Hrvatski industrijski sektor u lipnju je zabilježio porast proizvodnje i u mjesečnim i u godišnjim usporedbama, a s pozitivnim predznakom bile su i brojke za svibanj. Slično je bilo i u svibnju. Na razini ukupne industrije u lipnju je proizvodnja bila 2 posto veća nego u svibnju, a u odnosu na lanjski lipanj 2,4 posto. Ali, šira slika slika ne izgleda ni približno tako. Tim podacima državnih statističara prethodilo je čak šest mjesečnih objava s negativnim predznakom obujma proizvodnje u usporedbi s prošlom godinom. Tako su nešto bolji fizički pokazatelji proizvodnje, kumulativno gledano, samo ublažili pad proizvodnje u prvom polugodištu; volumen proizvodnje sredinom ove godine manji je od lanjskog za 0,8 posto.
Pritom je prerađivačka industrija, koja čini približno četiri petine ukupne, u prvom polugodištu i u nešto dubljem minusu (1,3 posto), unatoč tome što je tijekom lipnja zabilježila nešto veći međugodišnji rast (3,3 posto).
S obzirom na strukturna obilježja domaće industrije, za ukupno pozitivan predznak na godišnjoj razini u lipnju je bilo dovoljno da tek pet odjeljaka ili svaki peti u godišnjim usporedama bude u plusu. Jedna od zaslužnijih za to je farmaceutska industrija koja u strukturi domaće proizvodnje ima više od pet posto udjela, a u lipnju je proizvela gotovo upola (47 posto) više nego u istom lanjskom mjesecu. Ona je time i kumulativno ostvarila najveći skok u odnosu na prošlu godinu; u odnosu na prvo polugodište 2022. proizvodnja lijekova i medicinskih pripravaka povećana je za gotovo 28 posto.
Proizvodnom aktivnošću u lipnju stršala je i proizvodnja gotovih metalnih proizvoda, za koju je taj mjesec bio 27 posto jači nego isti prošogodišnji. No, njezin polugodišnji rezultat time je premašio prošlogodišnji za samo 3,3 posto.
Istodobno, prehrambena industrija kao najznačajniji segment prerađivačkog sektora kod nas, s udjelom u ukupnoj proizvodnji od gotovo 17 posto, i dalje kaska za proizvodnom aktivnošću u 2022. Niti u jednom mjesecu ove godine nije proizvodno nije premašila usporedivo lanjsko razdoblje, a u lipnju je proizvela 2,2 posto manje nego u istom mjesecu lani. Polugodišnja proizvodnja, pak, manja joj je za 4,4 posto.
Za odgovor što to znači u smislu domaće hrane u turističkoj ponudi, odnosno potrošnji na domaćem tržištu, trebalo bi u relaciju staviti i izvoz hrvatskog prehrambenog sektora, odnosno uvoz tih proizvoda. Kako bilo, sam po sebi pad proizvodnje prehrambenih proizvoda nije ohrabrujuć.
Za razliku od njih, proizvodnja pića ove je godine za nepunih sedam posto jača nego lani, ali proizvođači u toj skupini djelatnosti taj su međugodišnji rast osigurali nešto ranije; u lipnju i oni bilježe količinski zaostatak proizvodnje. U usporedbama polugodišnjih rezultata također prevladavaju industrijski odjeljci čija je proizvodnja ove godine manja nego lani.
Ima i pozitivnih naznaka
Najviše je potonula proizvodnja tekstila, za blizu 27 posto (samo u lipnju je na godišnjoj razini pala za trećinu). No, kopnjenje te radno intenzivne proizvodnje proces je koji traje prilično dugo. Među industrijskim granama koje se ove godine ističu padom su još neke u kojima Hrvatska zapravo ima dugu tradiciju. Tako je, primjerice, proizvodnja namještaja od početka do sredine godine u odnosu na 2022. manja za 17,3 posto, a sličan rezultat zabilježila je i kad se promatra samo lipanj.
Po više od 17 posto pao je obujam proizvodnje u prvoj polovici ove godine i u proizvodnji električne opreme te u proizvodnji kemikalija i kemjskih proizvoda, ali u te dvije industrijske niše ipak ima i pozitivnih naznaka. Kod električne opreme lipanj je bio za gotovo 26 posto jači nego lanjski. U kemijskoj industriji, pak, fizički pokazatelji mogli bi se poboljšati s brojkama za srpanj. To se u prvom redu odnosi na ponovnom pokretanju proizvodnje u Petrokemiji.
Nakon što je grupacija Yildirim u svibnju preuzela upravljanje Petrokemijom, nakon više od 15 mjeseci zastoja zbog visokih cijena plina i nepovoljnih tržišnih utjecaja sva proizvodna postrojenja kutinske tvornice mineralnih gnojiva ponovno su započela s radom. Od početka srpnja s radom su započela energetska postrojenja, sredinom mjeseca ponovno je s proizvodnjom krenulo i postrojenje za proizvodnju amonijaka, a iz kompanije su za kraj mjeseca bili najavili i pokretanje proizvodnje finalnih proizvoda Uree, KAN-a i AS gnojiva.
Manja proizvodnost
Inače, prema Državnom zavodu za statistiku, proizvodnja je u lipnju na godišnjoj razini porasla u dvije od pet glavnih industrijskih grupacija. Uz 16,7 posto veću proizvodnju kapitalnih proizvoda, za 4,5 posto bila je veća proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju. Nasuprot tome, trajnih proizvoda za široku potrošnju u ovogodišnjem je lipnju proizvedeno gotovo sedam posto manje, intermedijarnih proizvoda za 2,7, a energije za 1,6 posto.
Kapitalni proizvodi prednjačili su rastom i u mjesečnim usporedbama; njihova proizvodnja bila je 11,6 posto veća, dok je npr. trajnih proizvoda za široku potrošnju proizvedeno 5,2 posto više nego mjesec prije. Iako je ukupan broj zaposlenih osoba u industriji u usporedbi s lipnjem 2022. pao za 1,3 posto, i proizvodnost rada u industriji je blago smanjena (za 0,3 posto), budući da je pad proizvodnje (izvorno) bio nešto veći.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu