Od 3,85 milijuna stanovnika Hrvatske starijih od 15 godina koji koji čine radno sposobno stanovništvo zemlje ekonomski je aktivno – bilo da rade ili traže posao – samo njih 1,68 milijuna, pokazuje najnovija Anketa o radnoj snazi Državnoga zavoda za statistiku, za posljednje tromjesečje 2013.
Toliki broj ekonomski aktivnih implicira stopu aktivnosti ispod 44 posto, čime je nastavljen njezin pad. S nešto manje od 1,39 milijuna zaposlenih, pak, stopa zaposlenosti pala je na 36,1 posto ukupnog broja osoba starijih od 15 godina. Niska stopa zaposlenosti jedan je od najproblematičnijih pokazatelja koji Hrvatsku svrstava na samo začelje EU. Prema Eurostatovim usporednim podacima, za osobe dobi između 20 i 64 godine, samo Grčka od članica EU ima nižu stopu zaposlenosti od naše – 53,2 posto prema naših 53,9 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Najveći problem je neznanje i nesposobnost !!!
nije niti čudo koliko nam je država sređena i pravno uređena. za primjer našim članovima vlade i bajnim ministrima, prijateljica koja je medicinska sestra dugi niz godina i koja je kod nas radila za siću,otišla u pravno uređenu njemačku državu i odmah započela sa radom kao njegovateljica na bolničkom odjelu za plaću od 1250,00 EUR-a. odmah je objeručke primili i dočekali jer perfektno zna njemački jezik, a što je najvažnije cijenjena je na poslu i ne radi se razlika između djelatnika bili oni čistačice, njegovatelji, medicinske sestre ili doktori. svi su jedan veliki homogenizirani i čvrsto povezan tim. ministri i vlado ugledajte se na pravno uređene i sređene države EU kao što je njemačka i druge države.
Uključite se u raspravu