ARNT (Arenaturist d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ARNT (Arenaturist d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Arena je destinacijski i smještajem kapaciteta sto milja iza riviere. Ono najbolje na obali već je prodano, ostala je 2. liga kapaciteta s hrpom neriješenih imovinsko-pravnih odnosa.

Riviera je miljama ispred Arene i nikad se nije prodavala ili nudila svoje dionice od 15-20 ebitda, tako da je usporedba potpuno deplasirana. Sve postojeće kompanije su očito povoljnije, ne znam niti razumijem što to PPHE nudi da bi im trebalo ukazati povjerenje i platiti premiju na dionice Arene?


Arena je destinacijski i smještajem kapaciteta sto milja iza riviere. Ono najbolje na obali već je prodano, ostala je 2. liga kapaciteta s hrpom neriješenih imovinsko-pravnih odnosa.

Riviera je miljama ispred Arene i nikad se nije prodavala ili nudila svoje dionice od 15-20 ebitda, tako da je usporedba potpuno deplasirana. Sve postojeće kompanije su očito povoljnije, ne znam niti razumijem što to PPHE nudi da bi im trebalo ukazati povjerenje i platiti premiju na dionice Arene?

Ovo boldano ste u većinom u pravu, zato je i problem prodaja HMST-a, zato imamo HHLD, zato ulaze u priče u stečaju (Helios) i sl. Ali sve te stvari nude i potencijal onome koji su uhvati u koštac s njima i riješi te probleme. Naravno dok ne treba sve srušiti i raditi ispočetka, onda na stol dolazi pitanje isplativosti.

Rekao sam više puta na raznim temama da je RIVP napravio daleko najbolje poteze još davno (ako se sječate ponude po 45 kn) dok su bili ispod radara i akvizirali sve i svašta, te ih sada više nitko ne može prestići osim ako ne bude transakcija između top 5 kompanija. Iza RIVP-a je EPIC i to su vrhunski financijaši koji su brzo shvatili metriku i potencijal, a imali su iza sebe i jaki kapital koji im je omogućio realizaciju tih planova. Dakle, EPIC i PPHE su skroz neusporedivi.

Ja sam prilično siguran da bi i RIVP radio dokapitalizaciju da to EPIC-u omogućava vlanička struktura, Svakakve nekorektne akrobacije (iako sam godinama bio unutra dobrim dijelom portfelja i imam još nešto) su radili kako bi prešli prag 50% (KORF-VLHO pozajmice za kupnju dionica međusobno, vrednovanje kompanija kod spajanja, petljanje kada je prvi put bila nematerijalna dividenda, dalo bi se par stranica o tome…) i ako bi išli u dokap pali bi ispod toga što nikako ne žele.

Zato im ostaju krediti za što također više nemaju previše mjesta, pa su se okrenuli kombinaciji s AZ-om oko HIMR-a i sada s PBZ-om oko Heliosa. Ne kažem da je RIVP loš, dapače. Ali iz trenutne perspektive na 23.05.2017. sigurno imaju manji potencijal rasta nego ARNT. Pogledajte samo koliko je ostalo RIVP-u interno mjesta, a koliko ARNT. To je daleko važnije kada se gleda potencijal, jer je daleko jeftinije i donosi puno veću profitabilnost. Možda sam ja skroz poludio, ali koliko vidim niti bloger ne prodaje ARNT dok već duže vremena prodaje RIVP. A vjerujem da je malo upućeniji od svih nas skupa.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche



Arena je destinacijski i smještajem kapaciteta sto milja iza riviere. Ono najbolje na obali već je prodano, ostala je 2. liga kapaciteta s hrpom neriješenih imovinsko-pravnih odnosa.

Riviera je miljama ispred Arene i nikad se nije prodavala ili nudila svoje dionice od 15-20 ebitda, tako da je usporedba potpuno deplasirana. Sve postojeće kompanije su očito povoljnije, ne znam niti razumijem što to PPHE nudi da bi im trebalo ukazati povjerenje i platiti premiju na dionice Arene?

Ovo boldano ste u većinom u pravu, zato je i problem prodaja HMST-a, zato imamo HHLD, zato ulaze u priče u stečaju (Helios) i sl. Ali sve te stvari nude i potencijal onome koji su uhvati u koštac s njima i riješi te probleme. Naravno dok ne treba sve srušiti i raditi ispočetka, onda na stol dolazi pitanje isplativosti.

Rekao sam više puta na raznim temama da je RIVP napravio daleko najbolje poteze još davno (ako se sječate ponude po 45 kn) dok su bili ispod radara i akvizirali sve i svašta, te ih sada više nitko ne može prestići osim ako ne bude transakcija između top 5 kompanija. Iza RIVP-a je EPIC i to su vrhunski financijaši koji su brzo shvatili metriku i potencijal, a imali su iza sebe i jaki kapital koji im je omogućio realizaciju tih planova. Dakle, EPIC i PPHE su skroz neusporedivi.

Ja sam prilično siguran da bi i RIVP radio dokapitalizaciju da to EPIC-u omogućava vlanička struktura, Svakakve nekorektne akrobacije (iako sam godinama bio unutra dobrim dijelom portfelja i imam još nešto) su radili kako bi prešli prag 50% (KORF-VLHO pozajmice za kupnju dionica međusobno, vrednovanje kompanija kod spajanja, petljanje kada je prvi put bila nematerijalna dividenda, dalo bi se par stranica o tome…) i ako bi išli u dokap pali bi ispod toga što nikako ne žele.

Zato im ostaju krediti za što također više nemaju previše mjesta, pa su se okrenuli kombinaciji s AZ-om oko HIMR-a i sada s PBZ-om oko Heliosa. Ne kažem da je RIVP loš, dapače. Ali iz trenutne perspektive na 23.05.2017. sigurno imaju manji potencijal rasta nego ARNT. Pogledajte samo koliko je ostalo RIVP-u interno mjesta, a koliko ARNT. To je daleko važnije kada se gleda potencijal, jer je daleko jeftinije i donosi puno veću profitabilnost. Možda sam ja skroz poludio, ali koliko vidim niti bloger ne prodaje ARNT dok već duže vremena prodaje RIVP. A vjerujem da je malo upućeniji od svih nas skupa.
[/quote]

Ne znam jeste li skroz poludili 🙂 , ali izjaviti kako g. Bakić ne prodaje ARNT a stalno povremeno prodaje RIVP vam je bez veze !? Valjda je očito kako povremeno skraćuje RIVP isključivo iz razloga optimizacije portfelja a zbog kontinuiranog rasta cijene .

Samo ti kupuj i čekaj… to su uvijek isplati, osim ako ne dočekaš. Što se uglavnom i događa. Ko što neki utvaraju i čekaju 10000 na LRH, i to do 2020.??

Svi bi oni radili dokapitalizacije našim novcima u mirovinskim fondovima, jer njihovih nema i nitko im ih ne želi dati pod ovakvim uvjetima i na ovoj razini profitabilnosti i zaduženosti. Takve stvari jednostavno ne treba kupovati na visokim valuacijama i ne treba biti investiran u njima. Radi se o tradicionalnom poslu koji ne donosi visoke povrate nema nikakvu egzemplarno zanimljivu niti vrijednu položajnu rentu, a niti je menadžment vanserijski. Meni je to dovoljno da dionicu odstranim iz ‘košarice’ zanimljivih. Na nekoj nižoj cijeni možda, na zacrtanom rasponu, “non me ne interesa”!



Bitno da se stvori konstruktivna rasprava, znaci rasprava argumentima…a ne prepucavanje ja mislim da to vrijedi toliko i toliko ili ne vrijedi to toliko i toliko.
Moje razmisljanje je da to vrijediti trazene cijene, a diskont je zato sto se nudi velika količina za upis. Rijetke su dokapitalizacije u HR koje su prošle s ovako velikim traženim iznosom. Potencijal razvoja je ogroman, ako nesto grdno ne zeznu, ovo bi mogla biti mala RIVP po rastu 🙂
Uglavnom do kraja tjedna cemo znati da li je dokapitalizacija uspjela ili ne, a to ce biti najbolji pokazatelj tko je ispravno napravio procjenu Vau ili Value.

Zašto bi netko davao popust ako nešto vrijedi?

To je klasična zamjena teza… cijena nije sinonim za vrijednost već nešto sto bi trebalo odražavati vrijednost. I kakvo je to postavaljanje raspona od 20%?

Na dugi rok svaka cijena može dostići vrijednost, no to ne znaci da je to i dobro ulaganje. Mene zanima da li bi netko pokušao uopće provesti IPO da ne računa ili nije dogovorio da će mu mirovinci dati glavninu novaca?

I zašto netko izvana ne dokapitalizira tako uspješnu kompaniju ako tu postoji toliko povoljan nesrazmjer izmedju cijene, potencijala i buduće vrijednosti? Nego su stranci došli pokupiti novce i kapital od nas, lokalnih. Čime smo mi to točno zasluzili i zahvalili? Sjedištem kompanije u državi? Investicijom u lokalne kapacitete? Zar to nije onako ipak kuriozitet za naše podneblje? Nemam ništa protiv prikupljanja kapitala, ali imam protiv triper kombinacija čiji mi smisao nije do kraja logičan i jednostavan. Čemu sve to pretumbavanja imovine? I zašto je bitno da postojeći "igrači" ostanu većinski vlasnici?

Ja ti mislim da ništa oni neće grdno zeznuti, mene vise zanima ako će, koga će točno zeznuti?

Sve je to meni osobno jako maglovito i ja mislim da ima potencijal i dublji smisao za vlasnike i upravljače, a da će dioničari ARNT biti samo statisti za sporednu ulogu i mrvice ispod stola.

Ja mislim da će IPO uspjeti, no meni nije atraktivan. Kome je, samo naprijed!

[/quote]
Pa uvijek je popust na vecu kolicinu. Kad kupujes 1kom cijena nije ista kao kad kupujes 100.000kom.

Imas slucaj dokapitalizacije DDJH koja nije prosla.

Prije nego potrošim i 1 lipu pogledam da li je proizvod hrvatski ili uvozni, i kupim hrvatski!

meni je samo nejasno koja firma plaća više od 5% trošak stjecanja kapitala (ARNT će trošak SPOa platiti 40 milijuna kuna da bi prilupili 750 milijuna, piše u prospektu) kako bi između ostalog refinancirali postojeći dug ? Pa koliku kamatu onda plaćaju, kao Agrokor ?


meni je samo nejasno koja firma plaća više od 5% trošak stjecanja kapitala (ARNT će trošak SPOa platiti 40 milijuna kuna da bi prilupili 750 milijuna, piše u prospektu) kako bi između ostalog refinancirali postojeći dug ? Pa koliku kamatu onda plaćaju, kao Agrokor ?

Dokapitalizacija je jednokratni trošak, dok kamatu moraš platiti ponovno svake godine.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Po skraćivanju roka za uplatu rekao bi da je interes za dokapitalizaciju bio dobar.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]


meni je samo nejasno koja firma plaća više od 5% trošak stjecanja kapitala (ARNT će trošak SPOa platiti 40 milijuna kuna da bi prilupili 750 milijuna, piše u prospektu)…

meni je ovo nevjerojatan podatak! gdje je kraj pohlepi? 5% od cijelog kapitala za što? za svoj posao koji ionako rade, pa nije da kopaju kanale pa im treba sva sila mehanizacije, kooperanata i šta ti ja znam?!
oprostite baš sam gledao the Wizzard of Lies na HBO pa sam pod dojmom svega toga…


Po skraćivanju roka za uplatu rekao bi da je interes za dokapitalizaciju bio dobar.

Kolega rok za predaju upisnice je produljen institucionalnim jucer s 12h na 15.30h! A rok za uplatu je 30.5.2017.



meni je samo nejasno koja firma plaća više od 5% trošak stjecanja kapitala (ARNT će trošak SPOa platiti 40 milijuna kuna da bi prilupili 750 milijuna, piše u prospektu) kako bi između ostalog refinancirali postojeći dug ? Pa koliku kamatu onda plaćaju, kao Agrokor ?

Dokapitalizacija je jednokratni trošak, dok kamatu moraš platiti ponovno svake godine.
[/quote]

plus to zapravo i nije trošak poput kamatnog jer se ne knjiži u računu dobiti u gubitka kao rashod, već izravno umanjuje kapital u bilanci, tj. kapitalizira se


Kolega rok za predaju upisnice je produljen institucionalnim jucer s 12h na 15.30h! A rok za uplatu je 30.5.2017.

U pravu ste.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]



Iznenadilo bi me da dokapitalizacija ide po trenutnoj cijeni (550 kn). Zadnja je obavljena po 421 kn prije dva mjeseca i to u pravima, što po meni u pravilu vrijedi manje nego da je obavljena u novcu. Mislim da je najvjerojatniji scenariji da će nova dokapitalizacija ići po istoj ili sličnoj cijeni kao zadnja. Rekao bi da ima još 25% šanse da će raspon biti između 450 i 500 kn.

Evo objavljen je raspon cijene za dokapitalizaciju od 400 do 500 kn. Prognoza se pokazala točnom. I dalje mislim da će cijena biti bliža cijeni od 420 kn nego cijeni od 500 kn.
[/quote]

Objavljena je cijena po kojoj će ići dokapitalizacija, 425 kn. I drugi dio prognoze je bio dobar. Bit će izdano 1.854.971 novih dionica.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]




meni je samo nejasno koja firma plaća više od 5% trošak stjecanja kapitala (ARNT će trošak SPOa platiti 40 milijuna kuna da bi prilupili 750 milijuna, piše u prospektu) kako bi između ostalog refinancirali postojeći dug ? Pa koliku kamatu onda plaćaju, kao Agrokor ?

Dokapitalizacija je jednokratni trošak, dok kamatu moraš platiti ponovno svake godine.
[/quote]

plus to zapravo i nije trošak poput kamatnog jer se ne knjiži u računu dobiti u gubitka kao rashod, već izravno umanjuje kapital u bilanci, tj. kapitalizira se
[/quote]

To je trošak povlačenja za rukav i nagovaranja klijenata Zabe. I taj iznos je van svake pameti.




Iznenadilo bi me da dokapitalizacija ide po trenutnoj cijeni (550 kn). Zadnja je obavljena po 421 kn prije dva mjeseca i to u pravima, što po meni u pravilu vrijedi manje nego da je obavljena u novcu. Mislim da je najvjerojatniji scenariji da će nova dokapitalizacija ići po istoj ili sličnoj cijeni kao zadnja. Rekao bi da ima još 25% šanse da će raspon biti između 450 i 500 kn.

Evo objavljen je raspon cijene za dokapitalizaciju od 400 do 500 kn. Prognoza se pokazala točnom. I dalje mislim da će cijena biti bliža cijeni od 420 kn nego cijeni od 500 kn.
[/quote]

Objavljena je cijena po kojoj će ići dokapitalizacija, 425 kn. I drugi dio prognoze je bio dobar. Bit će izdano 1.854.971 novih dionica.
[/quote]

Čestitam svima koji su upisali nove dionice među kojima je i moja malenkost! Ugodan dan svima!!! Lp

New Report

Close