ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 22.05.2024. u 18:28
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
52,20
5.220
100
52,20
52,60
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

@smootko
evo bum ti ja bubnuo stotku ako nitko neće :).

što se dobiti tiče neznam zašto je milijarda tako nerealna ako je suduti po 1Q?

125 milja*4 od vozarina u kvartala je 500 milja. 3 broda prodana još minimum 400 milja. a još je tu novi avion, renoviran hotel i 2 novogradnje koje će donijeti oko 20 milja u 2H. Sredstva za marinu su već rezervirana.

Dapače, uz prodaju još 2 broda 800 milja je konzervativna procjena. IHMO naravno.

rasprava je zanimljiva, ali godina je još duga. koliko se može očekivati u Q2?


rasprava je zanimljiva, ali godina je još duga. koliko se može očekivati u Q2?

Moralo bi biti preko 100 mil kn, trebalo bi biti preko 140 mil kn, bilo bi lijepo da bude oko 180 mil kn, bilo bi super da bude preko 220 mil kn, a bilo bi nemoguće da bude preko 260 mil kn.

* sve brojke su bez prodaje brodova
** impossible is nothing

650-750 mil kn je moja procjena ukupne neto dobiti za 2008.g. Zaradit će se sigurno više tj. dobit od navedenih i drugih poslova će biti veća (preko 1mlrd kuna), ali dosta novca će otići i na troškove novih brodova (npr. dio dogovorene cijene broda se obično plaća prilikom primopredaje broda naručitelju, a u igri su dvije primopredaje). Nadalje, nitko ne može garantirati da će oba nova broda imati ugovorene vozarine veće od 50.000$/dan ukoliko se recimo ugovore na duži t/c (oko 3 godine), tako da ostajem pri svojoj procjeni.
Trudim se držati konzervativnih načela procjene. Uostalom, na nijednoj boljoj brodarskoj kompaniji ne vidim očekivanja rasta neto dobiti veće od 150-200% u odnosu na prethodnu godinu, a sve one jednako tako i kupuju nove i prodaju stare brodove. Nije poanta dobrog biznisa samo zgrtanje casha, već investicija dobiti u nešto što će donijeti još više profita. Čista osnova zdrave investicije. Zato budimo zadovoljni i s tričetvrt milijarde na kraju godine, to je moja poanta. Nezdravo je razmišljati o duplo većim ciframa.

@bookmaker.
Prijatelju daj pogledaj koliko su brodari na NYSE rasli od pocetka godine pa onda nesto suvislo napisi. Recimo toliko spominjani DRYS je u Sijecnju bio na 50$ da bi nedavno dostigao i 115$ (danas oko 80$). DSX je bio debelo ispod 20$ ali nedavno i blizu 40$ (danas oko 30$)… ATPL je nasuprot tome u Sijecnju(4.1.) bila 3500 Kn, 4.2. 2852, 4.3. 2700, 4.4 2300 a 14.4. 1960!!!!! Mislim da nitko ovdje ne bi imao nista protiv da je u medjuvrmenu bila recimo 7000 Kn pa da sad pada i da je na oko 5500 kn! Kaj mislis o tome??

VIVA LA REVOLUCION !!!

@hanger
plaćanje novog broda nije rashod u RDGu. bu ti febo bolje objasnio (ak bu htio) – to je njegova struka.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

@ hanger

Malo mi je nejasna ta procjena, kao i izraz "ukupna neto dobit", posebno stoga šta kupnja brodova ne ide direktno u rashode, već se postupno amortizira tokom eksploatacije. Istina, imamo odljev novca ali i priljev i dobit od prodaje polovnjaka.


Trudim se držati konzervativnih načela procjene. Uostalom, na nijednoj boljoj brodarskoj kompaniji ne vidim očekivanja rasta neto dobiti veće od 150-200% u odnosu na prethodnu godinu, a sve one jednako tako i kupuju nove i prodaju stare brodove.

Ovo nisam provjeravao, ali čini mi se (nemojte me razapet zbog ovakvog pristupa heh) da je ATPL imala sporiji rast dobiti u 2007-oj od ino-brodara (pa i od JDPL ako se ne varam). To pripisujem starim ugovorima koji su se relativno dugo vukli. Stoga očekujem da u 2008-oj skok dobiti bude jači od 150-200% koje navodiš. Štoviše, bio bi blago razočaran ako dobit bude samo tolika (600-720 mil kn), uz pretpostavku prodaje još 2 broda. Ukoliko bi novogradnje stavili na 3g ugovore po 50.000 USD i ako je istina da je Petka na 3g ugovoru.. onda moožda oko 700 mil. al trebo bi konzultirat excel.

Znači puno vam je što sam rekao blizu 1milijarde.Ako ne naprave između 800miliona i 1 milijarde sa prodajom brodova i ako im operativna dobit ne bude veća u 2009 nego u 2008 onda upravu treba smjeniti.

SAM PROTIV SVIH

Nisu u problemima ukratko!! A mirovinci, dakako da nece velikim kolicinama o ATPL, ali ja sam se dotako toga da su mirovinci u problemima, TO nije tocno, kao ni da je sve onako crno kako pišete!! Odjednom ste okrenuli pilu naopako, sve ne valja!!! Pa nista se nije okrenulo u zadnjih 5 dana, osim mozda da ste vi u kešu [proud]

ja računam da su u kešu između 60 i 80%………………strogo gledajući stil pisanja………ovisno o drukeru, hihihi

novac na burzi nikad nije izgubljen, promijenio je vlasnika!

Svakako uz trenutni raspored vozarina (na osnovi izvučenog podatka o dobiti ostvarenim od vozarina tijekom 1Q2008, koji je cca 140mil kn) i pretpostavimo uz prodaju još 2 broda (na osnovi trenutne tržišne cijene za njihova godišta, koje su skupa cca 275-300mil kn), ta cifra trenutno odgovara dobiti od barem 900 mil.kn. I to samo na brodarskom biznisu. Kakvi će biti rashodi, to evo ne znam.
Skrušeno priznajem ovaj previd o rashodima. Thx smootko (i ostali) na uvidu.

Usput rečeno, rast dobiti ATPL u 2007.g. u odnosu na prethodnu je bio oko 150%, dok je recimo Diana Shipping imala rast od oko 125%, Excel Maritime oko 175%. Navodim ova dva brodara zbog izrazite sličnosti flote i načina poslovanja (bar do zadnjeg izviješća). Naravno da se svi oni ne mogu uspoređivati s Drysom (niti po kvaliteti, niti po kvantiteti flote, niti po mnogočemu drugom), koji je imao enorman rast.

Drys ima jedan veliki problem i jedan mali i zbog toga se trži na puno manjem PE nego ostali brodari.
Tako da nije njegov PE po meni mjerodavan za sektor.

SAM PROTIV SVIH


Svakako uz trenutni raspored vozarina (na osnovi izvučenog podatka o dobiti ostvarenim od vozarina tijekom 1Q2008, koji je cca 140mil kn)

Mislim da je od vozarina bilo ipak 100 milja u Q1, jer je od ukupnih 250milja, 150milja bilo od broda.

I'LL BE BACK

New Report

Close