Mala hidroelektrana pokriva troškove javne rasvjete

Autor: Antonija Alar , 10. rujan 2015. u 22:00
Vrijednost investicije izgradnje male hidroelektrane Pleternica iznosi 4,8 milijuna kuna/Dušan Mirković/PIXSELL

Pleternica je projekt realizirala putem bespovratnih sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, MRRFEU-a te putem ‘zelenog’ kredita HBOR-a.

Jedan od ciljeva grada Pleternice je postati energetski neovisan grad do 2020. po pitanju javnih potreba. Stoga ne čudi da se Pleternica na natječaj Poslovnog dnevnika 'Pametni gradovi'  prijavila  s projektom male Hidroelektrana Pleternica.Sama mHE Pleternica predstavlja inovativni pristup korištenja obnovljivih izvora energije na uskom lokalnom području na postojećim prirodnim resursima rijeke Orljave.

Projekt mHE Pleternica rezultat je znanja i iskustva vodeće hrvatske tvrtke u području energetike i elektro industrije Končar d.d. te predstavlja inovativni pristup izgradnji malih hidroelektrana u Hrvatskoj te kao takva predstavlja primjer dobre prakse. Male hidroelektrane nemaju nikakav štetan utjecaj na okoliš te mHE Pleternica svojim radom proizvodi čistu energiju iz obnovljivih izvora. Time direktno utječe na manje korištenje fosilnih goriva koji negativno utječu na čovjekovo zdravlje. Osim toga povećanje proizvodnje domaće energije znači i energetsku neovisnost u sve nestabilnijim vremenima, a time i sigurnost opskrbe energijom po ekonomski konkurentnim cijenama. Na ovaj način gradski je proračun rasterećen za financijska sredstva koja bi se utrošila za kupovinu energije za javnu rasvjetu.

Snaga od 220 kilovata
Provedba projekta mHE započela je 2006. godine, a sam projekt uklapa se u nacionalni energetski program MAHE, kojemu je temeljni cilj omogućavanje svih uvjeta za povećanu izgradnju malih HE u Hrvatskoj, a unutar nacionalnih energetskih programa energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije.  Uz financijsku pomoć EU i nacionalnih fondova potaknut je infrastrukturni razvoj grada te se grad nametnuo kao 'pametni zeleni grad' koji zagovara i koristi obnovljive izvore energije te provodi projekte energetske učinkovitosti kroz obnovu postojećih zgrada te izgradnju novih po EU principima kako bi svojim stanovnicima osigurao što bolju kvalitetu života i stanovanja.

Izgrađena mala hidroelektrana na rijeci Orljavi, snage 220 kilovata, puštena je u probni rad početkom prosinca 2012. godine, a u punom radu je od 21. ožujka 2013. godine. Prošle godine, proizvedeno je više od 965 tisuća kilovata električne energije te je ostvaren prihod od više od 806 tisuća kuna, što predstavlja pokriće od 95 posto troškova energije javne rasvjete Pleternice i svih pripadajućih 37 naselja. Upravo tih 95 posto uštede u troškovima predstavlja financijski kapital Pleternice za druge infrastrukturne i društveno kulturne projekte. Rezultat projekta je i smanjenje emisije CO2 koje je u 2014. godini iznosilo 362,9 tCO2. Dakle, proizvodnjom električne energije iz obnovljivih izvora direktno utječe na smanjenje onečišćenja okoliša.  

Također utječe na poboljšanje kvalitete života ljudi s ovog područja te na podizanje svijest građana o važnosti proizvodnje i korištenja. Vrijednost investicije izgradnje male hidroelektrane iznosi 4,8 milijuna kuna. Pleternica je ovaj projekt realizirala putem bespovratnih sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, MRRFEU-a  te putem 'zelenog' kredita HBOR-a, a za realizaciju projekta bio je zadužen projektni tim u sastavu djelatnika gradske uprave i Poduzetničkog centra Pleternica d.o.o.

Energetska neovisnost
Obzirom da je mHE u potpunosti automatizirana, njezin rad se nadzire putem računala iz gradske uprave te za potrebe daljnjeg rada nije bilo potrebno dodatno zapošljavanje. Upravljanje mHE povjereno je novoosnovanoj gradskoj tvrtki Mala hidroelektrana Pleternica d.o.o. Izgradnjom mHE Pleternica dodatno se utječe  na zaštitu okoliša, energetsku neovisnost, podizanje svijesti sveukupnog stanovništva putem 'primjera dobre prakse' kako bi ih potakli na korištenje energije iz obnovljivih izvora u vlastitim kućanstvima i industriji.  

Utjecaj će se osjetiti u gotovo svim gospodarskim i negospodarskim granama, a posebno će potaknuti proizvođače da povećaju proizvodnju opreme nužne za korištenje energije iz obnovljivih izvora te povećan potencijal iz tehničke baštine za razvoj turizma. Projekt je poslužio kao poticaj privatnom investitoru sa šireg područja Pleternice koji je u fazi realizacije izgradnje male hidroelektrane u privatnom vlasništvu gdje je pružio punu savjetodavnu i administrativno tehničku pomoć. I druge jedinice lokalne samouprave, tvrtke i fizičke osobe koje imaju potencijal za provedbu ovakvog projekta obraćaju se Gradu Pleternici za savjetodavnu pomoć. No Pleternica neće stati samo na jednoj mini hidroelektrani, već planira izgraditi još jednu mHE Požega, te na taj način iskoristiti energiju vode na rijeci Orljavi.

Sve to s ciljem da u neizvjesnim uvjetima na globalnom tržištu neobnovljivih izvora energije i uz oskudne domaće energijske resurse izgradi održivi energetski sustav kroz izgradnju mini hidroelektrana. Druga mini hidroelektrana bit će snage 135 kilovata s očekivanom proizvodnjom od 500 tisuća kilovata. Za drugu hidroelektranu izrađena je tehnička dokumentacija te se očekuju adekvatni natječaji od nacionalnih ministarstava kako bi se priskrbila potrebna financijska sredstva.

Komentirajte prvi

New Report

Close