ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 15.05.2024. u 00:52
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
52,40
2.777
53
52,40
52,80
-1,13%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


2. BDI indeks – brodske vozarine za rasute terete

BDI indeks – Baltic Dry Indeks je vodeći indikator koji pruža jasan pogled na globalnu potražnju za robama i sirovinama. Za investitore je to važno jer, kad globalna ekonomija raste, povećava se i potražnja za robama i sirovinama. BDI svakodnevno prati cijene troškova brodskog prijevoza rasutih tereta (željezne rudače, čelika, ugljena) na londonskom The Baltic Exchange tržištu za 22 različite svjetske rute. Za oporavak tržišta kapitala nužan je i oporavak BDI indeksa. U posljednjih mjesec dana BDI je skočio skoro 80 posto. Ulagači BDI smatraju važnim jer spekulanti ne mogu utjecati na njega budući da se njime ne trguje na burzi, za razliku od primjerice od cijena nafte, također bitnog pokazatelja na koji spekulanti imaju znatan utjecaj.


Tocno je da se bdi indexom ne trguje na burzi, i da bdi index prati cijene prijevoza rasutih tereta!!!
Ali to je opcepoznato to znamo svi, iako je dobro i to ponoviti, mozda netko ne zna!!!!
Ono ostalo je bitno sto u ovom odlomcicu ne pise!!!!
Svi ovdje pametuju i kenjaju, a nitko, ali bas nitko nije napisao da se prije mjesec dana promijenio nacin na koji se izracunava bdi index!!!
Meni se cini da je to bitna stvar, ali ja i dalje tvrdim da ovdje nitko " od ove ekipe koja je najglasnija" nema blagog pojma kako se izracunava bdi index!!!!
Ispricavam se sto sam gnjavio, ne budem vise, evo ja ustvari izmisljam sve ovo samo da bi jeftinije kupio, skuplje prodo ili sta kod Vam pase!!!
Zivite sretno i bericetno!!!!

velikom večinom tih indeksa se može manipulirati naftom i ostalim inačicama, ali ovime malo teže, znači puno više truda mora biti uloženo da bi se time manipuliralo.

e sad dal je to istina ili ne … i u kojoj mjeri je to istina.

Ovdje se svima sve stalno okrece!!
Pozivam kolege strucnjake za kretanje bdi indexa da nama koji smo neiskusni objasne kako se
taj index izracunava!
Ja ne zelim tvrditi da ce gore, dolje ni ukoso, ali objasnite nam kako se index izracunavao do prije mjesec dana, a kako se izracunava danas!
Pozdravljam sve bdi strucnjake i unaprijed zahvaljujem na objasjenju!!


Kolega ništa se meni ne okreće ni preokreće, jednostavno pratim Forward Freight Agreements (FFA) na Balticexchange u Londonu koji se objavljuje svakog ponedjeljka za dry (za rasute terete) a svakog prvog u mjesecu za tankere i na temelju toga znam kakvo će biti kretanje BDI-a. Za razliku od burzovnih futuresa FFA je puno precizniji u određivanju smjera BDI.

Tko ovdje misli trgovati ne bi se trebao previše oslanjati na BDI jer mi iskustvo govori da su bezbroj puta bili u kontradikciji. Utjecaj BDI-a na cijenu onako odokativno 10%.

who dares, wins

Ovdje se svima sve stalno okrece!!
Pozivam kolege strucnjake za kretanje bdi indexa da nama koji smo neiskusni objasne kako se
taj index izracunava!
Ja ne zelim tvrditi da ce gore, dolje ni ukoso, ali objasnite nam kako se index izracunavao do prije mjesec dana, a kako se izracunava danas!
Pozdravljam sve bdi strucnjake i unaprijed zahvaljujem na objasjenju!!


Ma pusti sada BDI. Danas se nisam kupao sa ženom zbog lošeg vremena, radili smo neke druge stvariii.
Jel zna netko broj od onog kiropraktičara Pavlovića da me malo ispi..i da dođem k sebi.
Inače imam punu kantu BDI-a u svinjcu ispred kuče. Hranim prasce i sve prodam dolje hotelima.
Čuo sam i da ATPL ima neke hotele, mogli bi se trampit. Ja njima prasad uranjenu BDI-om a oni meni koju dijonici. Svi pričaju da če narast.
Ajd pozdrav, odoh malo ležat u korito.

SLAVONAC (malo san maka)

Ovo je prava sezona kiselih krastavaca. Uživajte !

Di smo danas, Azija i Evropa dobro krenule…..

http://www.zse.hr/default.aspx?id=26875
Evo malo poreza na dividendu.

who dares, wins

Jutros je pokušavaju malo srušiti, da bi jeftinije dokupili! [lol]


…. Hranim prasce i sve prodam dolje hotelima. Čuo sam i da ATPL ima neke hotele, mogli bi se trampit. Ja njima prasad uranjenu BDI-om a oni meni koju dijonici. Svi pričaju da če narast.
Ajd pozdrav, odoh malo ležat u korito.

tko ce narasti BDI ili prasci?!
[rolleyes]

Pat pozicija!

Da li se netko sjeća slične situacije na ATPL-u?

10 minuta od pocetka trgovanja a nijedna transakcija na atlanskoj????????????????

zna li netko neku stranicu gdje se moze usporediti dvije i vise dionica u grafickom obliku?
hvala

atlantska se ne da…
očito se malo promijenila struktura ulagača. u atlantskoj su oni koji imaju za more :-)))

@hrzo,
probaj ovo http://investa.hr/
http://www.anicazna.com/index.aspx

who dares, wins

New Report

Close