Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

slicnog sam razmisljanja kao kolega drevil s tim da se nadam da će uspijeti gricnuti ADPL-a malo vise na 120 ili ako cisto psiholoski 119. Al danasnjim tokom rekao bi da je 121,5 točka oko koje ce se vrtiti u sljdedecem razdoblji ili barem do objave rezultat i dividende.

Best sell: Ptkm dok se još može.

drevil

dogricni plag odmah! kaj ako prvi na kupnji izgubi živce i lupi po asku? koliko bude onda cijena?!

Prva HR konferencija posvećena poslovnim neuspjesima.

– 16. siječnja, 16:00, u prostorijama HGK ZG.
– ulaz sitnica, samo 99,oo kn.

– kako to organizira HGK možda nešto bude i o lovu bijelih medvjedića i kako preparirati iste.
– zašto medo ???
– jer kada izgubite lovu na burzi vi će te i dalje biti vlasnici svojih medića.

– sigurna sam kako će se konferencija posvetiti prošlim, sadašnjim a i budućim poslovnim neuspjesima.

– o prošlim poslovnim neuspjesima svakako će se raspravljati o Đakovštini i Validusu.
– a sadašnji poslovni neuspjesi, trenutno to je Petrokemija.
– a zasigurno će biti riječi i o budućim poslovnim neuspjesima tipa Varteks, Đuro a možda se nešto čuje i o popularnom brodaru bez brodova.

– kako najsigurnije možemo ostvariti poslovni neuspjeh ???
– to je bar lako,
– ako u portfelju imamo neku dionicu tipa ADPL koja nam nosi sigurnu dividendu najbolje ju je što prije prodati.

– stvarno je šteta što na toj konferenciji nećete moći čuti gospon Lopinu i mog prijatelja Spliću jer su oni trenutno najveći stručnjaci u RH za poslovni neuspjeh.
– a mogla bih pridodati i gospona Goluba s pipl mast trast as ili KSST.
– ovaj popis je stvarno previše dug, jer na HR burzi imamo stvarno previše prestručnih investitora koji bi nam mogli satima propovjedati o poslovnim neuspjesima.

– I love this game.
Pozdrav !

Svaka riječ na mjestu. Bravo Ivana 7.

b.b. atpl

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !


b.b. atpl

atpl i tnpl

ivana7
pa daj se onda ti prijavi i prosvijetli nazočnu gospodu!!


dokupio jucer adpl, danas korf, jos vrebam kodt-p-a i atgr. nije mi samo jasno kako to bid i ask izgledaju na tuho, a pogotovo na plagu, i jednu i drugu u godinu dana dokupio sam sitno jednom, postotak u portfelju odrzavaju rastom dionica, mozda dogricnut plag sada a ne na proljece?

evo izgleda dokupio i kodt-p-a, ona tri sirocica na 1040 bi trebala biti moja, vidjeti cu kad dodjem doma, jucer sam cucao osamljen na toj koti, atgr: moja prva kupnja bila dosta ispod 700 ali sad postavljen puno vise: blizu blizu ajde zagrizi, korf ukrcao se u dva ulaza ispod i iznad 150 pravovremeno u roller coaster s nasim lunapark mestrom, mislim ne bih mu nikad ulazio u one klimave ruzinave vagone koje nudi, tresnes s njima na tlo ko od sale, nikakva te centrifugalna sila ne moze sadrzati uz tracnice, ali ovo mu je fundamentalno pristojan vlakic. izgleda nemam za gricnuti plag, cekati cu veljacu, a bojim se da ne odleti uz ovako jadni ask, veljaca ce mi biti zanimljiva: fi, mogla bi i neka najava dividendi itd.


hvala najljepša na prijedlozima…i dalje molim tipove i prijedloge pa da zajedno ko jedna fina složna familija prokomentiramo
pofuk

Best buy: KOTR-p-a.

– ta dionica mi je zapela za oko kad sam vidjela tržišna kapitalizacija cca 80M a godišnja dobit 21.2M.
– pa oni zarade ukupnu investiciju (sami sebe) za 4 godine.
– ta dobit je na žalost puno manja kad im gospon Linić sreže porez (16.7M).
– cijena se u međuvremenu malo digla pa je na sadašnjoj cijeni tržišna kapitalizacija 88.5M.
– mislila sam i prije godinu dana ovo kupiti, ali je cijena previše išla gore a kad sam ja imala love nije ju bilo za kupiti.
– sama dionica je previše nelikvidna, trgovina u 13:00 .
– ali ovih dana je tu izlazio netko iz top10 pa je bilo velike gužve na kupnji, znači na određenoj cijeni postoji veliki interes.

