BCIN (BC institut)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BCIN (BC institut)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Totalno zapustena dionica , zbog cega ?

nema rasta prihoda, dobiti ima malo ali je to tako mala firma da nema smisla to analizirat opce
ima finu knjigovodstvenu vrijednost i po tome je podcijenjena
no zbog market capa i odnosa vlasnika prema dionicarima cijena je ovakva.
tzv shareholder yield je jako nizak s obzirom na potencijal za vecu div. i mozda kupnju dionica na trzistu

Dakle firma je trenutno ispod 0,5 BV-a. Firma ima stabilno poslovanje i solidnu dobit. Em je potcijenjena na TK, nagomilana je silna dobit tokom godina koja će se kad tad morati isplatiti dioničarima u obliku masnije dividende, a prije par mjeseci je spominjano i preuzimanje. Totalna sigurica i bonbon od dionice koji može i kratkoročno poletiti i još biti potcijenjena

najveći potencijal rasta dionice je u preuzimanju i eventualno isplati velike dividende
Gazda je odradio svoju dionicu, a vrijeme je za druge. Adris je prije 5 godina dobivao 1-1,5 mlrd EUR-a, a danas jedva 400 mln EUR-a.
Nažalost poslovni model nije moderan a što se vidi kako strani konkurenti samo rastu. premalo razvojnih projekata, nema disperzije poslovanja, iskorištavanje ulagačkog potencijala odnosno tvrtka nije napravila iskorak na druga tržišta.
A nažalost pitanje je lojalnosti radnika i managementa i njihove dobre kontrole.

http://zse.hr/userdocsimages/novosti/h6nbVRFGdWsn4Kh6g69FpQ==.pdf

Ovi je protuprijedlog dioničara od prošle godine, samo da se vidi koliko se tu novca krije.

Bitno je za naglasiti da je tih 20kn bilo samo iz zarade za 2013., ne iz prijašnjih godina… a iskreno, meni bi bilo puno draže da krenu kupovati dionice u trezor i poništavati ih ne da daju dividendu…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

katarina

Znaš li možda koliko bi to moglo biti da ne istražujem?

Počele stizati uplate.
Stavka-izravna državna potpora.

Isplaćuje se oko 1,5 milijardi ali nema to nikakve veze s BCom.Osim ako ne misliš nato kako taj novac ide djelu njihovih kupaca pa ajde de i to je nešto što može poboljšati krvnu sliku prodaje u ovoj 2015.Nego vidim da mi moderator opet izbrisao postove od prošle sedmice a ne znam zašto.Pa hajde da napišem ponovo da vidimo jel sam stvarno tako zla autorica da me treba tjerati s foruma.Pisala sam o lanjskoj dobiti i pokušala projecirati neka svoja saznanja na prognozu ovogodišnje.Iznijela sam svoje zadovoljsto ako bi ukupni prihodi i liznuli 130milkn a isto tako i očekivanja o dvoznamenkstoj neto dobiti.Naravno za sve to potvrditi morat ćemo čekati travanj za kupnju statističkog ili svibanj za konsolidirano kad ga obično iznesu.Ako je ovakvo moje pisanje problem onda da proširim na čemu temeljim svoje zaključke.U Hrvatskoj očekujem prodaju sličnoj onoj iz 2013.Ali zato izvozne i one iz BiH,Srbije i Turske značajno bolje iz razloga jer su na tim tržištima još u 2013. jako povećane površine zasijane sjemenskim kukuruzom BCa a za to razlozi sigurno postoje.To će sigurno povećati rasshodovnu stranu ali i povećati brojke prihodovne i konačno i dobit u tim tvrtkama kćerima.U Turskoj se situacija konačno sredila i sad je stvarno zadnji čas da značajnije vrati uloženo.Uz to ako je pad turske lire od 25% u izvještaju za 2013. donosio negativnosti njen 10% rast kroz 2014. trebao bi donijeti neke benefite u izvjšćima koje očekujemo.Dodatni poticaj eventualnom rastu cijeni dionice mogla bi biti i isplata znatno veće dividende nego do sada.Takva očekivanja temeljim da je sad konačno jasno da se isplata dividende iz zadržanih dobiti u razdoblju 2003-2010 ne oporezuje a takve imamo napretek pa bi tu činjenicu mogao iskoristiti i sam većinski vlasnik da dođe do većeg komada torte bez da mu državna šapa bude zavučena u džep.Mislim da sam se svega izbrisanog prisjetila i da u ovom gore napisanom nema razloga za poduzimanje sankcija brisanjem.A uzmite u obzir da nije lako s dugim noktima po tastaturi lupkat 🙂

Dalo bi se o ovome što si napisala raspravljati i pro i kontra ali u mnogo čemu i moja razmišljenja idu po nekim očekivanjima u istom pravcu.
Lani na Skupštini, ako me sjećanje ne vara nije na dnevnom redu bila suglasnost o kupovanju dionica za trezor što znači da se ove godine neće dijeliti dionice kao nagrada zaslužnima ili onima koji su bliže oltaru.
To bi mogao biti još jedan signal koji sugerira da bi se ove godine mogla isplatiti veća cifra na ime dividende iz zadržanih dobiti ukoliko se na takvu ne obračunava porez. Uzevši u obzir i činjenicu da BC institut ima visoku razinu kratkoročne financijske imovine koja ostvaruje povijesno niski prinos zbog niskih kamatnih stopa i meni se ta opcija čini jako jako realna.
U lanjskom revizorskom a i na Skupštini nedvojbeno je kazano da je prodaja u zemlji bila nešto bolja nego 2013. a prodaja na izvoznim tržištima bitno bolja. To također ide u prilog nama koji očekujemo povećanje prihoda od prodaje.
U 2013. BC Ankara Ltd Turska poslovala je s dobiti od oko 750 tisuća kuna, što je za razliku od prijašnjih godina kad je taj dio poslovanja knjižio samo gubitke, vrlo vrijedno postignuće koje navješćuje još bolji rezultat za 2014.

Ima li ovdje izvješća?

Evo sad ce, kolega, samo sto nije. Jos malo se strpite… Svibanj samo sto nije pokucao na vrata! I onda cete dobiti konsolidirano i revidirano izvjesce za cijelu proslu godinu, a ne kao na drugim dionicama – svaki kvartal jedno izvjesce. Ma kako se tim upravama samo da svaka tri mjeseca slati izvjesce na burzu, pa se onda nakace mali kvazi dionicari pa ne pustaju: hoce vecu dividendu, hoce investiranje… Koji davez. Najbolje bi bilo da svake cetiri godine dajemo jedno objedinjeno izvjesce, pametnima dosta!

Potencijalni ulagači i oni koji to već jesu u ovu dionicu trebali bi već znati da BC javno objavljuje samo Gfi i to otprilike između polovine travnja i početka svibnja.To sigurno nije najbolja stvar koja se događa oko BCa ali je tako.Olakotna okolnost oko toga je ta što je poslovanje BCa u najvećem dijelu prihoda od prodaje sezonskog karaktera što znači da se gotovo 70%na pa i više prodaje izvrši u prvoj1/2 godine tako da svi mi koji smo zainteresirani za poslovanje iz više izvora već u lipnju ili srpnju možemo s visokom dozom sigurnosti predviditi poslovanje za narednu godinu.Iz takvih razloga ovde se već skoro 7-8 mjeseci barata sa relativno sigurnim procjenama o rastu prihoda temeljenim na već spomenutim podacima.Iz ovih razloga sigurno je da cijena dionice trpi dodatnan diskont na tk ali koji u konačnici nudi i dodatnu priliku za većom kapitalnom dobiti.

Na Fininim stranicama javne objave jasno vam piše da je prodaja sjemena BC hibrida kukuruza u 2014.g. u Hrvatskoj bila nešto bolja nego 2013.g unatoč smanjenim površinama zasijanih kukuruzom.
Dalje piše da je prodaja BC hibrida kukuruza na inozemnim tržištima bila mnogo bolja (58%) u 2014.g u odnosu na 2013.g. Ja tu vidim ukupni porast prodanih hibrida BC kukuruza za oko 6-10 milijuna kuna, ovisno o postignutim cijenama prodaje.
Logično je da smo svi nestrpljivi da ono što smo već davno prožvakali vidimo i službeno. Neslužbeno smo mnogi od nas zaključili da očekujemo bolje rezultate.
S ovim je 2014. godina za mene zaključena tema i prije službene objave.
Vrijeme je da se okrenemo proljetnoj sjetvi i prikupljanju informacija o poslovanju u ovoj godini.

Pada cijena, ne sviđa mi se to, svi pričate kako je sve super a zašto onda cijena pada ako je sve super?

Pa super je i to što cijena ponekad pada.
A tu u prilogu ti je i dvogodišnji graf pa ti vidi jel nam pada ili ne i jel super ili ne.

New Report

Close