Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@ecobarbar

To što navodiš jednostavno nije točno i to će ti potvrditi svaki ovlašteni računovođa!
Tvoja fokusiranost isključivo na jamstva, ali bez obvezne PROTUČINIDBE ( protučinidba do uvođenja IU je isključivo dio novaca koje je dobila operativna kompanija ) navodi na krivo tumačenje ali onda i ima negativan utjecaj na postupak Nagodbe.

Evo vrlo jednostavan primjer – ukoliko npr LEDO preuzme jamstva za 2 milijarde kuna, Agrokor je dužan fiducijom prenijeti dionice LEDA Ledu dd u iznosu 2 milijarde kuna! To je prosto ko pasulj!
Ali jasno je i što je posljedica – Agrokor pada ispod 25% u LEDO dd i LEDO dd nije više pod IU!
Tu ti je odgovor na mnoga pitanja.



Perfektno sam pogodio sa svojim jučerašnjim pitanjem tko je od forumaša ZA upisivanje jamstava u bilance iako nisam znao da će biti ova emisija na Al Jazeeri.

Ja mislim da je za tebe još uvijek samo kantica, lopatica i pijesak 🙂 Čak i mnoga djeca u toj dobi imaju zrelija razmišljanja o svijetu oko njih.
[/quote]

Evo, ovo je primjer razine rasprave do koje si dorastao.
Pritom već smo više puta utvrdili koliko razumiješ napisano.
Ali dobro, te stvari se daju izvježbati.

Kao forumski drug, u privitku ti šaljem jedan radni materijal kako bi mogao poboljšati svoje čitalačke kompetencije.

Kada popuniš sve, pošalji nam da vidimo kako ti ide.

La vita e bella!

@sava

ovlašteni računovođa,a možeš pitati bilo kojega, će ti reći što sam ti rekao i ja. Kada si preuzeo neko jamstvo i kada je ono potencijalna obaveza te u signifikantnom iznosu – moraš ga navesti kroz bilješke u financijskih izvještajima. A kada su jamstva dospjela – one više nisu samo potencijalna obveza.

Ovo tvoje sa ptoručinidbama je trčanje pred rudo jer se nitko ne može igrati zakona iznad zakona i proglašavati nešto valjanim ili nevaljanim, to je suština svega.

Ne može upravo društva reći “ja ovo smatram nevaljanim pa neću knjižiti”, kada za to ne da nema nikakav pravorijek, nego je i sama ta uprava jamstva uredno objavljivala, potpisivana, dojavljivala javnosti te onda još jednom sve lijepo i uredno obavijestila da su ona – dospjela.

Ti promatraš stvari kao da je sudska instanca već nešto odlučila – a nije. Kada odluči, i ono što odluči, tada će ono biti iskazano kako i mora biti iskazano.

Suština financijskih izvješaja je prikazivanje materijalnih činjenica – a ona je u ovom trenutku jednstavno takva da su jamstva izdana, objavljena i dospjela.


Evo, ovo je primjer razine rasprave do koje si dorastao.
Pritom već smo više puta utvrdili koliko razumiješ napisano.
Ali dobro, te stvari se daju izvježbati.

Nego, jesi uspio dokupiti još nešto kao što si najavljivao, lova spremna?

@ecobarbar

Kako su mogla biti knjižene POTENCIJALNE obveze!

Pa nitko ama baš nitko RAZUMAN ne očekuje NOVONASTALU, NERAZUMNU i NEPROVEDIVU zakonsku regulativu!
Kako možeš u bilanci PROKNJIŽITI da je netko npr nesposoban, da je npr za Vrapče, bolestan, da je možda i s druge strane Zakona?
Kako je ovlašteni računovođa LEDO dd mogao znati da je Todorić pod istragom jer eto to upravo tvrdi DORH, a a isti taj DORH nema još ni optužnicu nego neki optužni prijedlog. I to PROKNJIŽITI prije 4-5 godina kad ovoga ničega nije bilo.

U inicijalnom trenutku rizik je bio 0, nije bilo koristi i upravo tako je i knjiženo.

@sava

Da li ti uopće čitaš? Potencijalne obaveze se ne knjiže u bilancu, nego se iskazuju u bilješakama u financijskim izvještajima ako su signifikantnog iznosa – a ovdje to jeste slučaj.

Nekoliko putam sam to danas već napisao, mislim mogu ja i još nekoliko putan, ali daj čitaj.

No – ona su sada – dospjela, i više nisu samo potencijalna obveza.

@sava

Ovo kaže MRS.

“Potencijalne obaveze mogu se pojaviti na način koji se prvobitno nije očekivao.
Stoga se one neprestano procjenjuju kako bi se utvrdilo da li je odliv resursa koji
sadrže ekonomske koristi postao vjerovatan. Ako postane vjerovatno da će za neku
stavku, koja je do tada tretirana kao potencijalna obaveza, biti potreban odliv
resursa koji sadrže ekonomske koristi, rezerviranje se priznaje u financijskim
izvještajima onog perioda u kojem je došlo do te promjene vjerovatnoće (osim u
izuzetno rijetkim okolnostima kada pouzdana procjena nije moguća).”

@serislav

Nije točno da nije knjiženo!
Operativne kompanije koje su dobile lovu knjžile su to kao dug prema Agrokoru.
Onaj tko nije ništa dobio knjižio je s 0 ( NULA ) jer nije bilo nikakvog rizika – imovina Agrokora je nadmašivala ukupni dug ( tako je i dan danas ) i to je bilo u skladu s MSFI.

Ni dan danas nema nikakvog razloga da se knjiže jamstva kao neke POTENCIJAKLNE obveze, posebice bez PROTUČINIDBE!
I dan danas se trguje s obveznicama koje dospjevaju 2019. i 2020. godine, a kako ti voliš objave na ZSE tamo ti je i objavljeno da je Todorić prije donošenja Lexa dobar dio obveza prema klubu kreditora REPROGRAMIRAO na 2-3 godine.

Ovo gore što si napisao nema nikakve veze s financijskim jamstvima!

Index stišće omču.

Ovo je pet ključnih laži Martine Dalić

Bravo Index!

La vita e bella!

Meni je naprosto zastrašujuće da mi tek 25. 4. 2018. saznajemo da je postojao alternativni plan za Agrokor i to još od ožujka 2017. kojeg je gđa Dalić osobno odbila.

To je gore od najgoreg!

To je prava izdaja interesa društvene zajednice.

A o tome kakav model se promovira kao jedini mogući smo već sve rekli!

La vita e bella!

sava

Što se pjeniš?
Diskutiramo…
Osim toga, kako to da si nakon Diokija zaglavio ovdje? I nigdje drugdje.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close