Manje ‘zelenog’, više mladih, uz stabilnije potpore i naknade

Autor: Ines Sabalić
22. veljača 2025. u 22:00
Podijeli članak —
Foto: pixabay

Europska komisija predstavila inicijativu čiji je cilj dugoročna konkurentnost i održivost sektora.

Europska komisija predstavila je inicijativu za poljoprivredni i prehrambeni sektor. Nazvana je ‘Vizija za poljoprivredu i hranu – zajedno oblikujemo atraktivan poljoprivredni i poljoprivredno-prehrambeni sektor za buduće generacije’, ima najviši red važnosti (tzv. prioritet), a cilj je dugoročna konkurentnost i održivost sektora.Inicijativa će se pretočiti u konkretne mjere, i to uzimajući u obzir geografske i druge različitosti po zemljama članicama. Komisija je ovime predstavila i dugoročne i kratkoročne ciljeve.

Pragmatični reset

Kratkoročno, nastoji umiriti farmere iz zemalja gdje je sektor iznimno jak i bitan, a koji odbacuju previše restriktivne mjere zelene agende iz prošlog mandata Ursula von der Leyen, i, jednako bitno, nastoji ih umiriti kad je riječ o ugovoru o slobodnoj trgovini koje bi EU sklopila s Mercosur zemljama i eventualnim Trumpovim zahtjevima da EU uvozi više američkih prehrambenih proizvoda. To bi stvorilo distorzije na europskom tržištu na štetu europskog farmera i industrije.

Međutim, Ugovor o slobodnoj trgovini sa zemljama Južne Amerike koje su udružene u Mercosur bio bi spas za industriju i izvoz EU-a, ali bi europsko tržište bilo zasuto i jeftinijim južnoameričkim mesom manje ili čak veće kvalitete od domaćeg.

Trumpov zahtjev za uvozom jeftinije američke hrane možda bi bilo nemoguće ukloniti sa stola. Komisija je nastojala odgovoriti na obje ključne kritike i dati pogled unaprijed.

Prva stručna čitanja javljaju da je Komisija ublažila ranije stavove o zelenoj agendi. To odustajanje od ranijih zelenih postavki uočava se kad Komisija govori o pojednostavljenju. To je nova ‘buzz word’ iz Bruxellesa, kako zovu poštapalice, a glavni je provodni motiv teksta ‘Vizije za poljoprivredu i hranu’ i signal Komisije da su uvažili kritike i farmera i industrije, nezadovoljstvo koje je prošle godine kulminiralo u golemim demonstracijama u mnogim zemljama članicama i u Bruxellesu.

Dakako, odustajanje od jakih dijelova zelene agende dio javnosti primio je negativno.

Komisija također naglašava da su uzeli u obzir geografske i klimatske razlike unutar EU-a, prvenstveno od sjevera do juga i na osnovu toga kreirali politike.

Komisija tvrdi da će sredstava za provedbu biti dovoljno, a kritičari zahtijevaju detaljnija obrazloženja.

No, po strani od odgovora na kritike, vidi se i strateški cilj koji svi hvale. To je privlačenje mladih na selo, jer je to jedina garancija normalne opskrbu hrane širom europske zajednice zemalja.

Zbog toga, kako se najavljuje, velik broj investicija bit će usmjeren u inovacije i digitalizaciju.

Komisija će uskoro predstaviti konkretne prijedloge što će ići pod ruku s digitalnom strategijom EU-a za poljoprivredu kako bi se podržao prelazak na poljoprivredu prilagođenu digitalnim tehnologijama. Taj paket mjera treba dugoročno riješiti problem starenja seoskih domaćinstava i pružiti zadovoljstvo odlukom mladih da ostanu na selu ili tamo probaju novi život.

Da bi se to potaklo, nova europska poljoprivredna strategija nastoji omogućiti stabilnost u odluci za život na zemlji, a to znači jasnije i stabilnije potpore i naknade, ali i inovacije u radu i poslovnim modelima. Stabilnost je druga ‘buzz word’ dokumenta iz Komisije. Krediti na CO2 i krediti za prirodu, kako se nazivaju, moći će biti dodatni izvor prihoda. Uklanjanje prepreka za mlade posebno je bitno Komisiji i uskoro će predstaviti konkretne prijedloge i za nacionalne i regionalne razine.

Posebno je važno za male ekonomije, tako i Hrvatsku, da se Komisija obavezuje da poljoprivrednici neće morati prodavati proizvode po cijeni nižoj od troškova proizvodnje te će poduzeti konkretne mjere, među ostalim preispitivanjem Direktive o nepoštenim trgovačkim praksama.

Na zemljama članicama jest da te odluke primijene, ali, s druge strane, primjena je obavezna.

Ne odustaje se od zahtjeva da sektor i dalje ostaje zelen,tj, niskougljičan, ali očigledno da će se tempo prilagodbi prilagoditi farmerima. Primjerice, ako nisu dostupne adekvatne zamjene za pesticide u razumnom roku, Komisija će uvažiti primjedbe, a i pojednostavniti pristup biopesticidima na tržištu EU-a. Iz analize se vidi da će se radije upotrebljavati mrkva nego batina, tj. nagrađivat će se poljoprivrednici koji se drže zelene agende. No, strogost se očekuje u ‘strategiji za vode’ što su također najavili u toku ove godine.

Zanimljiv će biti i ‘Godišnji dijalog o hrani’, u koji će biti pozvani seljaci-proizvođači, potrošači, industrija, lokalne zajednice i ministarstva. Raspravljat će se o cijenama hrane i inovacijama. Ovakvi veliki skupovi gdje se razmjenjuju iskustva i dobre prakse mnogo su važniji nego što javnost često misli, i za njih u drugim područjima, kao što su lokalne samouprave vlada stalan veliki interes.

Prve reakcije stručnih udruga na ovu inicijativu Komisije povoljne su. Najveća, vrlo snažan glas farmera, COPA-COGECA, pozdravlja ‘mjere koje će biti katalizator prema održivoj, otpornoj, inovativnoj i konkurentnoj poljoprivredi’. Pozdravlja da je Komisija napravila ‘pragmatični reset’, uvažila kritike i predložila ambiciozan plan za budući rad.

31 posto

proračuna EU otpada na zajedničku poljoprivrednu politiku (ZPP)

Nakon pohvale, slijede dvije kritike i upozorenja. Prvo, upozorava se na EU-Mercosur ugovor, koji ne smije biti na štetu europskim farmerima. Drugo, Komisija je izbjegla najvažnije, a to je da govori o jačini i veličini proračuna za Zajedničku poljoprivrednu politiku u okviru narednog Zajedničkog europskog proračuna, koji nastupa za dvije godine, odnosno, nije navela kako će financirati pakete ovih mjera.

“Ambicije i prijedlozi past će u vodu bez jakog proračuna za Zajedničku poljoprivrednu politiku. Proračun mora uključivati automatske korekcije za inflaciju i odražavati odgovornosti koje se stavljaju pred poljoprivrednike.”

“Treba nam više od priče, trebamo ponovo izgraditi povjerenje konkretnim potezima, ne samo unutar Zajedničke europske poljoprivredne politike nego i uzimajući u obzir trgovinu i održivost.”

Zeleni nezadovoljni

Iz ovih se primjedbi vidi da je već počela bitka za naredni sedmogodišnji europski zajednički proračun, koji počinje od 2027. godine. Svaki će se sektor nastojati ugraditi, a očigledno farmeri i poljoprivredna europska industrija već nastupaju asertivno To je ujedno jedino što može smiriti nezadovoljstvo ovog sektora širom Europe.

Zeleni dio javnosti, javljaju udruge, nezadovoljan je odustajanjem od principa zacrtanih u ranijoj zelenoj agendi i brine ih da pojednostavljenje znači veliko slabljenje pravila namijenjenih zaštiti bioraznolikosti, onečišćenju, i zdravlju građana.

Autor: Ines Sabalić
22. veljača 2025. u 22:00
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close