ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 28.04.2024. u 06:12
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
44,68
40.879
915
43,70
45,00
1,35%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

mitkko, 25.03.2023. u 20:10

@kicancro

@Marielena

Razumijem vas sto govorite, ali mi se cini da ne pricamo o istim stvarima.

.

Naravno da je lakse trgovati na ZSE – manje je firmi koje je lakse pratit, malo ljudi trguje pa se sve odvija puno sporije, dionice se u pravilu trguju sa diskontom u odnosu na valuacije strane peer grupe pa postoji ta neka nada da ce cijene nasih kompanija u slucaju povoljnih vjetrova konvergirati ka strancima, svatko poznaje nekoga pa nije tesko doci do insajderskih informacija… ali ja ne pricam o tome.

.

Ovdje na ATPL imamo slucaj da se ova kompanija trguje po jednakim valuacijama kao oca grupa najboljih svjetski kompanija u ovoj bransi, a zbog svih okolnosti bi se ustvari trebala trgovati sa dobrim diskontom. Zato mi nije jasno zasto netko kupuje ATPL, govori o velikoj podcijenjenosti i ocekuje veliki rast. ATPL nece konvergirati ka toj peer grupi kada je vec skuplja od njih, i dalje moze rasti samo u slucaju opceg rasta trzista, a onda u tom slucaju se pitam zasto ne kupiti dionicu trzisnog lidera umjesto dionicu ATPL. Ti trzisni lideri ce zbog svoje efikasnosti i trzisne pozicije na tom rastu opceg trzista puno bolje profitirati.

.

I u ovome sto sam rekao se krije razlog zasto sam ja svojevremeni kupovao JDPL a ne GOGL. JDPL se tada trzio po valuacijama doslovno pet puta manjim od prosjecnih valuacija ove peer grupe. Sada kada to vise nije slucaj, kada je dionica taj rast “odradila”, odnosno popunila taj “gap”,  onda vise nema smisla kupovati JDPL, odnosno ATPL. Ako vec vjerujete u rast ove branse onda je puno oportunije kupiti neke od ovih gore spomenutih. Dakle, ne radi se o tome koja je firma “bolja”, kako ti to Marielena navodis, vec tko ima veci prostor za daljnji rast.

Upravo sam ja ovo govorio prije nekoliko godina na ovoj temi, al na drugom forumu, pa sam proglašavan bankarom koji je shortao ATPL. Dobivao i prijetnje i svašta. A uvijek, bas uvijek, sam objasnjavao argumentirano. Znaci, nista negativno ne smijes napisati. Koji je to mozak prosječnog hr. ulagaca. Nece saslusat. I onda dode neki nepoznati i napiše da je ovo raketa dižu ga u nebo da je genij. Ahahahahah. Koji smijeh. A nikad, bas nikad nisam od nekog pozitivca cuo neki konkretan argument. Ima koji tu i tamo neki polutekst, ali vecina je samo o raketama. Kako vi ljudi zaradite pare meni ne ide u glavu.

A diokidina, kad sam mu prije 10 godina govorio da će Varteks propasti mi je isto pisao svasta. Da on ima inside informacije, li la, ovo ono. Ni to mu nije pomoglo da zaradi. Sad se tu podsmjehuje, umjesto da uči, jer mittko jedini na oba foruma nešto zna i kuži

Baltički indeks povećava dobitke zbog čvrste potražnje za većim plovilima


04.05.2023


Glavni indeks pomorskog prijevoza Baltičke burze, koji prati stope za brodove koji prevoze suhu rasutu robu, povećao je dobitak u utorak podržanim višim stopama za veće segmente plovila, posebno za velike brodove.

Ukupni indeks, koji uključuje stope za capesize, panamax i supramax brodove, dobio je 61 bod, odnosno oko 4,3%, na 1473 – što je najveći dnevni postotni porast u tri tjedna.

Brokerska kuća Jefferies rekla je da se čini da je nedavni porast cijena suhog rasutog tereta više sezonski skok nego naglašeni porast, te je istaknuta zabrinutost oko slabije potražnje za čelikom.

Capesize indeks porastao je 144 boda, odnosno oko 8,4%, na 1867.

Prosječna dnevna zarada za capesizes, koja obično prevozi 150.000 tona tereta koji nose robu kao što su željezna rudača i ugljen, porasla je za 1.193 dolara na 15.483 dolara.

Panamax indeks dobio je 60 bodova, odnosno oko 3,6 posto, na najvišoj razini od 17. ožujka 1724. godine.

Prosječna dnevna zarada za panamaxe, koja obično prevozi teret ugljena ili žitarice od oko 60.000 do 70.000 tona, porasla je za 545 dolara na 15.517 dolara.

Kod manjeg plovila supramax indeks izgubio je 11 bodova na 1.176.
Izvor: Reuters


 

 

Što Željan Konsuo radi u Atlantskoj plovidbi i znaju li to dioničari?

Ispod ovog citiranog podnaslova novinskog članka postanog na drugom forumu se navodi da je Atlantska ovom liku dala u vlasništvo 10 stanova za “savjetovanje” na projektu Batala.

Ne 1 nego 10.

Eto, kako se lako bogati u Hrvatskoj ni na čemu.

Eto jedno pitanje za skupštinu, udružiti se kao prošli put. IB sigurno to tako olako nepromatra. Ako je taj građevinar možda mu plaćaju kroz stanove. Vjerovatno je to prava istina. Firma mu se tim poslovima bavi.

  • Istraživanje tržišta i ispitivanje javnog mnijenja
  • * Poslovanje nekretninama
  • * Projektiranje, građenje i nadzor nad gradnjom
  • * Iznajmljivanje strojeva i opreme, bez rukovatelja i predmeta

 

Ne znam koliko utječe na dobit to da je dolar u odnosu na euro u zadnjih 6 mjeseci pao za 13%?A kamate na kredite porasle?Ne igra samo razina panamxa i supramaxa na dobit atpl..treba sve stavke uzeti u obzir,dolar bi mogao nastaviti pad a kamate rast,to im baš ne ide u prilog..

Istina je da pad dolara baš ne pogoduje, kao niti rast kamatnih stopa, ali pogoduju predviđanja da će se indexi dodatno oporaviti.

Panamaxi trenutno plove po prosječnih 15.724 $. Prije par dana bilo je i preko 16.000 $.

 

Očito je vrijeme prije za kupnju dionica, nego za prodaju.

 

”Tržište rasutog tereta zabilježilo je određeni dobitak na kraju tromjesečja nakon što je Kina ponovno otvorila svoje granice, dok su se cijene tereta rasutog tereta oporavile zbog ekonomskih i političkih najava Kine”.

 

”Bikovski scenarij mogao bi se vidjeti u trećem i četvrtom tromjesečju u slučaju da se temeljna potražnja razvije u skladu s gospodarskim oporavkom kontinentalne Kine.
Neizvjesnost i dalje postoji jer se obnavlja crnomorski žitni koridor”.

 

Vrijednost flote je dobrano porasla od nove godine, ovo je samo za ozujak.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

@kicancro jesi ti @diokidina ili vam se slučajno objave poklapaju?

 

Zašto nema navedene divke ni na zse ni na Moje dionice? Nisam u toku. Hvala! I koji je ex dividenda day?

Znam da je bio prijedlog 5 eura i da ste vi sa foruma tražili više. Ali da nije još ništa izglasano nisam znao.

lojtra, 17.04.2023. u 11:41

Znam da je bio prijedlog 5 eura i da ste vi sa foruma tražili više. Ali da nije još ništa izglasano nisam znao.

Kolega , te informacije bi malo ozbiljniji investitori trebali znati.

prijedlog uprave je 5e ali na skupstini koja ce uskoro biti nema je na dnevnom redu.Zasto ,neznam

Otkad se zavrtila ta priča o divki 5 €, dionica je skočila sa 50 na 60 €. Dakle, ta dividenda je već duplo uračunata u trenutnu cijenu.

Ako ju izglasaju, cijena je ta. Ako ne, nema pomaka naviše. Nego …

 

Panamaxi danas u spotu prosječnih 14.910 $.

 

 

Batala se pokrenula.

[FOTOGALERIJA] NAPREDUJE NOVA ZGRADA Pogledajte vizure Batale iz zraka!

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

New Report

Close