– ova dionica je nešto slićno kao KODT, samo što je KODT veća firma, redovito daje izvješća i ima likvidnost i normalno trgovanje.

– I love this game.
Pozdrav !

KOTR je dobra firma i zanimljiva dionica, redovito pročitam i njena godišnja izvješća. Nisam radio detaljnu analizu i valuaciju, pa ne znam je li podcijenjena i koliko, ali površno gledajući čini mi se da nije precijenjena. Napisat ću neke opaske koje mi se čine bitnim za valuaciju (u smislu budućih zarada), a na koje nemam odgovor (nisam dovoljno istraživao).

Kapaciteti KOTR su cca 200M prihoda godišnje, trenutno radi punim kapacitetom. Bez pokretanja novog investicijskog ciklusa u perspektivi nema povećanja prihoda. KODT je od 2005. do danas imao 3 velika investicijska ciklusa, KOTR je investirao više manje oko razine (realno iskazane) amortizacije, tj. investirano je samo u održavanje postojećih kapaciteta. Rast dobiti u toj situaciji moguć je samo povećanjem marži, pa je za valuaciju najbitnije dobro procijeniti buduće marže.

NPM po godinama:
2,6% (2004.); 4,2% (2005.); ? (2006.); 3,9% (2007.); 4,4% (2008.); 5,1% (2009.); 6,3% (2010.); 7,6% (2011.); 9,5% (2012. – uključuje udjel u dobiti JV TBEA Končar)

U razdoblju najveće konjunkture na tržištu transformatora 2006.-2009., kada su ostali proizvođači transformatora imali vrlo visoke marže, KODT realno s rezervacijama NPM oko 10%, KOTR je imao 4-5%, u daljnjim godinama kada su marže u trafo biznisu generalno jako pale zbog prekapacitiranosti, KOTR povećava NPM do 9-10%. Za valuaciju KOTR je bitno istražiti uzrok i održivost ove razine profitabilnosti. Neke mogućnosti su (moguća je i kombinacija navedenog):
– najpovoljnija varijanta bi bila da je KOTR razvio neke konkurentske prednosti zbog kojih konstantno povećava marže i da će u budućnosti moći održavati tu razinu profitabilnosti (recimo razvio je neke nove transformatore koje može prodavati uz relativno velike marže)
– ne poznajem dobro segment mjernih transformatora, možda nije jako koreliran s ostalim segmentima i možda tu nema problema prekapacitiranosti
– lošija varijanta je da su visoke marže posljedica povoljnih okolnosti na tržištu sirovina. KODT hedgira nabavu sirovina, za KOTR ne znam, prema ovoj rečenici iz izvještaja uprave uz GFI 2012 rekao bih da ne:
Rizici na tržištu nabave – cijene glavnih sirovina i materijala (bakar, trafo lim, trafo ulje, izolacija, aluminij, čelik itd.) su značajno promjenljive u posljednjih nekoliko godina, s ponekad enormnim rastom u kratkim vremenskim periodima, što onda ima značajan utjecaj na profitabilnost Društva.

Na valuaciju KOTR trebalo bi dodati i valuaciju kineskog joint venture TBEA Koncar, što nisam detaljno proučavao.

Nije direktno vezano uz vrednovanje firme, ali mislim da bi trebalo istražiti zašto su od uvrštenja u MTP u 2012. glavni prodavači članovi uprave g. Rogoznica i g. Bojanić.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

@kermeph

Vrlo korisna i kvalitetna analiza.

Koliko ja vidim glavni prodavac zadnje vrijeme je clan uprave.

Dodao bih da je izvoz transformatora iz Hrvatske u Kanadu porastao prosle godine sa 120M na 500M i cini mi se da su to uglavnom, ako ne sve, njihovi transformatori. Imas li ti informaciju ko izvozi transformatore u Kanadu?

Jos jedno pitanje se odnosi na potrazivanja. Vec 5 godina imaju potrazivanja iznad 50M i cini mi se da to nikako ne mogu smanjiti. Koliko tu moze biti nenanplativih potrazivanja?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

New Report

Close