‘Imovina raste jedino mirovincima, najteže je brokerskim kućama’

Autor: Ana Blašković , 11. svibanj 2012. u 11:35

Financijski sektor upravo prolazi veliki val snažne regulacije nakon krize, a ono što čeka industriju je snažna konkurencija zbog ulaska u EU i izmjena praktički svih zakona u kratkom roku, poručio je predsjednik Upravnog vijeća Hanfe Pierre Matek na drugom danu konferencije ‘Hrvatsko novčano tržište’ usput pozvavši okupljene da se intenzivno uključe u rad na novim propisima.

U kratkom pregledu svih segmenata koje Hanfa nadzire, imovina raste jedino mirovinskim fondovima, a njihov broj se nije mijenjao. Ministarstvo gospodarstva pokrenulo je javnu raspravu o izmjenama propisa, a u tijeku je diskusija o zasebnoj regulaciji dobrovoljnih fondova, potportfeljima, troškovima… S druge strane, kod investicijskih fondova situacija je bitno drugačija: broj društava za upravljanje se smanjuje, a imovina stagnira.

“Zatvoreni fondovi još nisu pronašli svoje mjesto na tržištu, a fondovi rizičnog kapitala još nemaju značajniju imovinu pod upravljanjem”, rekao je Matek. Izmjene propisa slijede i za investicijske fondove, a najbitnije promjene ticat će se olakšane prekogranične prodaje fondova, kvalitetnije regulacije poslova depozitne banke i mogućnost da se dio poslova prebaci na treće osobe što bi im trebalo smanjiti troškove.

Možda je najteže i dalje investicijskim društvima, odnosno brokerskim kućama. “Prihodi od poslovanja teško mogu pokriti troškove pa društva imaju problem sa održavanjem adekvatnosti kapitala. Prihodi su 2007. iznosili 250 milijuna kuna, a danas su manji od 50 milijuna zbog čega se broj društava izvan banaka s tadašnjih 30 prepolovio”, istaknuo je čelnik Hanfe.

Zdravlje leasinga izravno je vezano za stanje u gospodarstvu, a pad broja ugovora i njihove vrijednosti trebao bi se okrenuti kada se ekonomija započne oporavljati. Na “listi želja”, rekao je Matek, je manja restriktivnost, mogućnost da se vraćeni objekti leasinga daju u najam, kao i da leasingu bude omogućeno projektno financiranje te mogućnost da dobavljač objakta leasinga bude fizička osoba.

Situacija nije bitno bolja niti kod osiguravatelja. Bruto premija osiguravatelja u laganom je padu, aktiva u porastu od početka krize. Njih pak čekaju velike izmjene zbog nove europske regulative Solvency II, no niti na europskoj razini još nije jasno kada će one zaživjeti.

Inače, pod povećalo regulatora sve više dolazi factoring koji je, iako medijski relativno slabo eksponiran, u stalnom porastu. Aktiva 18 društava iznosi 6 milijardi kuna, a volumen transakcija u 2011. dosegnuo je 11,3 milijarde kuna. “Upravo su počeli razgovori o tome treba li i taj segment financijskog sektora propisno regulirati”, rekao je prvi čovjek Hanfe Pierre Matek.

Komentirajte prvi

New Report

Close