Nakon upornog inzistiranja proizvođača pića Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ipak je odlučio da neće biti promjena u obilježavanju proizvoda od pića i napitaka u ambalaži na koju se plaća povratna naknada.
Naime, nakon prvotnih najava Fonda da će radi sprečavanja ilegalnog manipuliranja ambalažnim otpadom uvesti promjene u obilježavanju izvoznih proizvoda u ambalaži za koju se plaća povratna naknada, kojom bi se proizvođačima takvih proizvode uvele znatne dodatne financijske obveze i komplicirane organizacijske promjene, HUP se tome usprotivio te od Fonda i Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i izgradnje zatražio da se preispita takva štetna odluka. U uvjetima gospodarske krize svako novo opterećenje proizvodnje ima iznimno štetne i dalekosežne posljedice, a osobito je neprihvatljivo ono koje nema nikakove utemeljenosti u poslovanju gospodarskih subjekata. U Fondu je najavljeno da će se dalje intenzivno provoditi nadzor nad prikupljenim količinama ambalaže radi suzbijanja nepravilnosti i sprečavanja da se ambalaža koja se stavlja na tržište u susjednim zemljama vrati u sustav povratne naknade u Hrvatskoj, što su predstavnici proizvođača od početka i tražili, ne prihvaćajući preuzeti na sebe teret rješavanja nedostataka i problema u funkcioniranju sustava nadzora. Stoga HUP pozdravlja odluku Fonda za energetsku učinkovitost te se i dalje zalaže za uvođenje sustava gospodarenja otpadom po tržišnim principima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu