ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Gorgija,porez na dividendu je 12% + prirez.Možeš li objasniti otkud sad 40% + prirez?preko porezne prijave

pa 12% je predujam poreza, ali zatim u godišnjoj prijavi dividenda ulazi u dohodak. pa ako imaš drugi BRUTO dohodak veći od samo 52.800 kuna ili 4.400 mjesečno onda plaćaš 25% + prirez, a ako imaš bruto preko 132.000 ili 11.000 mjesečno plaćaš 40% + prirez. naravno nakon što ti se prvih 12.000 dividendi odbije, tako da sve ovisi kolika je dividenda i koliko dionica imaš.
[/quote]

ma da? to si platio? ili valjaš gluposti,
plaća se porez na dividendu, ja nisam plaćao nikakav dodatni porez po poreznoj prijavi za dividendu.




Gorgija,porez na dividendu je 12% + prirez.Možeš li objasniti otkud sad 40% + prirez?preko porezne prijave

pa 12% je predujam poreza, ali zatim u godišnjoj prijavi dividenda ulazi u dohodak. pa ako imaš drugi BRUTO dohodak veći od samo 52.800 kuna ili 4.400 mjesečno onda plaćaš 25% + prirez, a ako imaš bruto preko 132.000 ili 11.000 mjesečno plaćaš 40% + prirez. naravno nakon što ti se prvih 12.000 dividendi odbije, tako da sve ovisi kolika je dividenda i koliko dionica imaš.
[/quote]

ma da? to si platio? ili valjaš gluposti,
plaća se porez na dividendu, ja nisam plaćao nikakav dodatni porez po poreznoj prijavi za dividendu.
[/quote]

gorgija je u pravu, dečki logika. riječ je o porezi na dohodak, UKUPNI GODIŠNJI DOHODAK. sve se zbraja i onda idu porezne stope 25 i 40. ako imaš puno dohotka po osnovi plaće, osiguranja, dividende itd, izračunaj dobro isplati li ti se podnijeti prijavu. nije linić lud, zna on zasto on uzima, pa onda moraš tražiti natrag. zamka je to jer tko prima dividendu logično je da je boljeg imovinskog statusa – dakle visoki prihodi i visoke porezne stope.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Porez na kapitalnu dobit se jos uvijek ne placa u Hrvatskoj.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospodarstvo/U-Hrvatskoj-od-2016.-porez-na-nekretnine-stednju-i-kapitalnu-dobit

Planiraju ga uvesti 2016 ali otom potom.
Mislim kad bi to uveli da bi pola ljudi sa burze pobjeglo.

Prije dva dana samo 16 ugovora, svega jedan za Kinu. Danas čak 33, većina za Kinu, nekoliko američkih. Polako se vraća potražnja od prije nove godine. To bi se uskoro trebalo pokazati i na BDI indeksu.

Voda nikad ne zavrije dok je gledaš.

postoje dvije kategorije poreznih obveznika, jedni su obavezni samoinicijativno podnositi godišnju prijavu, drugi mogu ali ne moraju samonicijativno podnijeti poreznu prijavu. pretpostavljam da ste vi zaposleni to jest da imate samo redovni dohodak iz nesamostalnog rada. i ako su vam nesamostalni rad i dividedna jedini dhotci, onda spadate u tu drugu kategoriju i zaista niste automatski obvezni podnijeti godišnju prijavu to jest možete se ponašati kao da vam je s onih 12% predujma konačno riješena porezna obveza. ALI to se mijenja i postajete je obvezni podnijeti onog časa kada vam porezna uprava pošalje zahtjev da podnesete godišnju prijavu. a ona će to naravno zatražiti ako vidi da joj se to isplati. ne znam kako se to dosad često događalo, ali sumnjam da im je promakao netko tko zaradi recimo uz plaću 50 ili 100 tisuća na dividendi. a od ove godine pogotovo, jer zato su i uveli jedinstvene elektroničke formulare za sve vrste isplata koji bi im trebali omogućiti da jednim klikom označe sve obveznike koji su kroz predujmove platili manje od “optimuma”.

@alien2
Radi se o Godišnjoj prijavi poreza na dohodak. A u dohodak ulaze i primici od dividendi. Gorgija ti je sve lijepo, točno opisao i objasnio.

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

da li je sutra objava FI ??


….O cemu ti pricas? Kakav predujam poreza???
12% je porez koji se placa na dividendu i to za iznose iznad 12 000 kn
U Hrvatskoj nikakav drugi porez na dionice ne postoji.
Nikakav porez od 40% se ne placa….

