Sport & biznis - SP 2026.
EN DE

Apple proizvodnju Macova iz Kine seli u SAD

Autor: Agencija VLM
06. prosinac 2012. u 20:30
Podijeli članak —
Tim Cook (Epa)

U projekt proizvodnje u SAD-u Apple će uložiti više od 100 milijuna dolara, rekao je Cook.

Apple bi tijekom iduće godine svoja računala Mac trebao početi proizvoditi u SAD-u, otkrio je glavni izvršni direktor te tvrtke Tim Cook u intervjuu za Bloomberg Businessweek. Apple većinu proizvoda trenutačno proizvodi u Kini, u tvornicama Foxconna, koje su postale ozloglašene po lošim radnim uvjetima. No, podsjetio je Cook, neki dijelovi za njihove uređaje proizvode se u SAD-u.

već od 5 € mjesečno
Pretplatite se na Poslovni dnevnik
Pretplatite se na Poslovni Dnevnik putem svog Google računa, platite pretplatu sa Google Pay i čitajte u udobnosti svoga doma.
Pretplati se i uštedi

– Slabo je poznato da pogone za iPhone i iPad proizvodimo u SAD-u, a mnoge od njih izvozimo – pogone, procesor. Staklo se radi u Kentuckyju. A iduće ćemo godine dovesti dio proizvodnje Maca u SAD. Na tome već dugo radimo i sve smo bliži cilju. To će se dogoditi u 2013. godini. Vrlo smo ponosni – rekao je Cook, dodavši da će u taj projekt uložiti više od 100 milijuna dolara.

Apple bi tijekom iduće godine svoja računala Mac trebao početi proizvoditi u SAD-u, otkrio je glavni izvršni direktor te tvrtke Tim Cook u intervjuu za Bloomberg Businessweek. Apple većinu proizvoda trenutačno proizvodi u Kini, u tvornicama Foxconna, koje su postale ozloglašene po lošim radnim uvjetima. No, podsjetio je Cook, neki dijelovi za njihove uređaje proizvode se u SAD-u.

– Slabo je poznato da pogone za iPhone i iPad proizvodimo u SAD-u, a mnoge od njih izvozimo – pogone, procesor. Staklo se radi u Kentuckyju. A iduće ćemo godine dovesti dio proizvodnje Maca u SAD. Na tome već dugo radimo i sve smo bliži cilju. To će se dogoditi u 2013. godini. Vrlo smo ponosni – rekao je Cook, dodavši da će u taj projekt uložiti više od 100 milijuna dolara.

Cook je također rekao da u Appleu osjećaju određenu odgovornost za stvaranje poslova kako bi se odužili zajednici, i to ne samo u SAD-u, već i u inozemstvu.

– Mislim da imamo odgovornost stvaranja odličnih proizvoda koji se mogu reciklirati i koji nisu štetni za okoliš. Želimo pružiti proizvod koji će na neki način promijeniti živote – rekao je Cook.

Najveći pad vrijednosti dionica u dvije godine

Vrijednost Appleovih dionica nastavila je padati nakon što je glavni izvršni direktor China Mobilea Li Yue rekao da će iPhone u najveću bežičnu mrežu na svijetu dodati samo po uvjetima koji su povoljni za njegovu tvrtku, prenosi Bloomberg. Vrijednost dionica pala je za 2,1 posto na 527.33 dolara. Jučer je zabilježen najveći pad od 17. prosinca 2008. godine.

Autor: Agencija VLM
06. prosinac 2012. u 20:30
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close