U Hrvatskoj je čak 45 posto smještajnih kapaciteta u privatnom smještaju, a u ozračju svjetske financijske krize iduću turističku godinu s neizvjesnošću očekuje više od 200.000 članova kućanstava.
No nezavidna situacija koja najavljuje padove turističkog prometa diljem svijeta mogla bi paradoksalno postati velika šansa upravo malih hrvatskih iznajmljivača. Smatra tako Nedo Pinezić, predsjednik Udruženja iznajmljivača obiteljskog smještaja pri HGK, ističući kako u takvim okolnostima privatan smještaj može pružiti pravu vrijednost za novac. Bolju profitabilnost, bez značajnijih korekcija cijena, drži, mogu ublažiti investicijama u štednju energije i aktivnim oglašavanjem putem interneta. “Prioritetno bismo trebali investirati u oglašavanje putem interneta koji danas postaje najvažniji alat za komunikaciju s gostima i oni koji još nisu moraju se educirati za rad na osobnom računalu”, savjetuje Pinezić. Inače, u ovoj je godini registrirano 58,4 tisuće kućanstava koja legalno pružaju usluge privatnog smještaja, a tržištu su ponudili 421.000 ležajeva, a njihov broj rapidno raste. Ministarstvo turizma RH ovih će dana osnovati posebno povjerenstvo za usklađivanje mjera u turizmu, najavio je ministar Damir Bajs. Hotelijeri su preko HUP-a zatražili 100 milijuna kuna za promociju, no Bajs kaže da će se o novcu razgovarati tek kad se predlože konkretne mjere. Da se hrvatskom turizmu smiješe bolji dani govori i vijest koju je prenio najtiražniji američki list USAToday, a prema kojem je Hrvatska 3. među najboljih deset svjetskih destinacija. Prema konzultantima FutureBrandu, na koji se USAToday poziva, Kina, UAE i Hrvatska do 2013. bit će najbolje svjetske turističke destinacije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu