Ured za zakonodavstvo Vlade Republike Hrvatske organizirao je uz potporu SIGMA programa OECD-a i Europske komisije radionicu pod nazivom: “Razvoj strategije za procjenu učinka u Hrvatskoj” u razdoblju od 27. do 28. travnja 2010. godine.
Na istu su pozvani predstavnici relevantnih ministarstava, te dva predstavnika organizacija civilnog društva, od kojih i predstavnica HUP-a, Lidija Horvatić, direktorica Odjela međunarodne suradnje i odnosa s EU. Iz izlaganja predavača bilo je evidentno da propisi imaju vrlo važnu ulogu pri ostvarivanju gospodarsko-socijalnih ciljeva. Vlade su stoga dužne modernizirati zakonodavstvo kako bi odražavalo pitanja koja su trenutno od javnog značaja. Istovremeno, vlade su dužne usvojiti postupke temeljem kojih će utvrđivati u kojoj mjeri postojeći propisi postižu zacrtane ciljeve, a tehnike kao što je procjena učinka propisa (PUP) koriste se kao pomoć pri izradi kvalitetnijih propisa. Neprimjereni ili nejasni propisi stvaraju bespotrebno opterećenje onima na koje se odnose, te mogu predstavljati barijere uspješnim tržištima. Uz to, loše osmišljeni propisi mogu biti neprovedivi, što dovodi do nepridržavanja, te do gubitka vjerodostojnosti regulatora. Pravedan i proporcionalan regulatorni sustav potreban je u svrhu svođenja troškova onih na koje se propisi primjenjuju na minimum, istovremeno štiteći opću javnost, zaposlenike, potrošače, poduzeća i okoliš. Radionica je završila dogovaranjem Ureda za zakonodavstvo i relevantnih ministarstava u vezi određivanja pilot-projekta, te utvrđivanjem konkretnih akcija u vezi formiranja stručnog tijela koje će se time baviti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu