Na Glavnoj skupštini kutinske Petrokemije, održanoj u srijedu, završen je proces privatizacije te kompanije. Sadašnjim i bivšim radnicima te umirovljenicima ponuđeno je više od 416.000 dionica, od čega su oni kupili 414.000, dok je neprodanih 2020 dionica kompanija odlučila sama otkupiti i staviti u trezor.
Prosječna cijena dionice na burzi u svibnju 2008. godine, kada su upisivane dionice, iznosila je oko 250 kuna. Na Skupštini su potvrđene i promjene u Nadzornom odboru. Predsjednik NO Željko Nenadić je nakon isteka četverogodišnjeg mandata ponovo ušao u NO, dok je Goran Kralj zamijenio Željka Uzela. Dioničari su ovlastili Upravu da može stjecati i druge dionice Petrokemije, bez posebnih suglasnosti Skupštine. U tom slučaju Uprava mora voditi računa da ukupan broj dionica koje stekne ne prijeđe 10 posto vrijednosti temeljnoga kapitala te da se mogu stjecati po zadnjoj cijeni zabilježenoj na Zagrebačkoj burzi. U prosincu 2008. predsjednik Uprave kutinske Petrokemije Boris Mesarić je rekao da je tvrtka lani završila financijski pozitivno. Predviđanja je Mesarić podupro izjavom da na hrvatskom tržištu raste proizvodnja mineralnih gnojiva. Cijena dionice Petrokemije na Burzi u četvrtak je pala za 1,9% završivši na 106,7 kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Teško je vjerovati da neki novinar može biti ovako loše informiran što se cijene od 270 tiče. Ja evo već dugo samo površno pratim forum ali mi zbilja nije jasno kako netko može biti novinar i napisati tako nešto kad i vrapci na grani znaju da se prodavalo po cijeni od 100 i kusur kuna minus popusti.
Netočno:
– Privatizacija Petrokemije nije završena nego je završena prva faza privatizacije. Druga faza (ako je vjerovati najavi premijera I. Sanadera) tek slijedi.
. Radnicima i penzionerima dionice nisu prodane po cijeni 270 kn. To je knjigovodstvena vrijednost jedne dionice.
Prodane su po 114 kuna, a na nju su svi radnici dobili popust od 20 posto te još po 1 posto za svaku godinu staža u Petrokemiji, odnosno njezinim pravnim prednicima i tvrtkama u stopostotnom vlasništvu.
http://www.poslovni.hr/76458.aspx
Uključite se u raspravu