Ministar financija Zdravko Marić odlučio se na izmjene Pravilnika o obvezujućim mišljenjima, ispravku prijave, statističkim izvješćima i poreznoj nagodbi – pomiče se rok sa 20. veljače na 1. rujan u kojem obveznici PDV-a trebaju Poreznoj upravi dostaviti posebno statističko izvješće o nenaplaćenim računima za 2015. godinu.
Izmjene propisa izlaze u današnjim Narodnim novinama, a stupaju na snagu 20. veljače. Kako je najavila Porezna uprava, novi rok vrijedi i za izvješća za prva dva kvartala 2016. Ipak, Porezna napominje i da se novi obrazac može podnositi prije 1. rujna te ujedno poziva sve obveznike da prilagode svoje programe i evidencije radi ispunjavanja ove zakonske obveze. Riječ je o obvezi koja je na temelju Općeg poreznog zakona uvedena sredinom 2015. kako bi poduzetnici koji rade u sustavu PDV-a poreznim tijelima pružili informacije o neurednim platišama, čime oni negativno utječu na nelikvidnost. Potom je primjenu odgodio bivši ministar Lalovac iz istog razloga tehničke pripreme, dok su se stručnjaci, složni u ocjeni da je novi obrazac OPZ-STST-1 poduzetnicima dodatni trošak za nove programe, isticali dvojbene pozitive učinke, ukratko, jer to nije alat za borbu protiv nelikvidnosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.U svom eseju „(Ne) učinkovitost sudbene vlasti u Hrvatskoj kao jedan od uzroka neslužbenog gospodarstva“ autori Domac i Bejaković utvrđuju: „Razmatranje utjecaja neučinkovitosti sudbene vlasti na sivo gospodarstvo u RH otežano je zbog nedostupnosti nepotpunosti statističkih podataka“!!!
Nije mi poznato koje statističke podatke autori su tražili, ali postoje drugi podatci koji bi indirektno mogli osvijetliti ovu problematiku. I samim autorima bi ovi podatci bili važni, jer kako u istom eseju utvrđuju.“U hrvatskom zakonodavstvu postoje odredbe koje dužnika stavljaju u bolji položaj od vjerovnika pa se u radu iznose prijedlozi mogućeg poboljšanja položaja vjerovnika“. I ne samo da dužnika stavljaju u „bolji položaj od vjerovnika“ nego kako dalje tvrde autori eseja, to je“destimulativno za prijelaz iz NG( ili sive ekonomije-m.p.) u SG ( službeno gospodarstvo-m.p.) jer će u ostvarivanju svojih potraživanja vjerovnici zakonskim putem samo naići na probleme. Tako im je jednostavnije ostati u neslužbenom poslovanju, a u slučaju nemogućnosti naplate angažirati utjerivače dugova“!!!
Velika šteta je što autori nisu uključili u svoja istraživanja podatke o razumnim rokovima na koje se poziva sudbena vlast,a koja nigdje nisu ozakonjena! Isto tako je velika šteta što nisu uključili podatke o obijesnom suđenju koje omogućava odvjetnička tarifa koja za kriterij uzima broj sudskih rasprava! Nigdje i nitko nije istraživao koju štetu poduzetnicima čini siva eminencija umreženih tajkuna, sudaca i bankara koja generira neplatiše!
Sa malim neplatišama se uglavnom „zabavljaju“ uigrane odvjetničke ekipe u jednoj od njih je koautorica ovog eseja, osim njih na male neplatiše olako dobiješ i utjerivači dugova. Međutim za velike neplatiše, odnosno tajkune kao dužnike, posebno kada si mali poduzetnik, ne samo da ne možeš aktivirati adekvatne odvjetničke ekipe nego ne možeš pronaći niti utjerivače dugova!!! To je ono što govori HOMO SACERA!!!
Moj savjet vam je : Nedajte nikome svoju robu ili uslugu dok vam ne plati na predračun.
Šta će vam promet koji nikada nećete naplatiti ?
Uključite se u raspravu