ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 07.05.2024. u 00:12
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
52,40
2.148
41
52,40
52,60
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

ajmo ovako atpl ima extremno dobro pokrivena potrazivanja sta je veliki +, s ovim potezom su pokazali da jednostavno fali casha, sta znaci da i ovu godinu je gubitak….

nema dobroga brodarima jos 3 godine, a atpl ima i moze taj period izdrzati…



ali mi nije jasan kupac zašto je kupio stare brodove na kojima će netko drugi zarađivati – a možda će i gubiti lovu, tko u stvari tu zarađuje a tko gubi, je li u povoljnijoj situaciji ATPL ili kupac tih brodova ???

npr. kupac plati za brod 8 mil i iznajmi ga prodavaču koji mu se obveže u sljedećih 5 godina kroz najam platiti ukupno 13 mil, a sam očekuje da će u tih 5 godina kroz t/c uprihoditi 18 mil (pri čemu naravno preuzima rizik da možda ne dobije ni 13 mil ako tržište padne).
[/quote]

… dovode svoju posadu,upravlja svim prihodima i rashodima …jedino što mu je obaveza je plaćati najam broda prema atpl.

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !

Ovo vam je samo povoljni način financiranja,očito se skuplja dodatna lova za proširenje flote s novogradnjama iz Kine kao što je i najavio direktor Kulaš još u srpnju ove godine.Rekao je da će ih naručivati u velikim državnim škverovima…
Istu stvar je Atlantska napravila 2005.g kad je prodala 3 stara broda,odmah ih uzela u bareboat charter,zarađivala na njima,otkupila ih po isteku ugovora po cijeni malo vecoj od cijene starog željeza.
I te iste 2005.g.je ubrzo naručila 5 novogradnji.

@ivana7
I kolegica se pridružila [emo_smijeh] – kolegice niste li ono tvrdili kad je dionica bila na 200 da smo prerano ušli i da kod brodara nema kruha još ola-la [emo_smijeh][emo_smijeh]…
Nemojte samo reć da ste došli kupovat po ovim pretjeranim cijenama- strpite se bit će to znatno niže [emo_namigusa]

hm… društvo, mislim da se ovdje miješaju bareboat charter i lease back pojmovi…

A bareboat charter is an arrangement for the chartering or hiring of a ship or boat, whereby no crew or provisions are included as part of the agreement; instead, the people who rent the vessel from the owner are responsible for taking care of such things.
In a bareboat charter no administration or technical maintenance is included as part of the agreement. The charterer obtains possession and full control of the vessel along with the legal and financial responsibility for it. The charterer pays for all operating expenses, including fuel, crew, port expenses and P&I and hull insurance.

Ship sale and leaseback transactions have been very popular over the past few years. With vessel prices rising, shipowners have increasingly looked at these types of transactions as a means of freeing the capital locked in their vessels, while maintaining the ability to trade the vessels as disponent owners under a long-term lease (typically, a bareboat charter running for at least four or five years).

These transactions appeal to buyers purchasing and then leasing back vessels because they allow buyers to (i) invest in the shipping market without operational and commercial risk for the period of the bareboat charter, and (ii) claim depreciation and other capital allowances related to ownership of vessel.

"alea iacta est"




ali mi nije jasan kupac zašto je kupio stare brodove na kojima će netko drugi zarađivati – a možda će i gubiti lovu, tko u stvari tu zarađuje a tko gubi, je li u povoljnijoj situaciji ATPL ili kupac tih brodova ???

npr. kupac plati za brod 8 mil i iznajmi ga prodavaču koji mu se obveže u sljedećih 5 godina kroz najam platiti ukupno 13 mil, a sam očekuje da će u tih 5 godina kroz t/c uprihoditi 18 mil (pri čemu naravno preuzima rizik da možda ne dobije ni 13 mil ako tržište padne).
[/quote]

… dovode svoju posadu,upravlja svim prihodima i rashodima …jedino što mu je obaveza je plaćati najam broda prema atpl.
[/quote]Prvo su kupovali skupe brodove ,pa ih prodali kad je bila relativno mala cijena,a sad ih iznajmljuju( što mislite kad su porasle vozarine da je najam malen)izgleda da će opet bit pušing,nekako mi se čini od kad je otišao s mjesta predsjednika Ante Jerković da ATPL tapka na mjestu.(naruči brodove pa otkaže,proda brodove pa iznajmljuje malo čudna politika)

Osobno sam slušao Kulaša još u ljeto prošle godine na kao gosta Pomorskoj večeri. Tada je izjavio da će prodati sve stare brodove ukoliko nađu kupca. Stoga me ovo ne čudi, čak sam i ranije očekivao. Nemojte se iznenaditi ako se uskoro prodaju i brodovi za teške terete za koje očito vlada slabiji interes, jer oni su trebali biti prvi na redu zbog fokusiranja isključivo na rasute terete. Cilj je podmlađivanje flote, što nema alternativu, jer brodari sa mlađom flotom u prednosti su na tržištu iz više razloga.
Što se tiče dodatnog uzimanja u najam, očito vjeruju u rast vozarina u budućnosti (uostalom kao i većina nas).

Voda nikad ne zavrije dok je gledaš.

ASK je u opasnosti…

Platou, koji je u pravilu oprezan, u zaključku svog rujanskog mjesečnog izvještaja (koji su danas objavili) kaže:
“However, with a fleet growth of around 4% and assumed demand growth of 5-7%, dry bulk fundamentals are in general expected to improve over the next 12-18 months and result in higher average freight rates for all sizes compared with average earnings this year.”
Skoro isto što je i ovdje napisano prije nekoliko tjedana.

Voda nikad ne zavrije dok je gledaš.


ASK je u opasnosti…

Glavno da drukanja ne nedostaje [emo_smijeh]

moje poruke nisu poziv na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje


Osobno sam slušao Kulaša još u ljeto prošle godine na kao gosta Pomorskoj večeri. Tada je izjavio da će prodati sve stare brodove ukoliko nađu kupca. Stoga me ovo ne čudi, čak sam i ranije očekivao. Nemojte se iznenaditi ako se uskoro prodaju i brodovi za teške terete za koje očito vlada slabiji interes, jer oni su trebali biti prvi na redu zbog fokusiranja isključivo na rasute terete. Cilj je podmlađivanje flote, što nema alternativu, jer brodari sa mlađom flotom u prednosti su na tržištu iz više razloga.
Što se tiče dodatnog uzimanja u najam, očito vjeruju u rast vozarina u budućnosti (uostalom kao i većina nas).

Evo i dokaza, prodaja je već oglašena:
http://vessel4sale.blogspot.com/2013/07/mv-atlant-trina-mv-atlant-frauke-for.html

Voda nikad ne zavrije dok je gledaš.


Fino,znaci ovo godine dobit nije ni upitna pitanje je samo kolika ce biti.,vrlo dobro

sumnjam da će prodaja brodova imati veze s dobiti, prošle godine su prodali brodova čak za 150 mil, da je to ušlo u prihode bili bi i prošle godine iskazali dobit. po RDG su imali 430 mil prihoda, a vozarine sasvim sigurno nisu bile samo 280 mil.

http://www.dryships.com/pages/report.asp

vozarie idu gore a prodaja po lipu dole.

New Report

Close