Oštar pad indeksa na Wall Streetu uslijed najnovijih prognoza MMF-a

Autor: Poslovni.hr/Hina , 08. listopad 2014. u 11:41
Reuters

Na Wall Streetu su u utorak najvažniji američki burzovni indeksi potonuli za više od jedan posto, pod pritiskom sniženih prognoza globalnog gospodarskog rasta Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i razočaravajućeg podatka o njemačkoj industrijskoj proizvodnji.

Na Wall Streetu su u utorak najvažniji američki burzovni indeksi potonuli za više od jedan posto, pod pritiskom sniženih prognoza globalnog gospodarskog rasta Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i razočaravajućeg podatka o njemačkoj industrijskoj proizvodnji.

Dow Jones indeks spustio se 272,52 boda ili 1,6 posto, na 16.719 bodova, a tehnološki Nasdaq 1,56 posto, na 4.385 bodova.

Istodobno, S&P 500 indeks potonuo je 1,51 posto, završivši trgovanje na 1.935 bodova, što je njegova najniža razina od 12. kolovoza. Nalazi se tako ispod svojeg 100-dnevnog pomičnog prosjeka, što ukazuje na trend njegova slabljenja u kratkome roku. Istodobno, indeks straha VIX porastao je 11 posto, na 17,2 boda.

Uoči godišnjih sastanaka MMF-a i Svjetske banke ovoga tjedna u Washingtonu, MMF je snizio prognoze rasta za svjetsko gospodarstvo treći puta ove godine, i sada očekuje da će ove godine ono porasti za 3,3 posto, dok bi iduće godine rast trebao iznositi 3,8 posto. Nova procijenjena stopa rasta za 0,4 postotna boda je niža u usporedbi s prognozom MMF-a iz travnja. To sugerira da će okruženje u kojem posluju kompanije, posebice one koje su izložene međunarodnim tržištima, ostati i dalje teško.

Investitore je zabrinuo i najnoviji podatak iz Njemačke o padu industrijske proizvodnje u kolovozu za 4 posto na mjesečnoj razini, što je znatno više od očekivanja analitičara od 1,5 posto i najveći pad od siječnja 2009. godine. Nakon dan ranije objavljenog podatka o padu industrijskih narudžbi u istome mjesecu za 5,7 posto na mjesečnoj razini, što je također najviše od 2009., investitore brine da je oporavak njemačkog gospodarstva na klimavim nogama.

"Brojke su vrlo slabe, ukazuju na žešći pad. Ne mislim da će trend postati loš, no podaci su slabi a trenutne valuacije dionica zahtijevaju ipak nešto bolje podatke od ovih", kaže Hayes Miller iz investicijskog društva Baring Asset Management.

Cijena većine dionica na Wall Streetu je potonula, pri čemu je svih 10 sektora u S&P 500 indeksu bilježilo pad cijena. Po gubitcima su predvodile dionice cikličkog sektora tj. onih koje su najviše vezane uz gospodarski ciklus. Pritom su cijene dionica industrijskih kompanija u prosjeku potonule 2,4 posto, a financijskih i onih koje se bave sirovinama za 1,8 posto.

Otprilike 6,3 milijardi dionica promijenilo je u utorak vlasnika na američkim tržištima, što je ispod prosjeka u zadnjih pet trgovinskih dana od 7,27 milijardi dionica.

Najvažniji europski burzovni indeksi, pak, potonuli su u utorak na najnižu razinu u zadnjih mjesec i pol dana, pod pritiskom sniženih procjena MMF-a za tri najveća gospodarstva eurozone.

Procjene rasta eurozone u ovoj godini MMF je smanjio za 0,3 postotna boda, na 0,8 posto. Pritom je procjenu rasta njemačkog gospodarstva snizio s 1,9 na 1,4 posto, dok bi francusko gospodarstvo trebalo porasti svega 0,4 posto, 0,4 postotna boda manje nego što je procjenjivao u proljeće. Italija će, pak, prema procjenama MMF-a, i ove godine završiti u recesiji, s padom gospodarstva za 0,2 posto.

Londonski Ftse indeks bio je na gubitku 1,04 posto, na 6.495 bodova, frankfurtski DAX 1,34 posto, na 9.086 bodova, a pariški CAC 1,8 posto, na 4.209 bodova.

Komentirajte prvi

New Report

Close