Meni se cini da ti osim dividende nemas nikakvih drugih primanja,a da ti se dividenda krece u rasponu od 0 do maximalno 25000 kuna jer jedino mi ovo objasnjava elementarno nepoznavanje problema godisnje porezne prijave.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

Evo upravo sam napisao poreznu prijavu kao i proteklih godina. Pošto ja ne želim bar za sada dok ne ukinu neoporezivu granicu od 12.000kn davati državi i jednu lipu, držim dividende blizu te granice. Jedino što sada moram biti aktivniji i prodavati dionice prije isplate dividende, te ih opet kupovati poslije, ali za sada se to čak pokazalo isplativije. (Ericsson, HT,).
Uglavnom svejedno kakva primanja imaš, jer ti do 12.000kn vrate sve što su ti uzeli. Jedino što boli je to da povrat čekaš preko godinu dana i to bez zateznih kamata te tako na perfidan načun financiraš državu, a to se sve može urediti preko SKDD-a. Imaju uvid u kompletno stanje i jednostavno bi mogli do 12.000kn ne oduzimati porez i prirez, ali jasno, zašto ne bi država imala korist od toga pa živjela na kredit od godine dana bez ikakvih kamata. Plus toga igraju i na kartu da svi “penzići” ali i drugi ne ispunjavaju poreznu prijavu pa im tako sva ta dividenda ostane. Konkretno na jedan paket HT-ovih dionica povrat je 200,39Kn u Zagrebu, a država nema obvezu im to vratiti ako prijavu za povrat ne napišu. Jadno.[emo_palacd]


Prije dva dana samo 16 ugovora, svega jedan za Kinu. Danas čak 33, većina za Kinu, nekoliko američkih. Polako se vraća potražnja od prije nove godine. To bi se uskoro trebalo pokazati i na BDI indeksu.

Izgleda da ste u pravu.,danas ako se ne varam 35 ugovora.,mozemo biti optimisticni


postoje dvije kategorije poreznih obveznika, jedni su obavezni samoinicijativno podnositi godišnju prijavu, drugi mogu ali ne moraju samonicijativno podnijeti poreznu prijavu. pretpostavljam da ste vi zaposleni to jest da imate samo redovni dohodak iz nesamostalnog rada. i ako su vam nesamostalni rad i dividedna jedini dhotci, onda spadate u tu drugu kategoriju i zaista niste automatski obvezni podnijeti godišnju prijavu to jest možete se ponašati kao da vam je s onih 12% predujma konačno riješena porezna obveza. ALI to se mijenja i postajete je obvezni podnijeti onog časa kada vam porezna uprava pošalje zahtjev da podnesete godišnju prijavu. a ona će to naravno zatražiti ako vidi da joj se to isplati. ne znam kako se to dosad često događalo, ali sumnjam da im je promakao netko tko zaradi recimo uz plaću 50 ili 100 tisuća na dividendi. a od ove godine pogotovo, jer zato su i uveli jedinstvene elektroničke formulare za sve vrste isplata koji bi im trebali omogućiti da jednim klikom označe sve obveznike koji su kroz predujmove platili manje od "optimuma".

znači ako spadam u drugu skupinu (dohodak iz nesamostalnog rada), dok me oni ne ništa ne traže nisam ništa obvezan, niti u prekršaju?


postoje dvije kategorije poreznih obveznika, jedni su obavezni samoinicijativno podnositi godišnju prijavu, drugi mogu ali ne moraju samonicijativno podnijeti poreznu prijavu. pretpostavljam da ste vi zaposleni to jest da imate samo redovni dohodak iz nesamostalnog rada. i ako su vam nesamostalni rad i dividedna jedini dhotci, onda spadate u tu drugu kategoriju i zaista niste automatski obvezni podnijeti godišnju prijavu to jest možete se ponašati kao da vam je s onih 12% predujma konačno riješena porezna obveza. ALI to se mijenja i postajete je obvezni podnijeti onog časa kada vam porezna uprava pošalje zahtjev da podnesete godišnju prijavu. a ona će to naravno zatražiti ako vidi da joj se to isplati. ne znam kako se to dosad često događalo, ali sumnjam da im je promakao netko tko zaradi recimo uz plaću 50 ili 100 tisuća na dividendi. a od ove godine pogotovo, jer zato su i uveli jedinstvene elektroničke formulare za sve vrste isplata koji bi im trebali omogućiti da jednim klikom označe sve obveznike koji su kroz predujmove platili manje od "optimuma".

čekaj malo, ti si tako platio? ili to pretpostavljaš? znači plačaš porez na nešto šta si platio porez?

znači ova žena šta je sad dobila na lotu je platila koliko 20% poreza i dobila 100 miliona i sad tih 100 miliona joj je dohodak u ovoj godini i na tih 100 miliona ce platit 40% ????

mislim da si pobrkao lončiće, neka me netko ispravi ako griješim

New Report

Close