Američka banka Goldman Sachs u utorak se ispričala zbog svoje uloge u financijskoj krizi. Izvršni direktor banke Lloyd Blankfein izjavio je na korporativnoj konferenciji u New Yorku kako banka žali zbog svoje uloge u plasiranju jeftinih kredita koji su potaknuli napuhavanje kreditnog balona, vodećeg uzroka financijske krize. “Sudjelovali smo u stvarima koje su očito bile pogrešne i imamo razloga za žaljenje. Ispričavamo se”, prenosi Blankfeinove riječi britanski Financial Times. Osim isprike Goldman Sachs namjerava u sljedećih pet godina darovati 500 milijuna dolara za 10.000 američkih malih poduzetnika kako bi se što prije oporavili od recesije. Novac bi se trebao iskoristiti za dodatnu edukaciju poduzetnika i tehničku pomoć, a dio bi otišao i u svojevrsni fond rizičnoga kapitala. Inozemni mediji potez Goldman Sachsa tumače kao pokušaj ublažavanja medijskog i političkog pritiska zbog isplaćivanja golemih bonusa za najviši menadžment banke.
Enormni bonusi
Za usporedbu, iznos donacije od pola milijarde dolara tek je malo više od dva posto planiranih ovogodišnjih bonusa. Godišnji iznos donacije trebao bi biti 100 milijuna dolara, što je iznos Goldmanove zarade u jednom boljem trgovinskom danu. Samo u trećem tromjesečju banka je, od ukupno 65 trgovinskih dana, ostvarila zaradu veću od 100 milijuna dolara u njih 36. U devet mjeseci ove godine banka je za dohotke zaposlenima (plaće i bonuse) izdvojila 16,7 milijardi dolara. Prema nedavnim procjenama Brada Hintza, analitičara tvrtke Alliance Bernstein, Goldman Sachs bi do kraja godine na zaposlenike mogao potrošiti gotovo 22 milijarde dolara. Valja podsjetiti kako je ta banka u prvih devet mjeseci recesijske 2009. ostvarila rekordnu dobit. Dodjelu godišnjih donacija malim poduzetnicima nadzirat će poseban odbor u kojem će sjediti i čuveni investitor Warren Buffett, jedan od većih dioničara Goldman Sachsa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu