Od početka ove godine broj zaposlenih u hrvatskoj maloj brodogradnji se prepolovio, a narudžbe se broje na prste. “To je rezultat recesije i porezne politike hrvatske Vlade”, kaže Mario Polla, tajnik Udruženja hrvatske male brodogradnje.
Dvostruko skuplji
U Hrvatskoj je registrirano nešto više od stotinu tvrtki koje se bave malom brodogradnjom od čega ih se 20 specijaliziralo samo za remont. I dok se tvrtke u remontu još uspijevaju nekako održati na tržištu, navodi Polla, proizvođači otpuštaju zaposlenike i očekuju zatvaranje tvrtki. “Početkom 2009. na listi smo imali 102 tvrtke iz ovog sektora sa 2500 zaposlenih. Od toga njih 1500 ljudi u djelatnosti ima i proizvodnju brodica. Već je zadnje tromjesečje 2008. bilo loše, a trend se nastavio i ove godine. No posljednji udarac maloj brodogradnji dogodio se 1. kolovoza kada je Vlada nametnula trošarine na male brodice koje se obračunavaju kao i za automobile i avione. Od tada, koliko znam, nije bilo nijedne narudžbe brodova”, kazao je Polla. Kao plastičan primjer novonastalog stanja može poslužiti brod Adriana 44 zadarskog proizvođača SAS Vektor koji je dosad stajao 300.000 eura, a sada 550.000, naravno sve to bez PDV-a. Direktor SAS-a Denis Vidošević nedavno se požalio da su svi njihovi proizvodi odjednom poskupjeli 65 posto tako da su postali nekonkurentni. Hrvatska je godišnje proizvodila do 1300 malih brodica, uglavnom dužine do osam metara u ukupnoj vrijednosti oko milijarde kuna. I dok je prošlih godina izlaz za povremene krize na domaćem tržištu nađen u izvozu, ove je godine i u ostalim zemljama situacija jednako loša, kaže Polla.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu