ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

https://novac.jutarnji.hr/rasprave-i-rjesenja/sad-je-posve-jasno-vlasnike-novog-agrokora-odredio-je-todoric-svojim-zaduzivanjem/7321386/

odredio ju je Ivica Todorić, odnosno, formalno, njegova Uprava koncerna, kada su se zaduživali kod ruskih banaka u trenutku kada je domaćim bankama Hrvatska narodna banka već bila zabranila kreditiranje koncerna, a njihove banke majke iz Europske unije značajno su podigle kamatu. Iz istog razloga nastao je i problem regresnih mjenica. Agrokor je novac uzimao od svojih dobavljača, a banke, vlasnice Agrokorova duga, na taj su način osiguravale povrat svojih pozajmica. Oni koji su u igru ušli prerizično (poput Francka) sada će ostati kratkih rukava.
Adrisov slučaj samo donekle je drukčiji jer doista, kada je Adris grupa Agrokoru posuđivala novac, a u zalog za pozajmicu uzimala dionice Konzuma i Jamnice, malo je tko mogao pretpostaviti toliko brz i toliko dramatičan pad vrijednosti svih, pa i najboljih dionica koncerna. Poslovanje s dionicama, međutim, nikada nije bez rizika. Adris je odlična i natprosječno dobro vođena kompanija (upravo objavljeni poslovni rezultati to još jednom potvrđuju), teško da nisu bili svjesni pravog stanja u Agrokoru. Lakše je zato povjerovati da su bili uvjereni kako će politika i ovaj put popustiti Todorićevim pritiscima. Na kraju, to se redovito događalo sve do travnja prošle godine.

a u zalog za pozajmicu uzimala dionice Konzuma i Jamnice, malo je tko mogao pretpostaviti toliko brz i toliko dramatičan pad vrijednosti svih, pa i najboljih dionica koncerna. Poslovanje s dionicama, međutim, nikada nije bez rizika. Adris je

prema ovome AV će teško opravdati svoje igranje bankara jer ga je IT sredio samo ovaj puta sve dolazi na naplatu i AV i IT

Ovakvih tekstova će biti sve više i više kako se srpanj bude bližio i netko će morati biti “kriv” za fijasko nagodbe pa tašto to ne bi bio Adris ili Franck uostalom ako se malo bolje pročita članak vidi se da novinar nema pojma o nekim stvarima.

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !


Ovakvih tekstova će biti sve više i više kako se srpanj bude bližio i netko će morati biti "kriv" za fijasko nagodbe pa tašto to ne bi bio Adris ili Franck uostalom ako se malo bolje pročita članak vidi se da novinar nema pojma o nekim stvarima.

Upravo to. Ave Ante ce sam sebe oprati preko novina….a jedina realnost je da je zdrobio preko 2 milijarde kn u Agrokoru(sto penala prema BAT-u, sto izgubljenih para kroz zajmove)

a transparentnost u zadnjih 2-3 godine raste iz godinu u godinu…uskoro necete znati ni prihode


Upravo to. Ave Ante ce sam sebe oprati preko novina….a jedina realnost je da je zdrobio preko 2 milijarde kn u Agrokoru(sto penala prema BAT-u, sto izgubljenih para kroz zajmove)

a transparentnost u zadnjih 2-3 godine raste iz godinu u godinu…uskoro necete znati ni prihode

Posto oni nisu transparentni onda barem budi ti prije nego drugima spocitas, molim te daj vjerodostojan izvor koji specificira gdje su zdrobili preko 2 miljarde kn u Agrokor ?

Ignore : renči

Odoše lova, oni su prodali TDR BAT-u a na kraju će za cijelu transakciju dobiti oko milijardu kuna….
Čudo, Ante je čudo

Ustavni je svoje rekao, tko je mislio da će biti drugačije taj nema veze s realnošću

Očekivali ste drugačije od političkog ustavnog suda u ovoj zemlji isprepletenoj korupcijom i rođačim vezama ?

Vaš link …

Izvorno je ovo stavio baron na temi Agrokor.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

Treba pričekati i vidjeti kako će se rasplesti priča oko Agrokora… ako se pogleda dosadašnja povijest poslovanja Adrisa nema razloga sumnjati kako će znati obraniti svoj interers…

Hanfa odobrila objavu ponude za preuzimanje HUPZ, ” utvrđeno je da je cijena izražena u ponudi za preuzimanje u iznosu od 3.969,16 kuna po dionici

Iz rješenja je vidljivo kako je Hanfa naložila Adrisu da osigura novac za plaća nje preostalih 178.999 redovnih dionica HUP Zagreb, za što račinica pokazuje da mu treba 710 mil. kuna, a za što je Adris već osigurao bankarske garancije. Ako se po toj cijeni računa, ispada da je tržišna vrijednost HUP-a Zagreb 1,69 milijarde kuna.http://www.poslovni.hr/hrvatska/konacno-znamo-koliko-vrijedi-lekino-carstvo-340706

http://zse.hr/userdocsimages/novosti/vnSCbw123utOM3GwJFwTxg==.pdf


Jos jedna zanimljiva stavka kod matice je povecanje stavke ostala potrazivanja od 800 mil da li bi to moglo znacit drugacije kvalificiranje imovine s osnove potpisanog ugovora o kupnji hupa pa se vodi kao potrazivanje jer u tom trenutku jos nije bilo odobreno od agencije preuzimanje, a udjel je placen ali se ne moze vodit jos kao udjel meni se to nekako cini logicno sta drugi misle ??…ako je to tako ispada da je udjel od 58% placen oko 800 mil tj oko 3000kn po dionici ???

Svaka čast StatusQuo, nakon vaše opaske i dodatne analize[/url] pojačao sam poziciju u HUP-u i isplatilo se. Imate bar piće od mene ako se kad nađete u mom gradu.

farmanovca.com


Adrisov stvarni ROE nije oko 3%, baš kao što P/E nije 23.
To su sirovi brojevi koje treba prilagoditi da bi se dobilo nešto smisleno.

Pogledao sam vaš izračun normalizirane dobiti i prvo što bi komentirao je da niste uzeli u obzir dividendu koju Adris prima od Save Re. Prošle godine radilo se o oko 20 mil. kn i ako Adrisovoj dobiti želite dodati 20% dobiti Save Re, treba istovremeno odbiti već uračunatu primljenu dividendu tako da se taj udio u dobiti ne bi računao dva puta. Druga primjedba je da ne uračunavate troškove same matice koja ima značajne troškove poslovanja (npr. samo na plaće ide oko 20 mil. kn godišnje). Treća stvar koju bi komentirao je da mi izgleda da pri računanju količine gotovine koju Adris ima i za koju umanjujete kapitalizaciju niste odbili svotu koju će potrošiti na HUP Zagreb, dok ste uračunali dobit koju će od te kupnje imati.

farmanovca.com

1. Uzeo sam u obzir kompletnu neto dobit (i samo nju) što se tiče Save. Ne vidim gdje se tu dividenda računa dvaput?

2. Dobro, troškove matice nisam računao jer mi se čine mali, na tome možemo oduzeti nekih 5-10%.

3. Da, ali sam uzeo u obzir samo cash na računu, a Adris drži i dugoročnije papire.
Svejedno, može se od tih 181 kn po dionici, ili 3 milijarde ukupno, oduzeti nekih 800 milijuna (nisam računao točan broj) za HUPZ, i gubitak na Agrokoru. I onda će ispasti da je operativni P/E = 12.5, a ne 9.6 koliko je bez toga.
Ne mijenja zaključak da je Adris jeftin.

New Report

Close