stvar izgleda još bolje.

.

Svakom trejdu pokušavam na ovaj način pristupiti. Tražim fundamentalno potentnu dionicu i čekam optimalan trenutak za ući i izaći. Nekada to uspijem, nekada ne, ali tako je to.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

ivana7, 15.10.2022. u 15:55

 










– ovo su neka moja predviđanja koja ne moraju biti točna, ali prema mojem vjerovanju i iskustvu smatram da će cijena ove dionice KODT prije ići ka mom targetu od 3.000 kn nego targetu gospona Mitkka od 1.400 kn.

– zašto tako mislim sam detaljno objasnila u prethodnim postovima.

– a od mene ste ovaj vikend dobili stvarno detaljnu fundamentalnu analizu za KODT, za tehničku analizu i target od 1.400 kn tu vam je gospon Mitkko.

– e sada tko je od nas dvoje u pravu vrijeme će pokazati.

 

Iskomentirao bih dodatno ovaj moj graf za KODT…

.

To nije moja prognoza, taj graf je samo jedna mogućnost, a šanse da se ona ostvari se povećava ili smanjuje ovisno o tome kako će se cijena ponašati kada/ako padne ispod cca 2.000 kn.

.

Nijedan graf nije “prognoza”, iako nažalost mnogi to tako shvaćaju. Graf samo ukazuje koji put je u određenim okolnostima vjerojatniji. Zato se kaže da graf ukazuje na put najmanjeg otpora – The Path Of Least Resistance. Sve u prirodi se ponaša po tom principu, tako ni ovo nije iznimka.

.

Gore sam napisao da KODT tehnički ne izgleda dobro jer je očigledan taj veliki potencijalni H&S pattern. Posebno sam naglasio ovo “potencijalni”, jer da bi on uopće bio validan i sugerirao daljnji pad cijene cijena prvo mora probiti “neckline”, dakle pasti ispod cca 2.000 kn. Čak i u tom slučaju cijena ne mora nužno padati dalje, ali je bitno veća vjerojatnost da hoće padati dalje.

.

H&S se inače smatra jednim od najpouzdanijih patterna, koliko uopće neki tehnički pattern može biti pouzdan.

.

Dakle, u ovakvim okolnostima ja radije sačekam da vidim kako će se cijena dalje razvijati umjesto da sada optimistično kupujem. Kako sam gore napisao “to je dovoljno da se ne zalijećem sa kupnjom. Oportunije je u ovom slučaju ipak malo pričekati.” Primijeti da nisam napisao da će cijena sigurno pasti do 1.400, već da je sada oportuno pričekati razvoj situacije i kupiti tek kada zrak bude čist. Karte trenutno ne idu kupcima u korist.

.

U prilogu je malo detaljniji graf za KODT.

.

Prvo, primijetite da je to weekly graf, što znači da svaka ova svijeća predstavlja jedan tjedan – dakle, ovo je nekakav srednjeročni graf, gleda recimo 6 mjeseci unaprijed. Za ovakve grafove nije realno očekivati da su skroz precizni, oni su tu više da ukažu na smjer i magnitudu sljedećeg poteza. Uz ovo je potrebno gledati i detaljnije dnevne grafove, pratiti razvoj situacije i prilagođavati targete i sljedeće poteze u hodu.

.

Drugo, mjereni target ovog patterna je ustvari 1.500 kn, a na 1.400 je jača povijesna linija otpora pa je moguće da će i u slučaju pada cijena i dotle doći.

.

Da rezimiram i dam jednu usporedbu – ovaj graf za KODT za sada samo ukazuje na to da tu ima nekog dima. Vjerojatno je da se nešto zapalilo, ali moguće je i da je samo nekome zagorio ručak. Ja kao trejder u takvim slučajevima trebam pričekati ili da se dim rasčisti ili da se pak konačno ukaže taj plamen. Tako si povećavam šanse da se neću opeći, ali je pritom moguće i da sam u krivu pa ću propustiti neki prvi postotak rasta prilikom eventualne promjene trenda. Kakve su sada okolnosti, prvenstveno gledam da se ne opećem.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

zaboravio si spomenuti da sadašnja cijena još prilično vremena nebi bila postignuta da nije bilo otkupa od tnpl. drago mi je što su se strpljivi konačno naplatili, ali koliko su dugo bili unutra… ja sam je prodao u ožujku-travnju lani sa manjim gubitkom i ušao u atpl i jdpl.

i da, istina je da se rast cijene mogao naslutiti tijekom proljeća i ljeta ove g. ali nije bilo sedstava. i da, pitanje je kolika bi bila danas cijena bez bijelog labuda.

@randopph

Slazem se sa svime, nisam komentirao daljnji razvoj cijene TPNG vec samo taj moj stari trejd na koji se Ivana referirala.

.

Bijeli labud je prica za sebe, to nije nitko mogao predvidjeti.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Mittko dali ijedna dionica trenutno izgleda tehnički dobro?

Crobiji izgledaju dobro pa valjda i dionice.

ZSE najmanje pada od svih burza

New Report

Close