Čelnik talijanske Demokratske stranke (PD) Pier Luigi Bersani (61) izabran je u nedjelju za kandidata ljevice za talijanskog premijera na općim izborima koji se očekuju u proljeće sljedeće godine. Bersani je u drugom krugu predizbora talijanske ljevice za njezina kandidata za predsjednika vlade osvojio 61,5 posto glasova. Njegov protukandidat, firentinski gradonačelnik Matteo Renzi (37) osvojio je 38,5 posto, objavio je odbor za organiziranje predizbora na temelju 20 posto prebrojanih glasova s birališta.
Ti su rezultati istovjetni onima izlaznih anketa pa je Renzi priznao poraz. Bersani je i prije izbora bio favorit zbog toga što ima kontrolu nad glasačkom mašinom PD-a i potporu unutar stranačke jezgre. Međutim, snažan odaziv u prvom krugu predizbora prošle nedjelje, koji nisu bili ograničeni samo na članove PD-a, stožerne stranke talijanske ljevice, davao je šanse Renziju, popularnijem u široj populaciji. Renzi je još prošlog tjedna najavio suradnju s Bersanijem. "Ako ne uspijemo, pružit ćemo ruku pobjedniku i zajedno pokušati zatvoriti ružno poglavlje u koje nas je odvela desnica", kazao je uoči drugog kruga predizbora.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu