Mađarska banka OTP pokrenula postupak protiv Hrvatske zbog konverzije kredita

Autor: Poslovni.hr/Hina , 20. listopad 2020. u 14:10
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

U OTP-u napominju da su već uknjižili gubitak i naglašavaju da žele podmiriti svoje potraživanje u prvom redu pregovorima. Pravni put nazivaju “sekundarnom opcijom”.

Mađarska OTP banka objavila je da je pokrenula međunarodni arbitražni postupak protiv Hrvatske, pridruživši se time skupini banaka koje traže nadoknadu troškova proizišlih iz propisane konverzije kredita u švicarskim francima.

Hrvatska je zakonom iz 2015. godine o konverziji kredita u švicarskim francima u eurske kredite prekršila sporazum s Mađarskom o zaštiti ulaganja, ističe se u priopćenju mađarske banke, objavljenom u ponedjeljak.

OTP je zato pokrenuo arbitražni postupak pred Međunarodnim centrom za investicijske sporove (ICSID) i traži nadoknadu troškova povezanih s konverzijom, koje trenutno procjenjuje na 224 milijuna kuna.

Tajništvo ICSID-a zaprimilo je zahtjev za pokretanjem postupka 16. listopada, navodi se u priopćenju.

U OTP-u napominju da su već uknjižili gubitak i naglašavaju da žele podmiriti svoje potraživanje u prvom redu pregovorima. Pravni put nazivaju “sekundarnom opcijom”.

Mađarska banka pridružila se time skupini banaka koje su pred ICSID-om već pokrenule arbitražne postupke protiv Hrvatske zbog propisane konverzije kredita u švicarskim francima.

Skupina uključuje Zagrebačku banku, Raiffeisen Bank International, Addiko Bank, Erste Group i Societe Generale, čiju je hrvatsku podružnicu OTP u međuvremenu preuzeo.

Pred ICSID-om se trenutno protiv Hrvatske vodi 11 sporova, uključujući onaj koji je pokrenula mađarska naftna i plinska tvrtka MOL, a tri su spora zaključena.

Komentari (1)
Pogledajte sve

A u domicilnoj Mađarskoj se također desila ista stvar koju je proveo Orban…Još im je nabio opravdani porez na aktivu, što ovdje ostaje uvijek kao opcija.

Ne mogu ovakvi sporazumi o zaštiti ulaganja biti iznad EU zakona, a odakle im pravo se u postupcima pred HR građanima pozivati da su klijenti iz HR obeštećeni temeljem konverzije  te da nemaju pravo na naknadu ( priznajući da su nezakonito mijenjali kamatu), a  u isto vrijeme se na osnovu  istog tog zakona žaliti na nekakvim ad hoc sudovima koje EU uopće ne priznaje

New Report

Close