Najuspješniji fondovi ulagali u hrvatske i regionalne dionice

Autor: Tomislav Pili , 03. listopad 2016. u 22:01
Samo četiri dionička fonda bilježe minuse/Davor Javorović/PIXSELL

Među fondovima koji su ostvarili više od 10 posto rasta svi su izloženi domaćem tržištu.

Investicijski fondovi izloženi domaćem tržištu kapitala uvjerljivi su dobitnici u prvih devet mjeseci ove godine.

Prema podacima portala Hrportfolio, do kraja rujna među dioničkim fondovima najbolji rezultat ostvario je fond KD Victoria koji je ulagačima donio preko 20 posto rasta. Nešto slabijih, ali i dalje izvrsnih gotovo 18 posto rasta donio je OTP indeksni, fond koji prati kretanje indeksa Zagrebačke burze CROBEX. Na trećem je mjestu s gotovo 16 posto rasta Ilirika BRIC, fond izložen dionicama Brazila, Kine, Rusije i Indije, a kojim također upravlja KD Investments. Zvonimir Marić, član Uprave KD Investmentsa, ističe kako su u tom društvu vrlo ponosni što imaju dva fonda koji su u samom vrhu što se tiče ostvarenih prinosa. 

 

1,69mlrd.

kuna iznosila je u kolovozu imovina dioničkih fondova

Na krilima turizma
"Gledajući najveće investicije KD Victorije u Imperial, Arenturist i Valamar Rivieru, možemo reći da je rast turističkih dionica u najvećoj mjeri zaslužan za ovogodišnji prinos fonda. Ali, moramo dodati i Gorenje, Jamnicu i AD Plastik od 'neturističkih' dionica s također značajnim rastom cijene u ovoj godini", ističe Marić. Dodaje kako je primjetan nešto pojačan interes za ulaganje u dioničke fondove u zadnjih nekoliko mjeseci. "Najveći je interes za one s trenutno najvećim prinosom", kaže Marić. Blagi rast uplata bilježe i u OTP Investu, prvenstveno u mješoviti i indeksni fond, kaže Darko Brborović, predsjednik Uprave.

"S obzirom na izloženost, očekivao sam ovakav rezultat fondova", dodao je Brborović. Da su dionički fondovi u dosadašnjem dijelu godine ostvarili odlične rezultate smatra i Iztok Likar, analitičar Hrportfolia.  "Godina je fenomenalna, samo su četiri dionička fonda u minusu", kaže Likar. "Iza nas je dosta turbulentno razdoblje, poglavito zbog Brexita i politike kamatnih stopa velikih središnjih banaka na što su dionička tržišta najviše reagirala", ističe Likar. Međutim, primjetno je da su svi dionički fondovi – uz iznimku Ilirike BRIC – s prinosom višim od 10 posto izloženi domaćim dionicama ili hrvatskim i regionalnim dionicama, komentirao je Likar. 

 

Likar

Do izražaja dolaze sve niži prinosi novčanih fondova.

Iz novčanih u obvezničke
"Kod mješovitih fondova ostvareni su standardno manji prinosi u odnosu na dioničke", komentirao je Likar dodavši da to posebno vrijedi za fondove izložene općenito stranim tržištima. Kod te vrste fondova predvodnik je ZB Global s 10,7 posto rasta, nešto manjih 10,4 posto ostvario je HPB Global, a treći je OTP uravnoteženi. Kod obvezničkih fondova gotovo šest posto ostvario je HPB Obveznički, slijedi ga Intercapital Bond s 5,6 posto, a treće mjesto pripalo je PBZ Bondu s 5,5 posto. Među novčanim fondovima lider je Locusta Cash s gotovo jedan posto rasta. "Do izražaja dolaze sve niži prinosi novčanih fondova. Ulagači u novčane fondove polako će početi gledati obvezničke fondove. No, i kod obvezničkih fondova osjetit će se pad prinosa na obveznice, prvenstveno zbog politike središnjih banaka", prognozira Likar.
 

Komentirajte prvi

New Report

Close