Nema opasnosti za šišmiše, izgradnja HE Omble kreće za 4 do 5 mjeseci

Autor: Ksenija Puškarić , 12. ožujak 2013. u 13:07
Ilustracija: Thinkstock

Sa stajališta zaštite okoliša i očuvanja biološke raznolikosti nema prpereka za početak izgradnje hidroelektrane Ombla vrijedne 150 milijuna eura.

Sa stajališta zaštite okoliša i očuvanja biološke raznolikosti nema prpereka za početak izgradnje hidroelektrane Ombla vrijedne 150 milijuna eura. 

Ispunjeni su svi tehnički sigurnosno-okolišni uvjeti, kao i ekonomski aspekti projekta, a prema najavama iz Hrvatske elektroprivrede (HEP) izgradnja hidroelektrane mogla bi započeti kroz četiri do pet mjeseci, kada se raspišu i odobre svi potrebni natječaji.

Sredstva za projekt osigurala je Europska banka za obnovu i razvoj. Kredit bi se trebao vratiti kroz 13 godina, a početne prepreke oko zaštite okoliša i bioraznolikosti na terenu uklonjene su izradom nekoliko studija, koje su pokazale da nema opasnosti za šišmiše i za bioraznolikost, rečeno je na današnjem briefingu za novinare u HEP-u.

Komentari (4)
Pogledajte sve

Šišmišima ne smeta struja, oni ionako ne vide već koriste zltrazvuk za gibanje. Koliko ja znam elektromagnetski val je puno niži i ne smeta šišmišima. Za šišmiše je dobro malo struje i svjetla a ne da po noći kao šišmiši bezveze lete. Mogli bi se ozlijediti..

Dana 20.04.2012. , na Hep-ovim službenim internetskim stranicama objavljeno je kako su sredinom ožujka 2012 g. započeli istražni radovi na području izgradnje HE Ombla. , naziv mu je :
„ISCRPAN PREGLED ŠPILJSKOG SUSTAVA OMBLE „
Radove izvode predstavnici Hrvatskog biospeleološkog društva i Hrvatskog ihtiološkog društva te stručnjaci tvrtki Oikon i Elektroprojekt.
Elektroprojekt je inače izrađivač famozne studije iz 1999.g. tj. iz prošlog stoljeća.Kad pročitate ISCRPNI PREGLED,zamišljate da je to toliko iscrpno da ima najmanje na stotine stranica , pogotovo za špiljski sustav na Ombli , ali od 20.04.2012. do danas , kad ovo pišemo 19.09.2012. g nije se promjenilo ni jedno slovo. Sveukupno cijeli tekst može zauzet jedan list formata A4.Prema tome Hep nas ne može demantirati jer je prošlo pet mjeseci a da u iscrpnom pregledu nije dodano ni jedno slovo ni zarez.
Ovim istraživanjem koje je naručio HEP navedeno je da ne postoje staništa ni endemske vrste a koje su strogo zaštićene prema mnogim propisima i sporazumima a to su : Bernska konvencija , Bonnska konvencija , Sporazum EUROBATS , EU Dikretiva o staništima i Zakonom o zaštiti prirode.
Sigurno je R.Hrvatska na temelju dokazanih i stručnih nalaza mogla jedino potpisati sve te konvencije ili to znači da bi nas danas prema Hepovim istraživanjima trebalo isključiti iz svih udruženja i poništiti članstva svih konvenicja i sporazuma.
Kako to i na koji način razne institucije za zaštitu okoliša poštuju ove propise i kako brinu o zaštičenim i ugroženim vrstama ? Nije valjda da je Vlada RH ,ona koja je tad vladala kad su se ti sporazumi potpisivali samo potpisivala sporazume i konvencije da bi krasili registratore u ormarima .

VILINA ŠPILJA –OMBLA SUSTAV
Vilina špilja smatra se najbogatijom špiljskom faunom u svijetu , vrlo je vrijedan špiljski sustav , stanište je mogobrojnih vrsta šišmiša , njih čak 7 . Vilina špilja bogata je i arheološkim nalazištima.Špiljski sustav Vilna špilja ima najizraženiju biolšku raznolikost podzemnih vrsta i staništa. Tu se osim šišmiša nalaze vodozemci od kojih treba naglasiti čovječju ribicu , endem , koja je zaštićena Direktivom o staništima i Zakonom o zaštiti prirode.Od riba – podzemna popovska gaovica endem i također se nalazi u Direktivi o staništima .A u Crvenoj knjizi slatkovodnih riba kategorizirana je kao ugrožena vrsta , a Ombla je jedini lokalitet gdje je ova riba zabilježena .
Vodeni i kopneni beskralježnjaci od kojih se neke vrste nalaze u Crvenom popisu podzemne faune kao osjetljive vrste. Na internetskim stranicama www. speleologija.hr. Vilina špilja nalazi se na popisu najugroženijih krških fenomena u Hrvatskoj , zbog planirane izgradnje He Ombla.
Vilina špilja i Izvor Omble je u planu zaštite kao dio europske ekološke mreže zaštićenih područja – Natura 2000.
Većini građana zna koliko je stručnjaka dalo negativno mišljenje za ovaj projekt HE Ombla a koji za posljedice ima ugrožavanje ljudskih života i to najmanje 15000 stanovnika kao i za okoliš. Po ne znamo koji put Hep je dokazao da nema namjernu javno objavljivati sve što je bitno i što bi javnost trebala znati vezano za istraživanja na Ombli.
Nas zanima tko je lopatao u Vilinoj špilji i ronio na izvorištu jer sve što je bilo zaštićeno , a bilo je ekološka prepreka za izgradnju katastrofalnog projekta,prema Hepovom iscrpnom pregledu , od šišmiša , čovječje ribice i ostalih zaštičenih vrsta je nestalo .?
Čiji to akvarij krase mršava popovska gaovica, čovječja ribica i gdje su šišmiši.?

Prilikom nedavne šetnje uz Rijeku Omblu naišli smo na uginulog šišmiša. (priložena fotografija )

Uginuli šišmiš

EVO KAKO TO VIDI HEP :

Naime prema Hep-ovom iscrpnom pregledu istražnih radova pronađeno je 30 jedinki šišmiša, a opće je poznato i stručno dokazano da ih je bilo puno puno više .(Prema dostupnim informacijama zabilježeno je da postoji 820 šišmiša –podaci Prirodoslovno-matematički fakultet, Sveučilišta u Zagrebu, biološki odsjek-Zoologijski zavod)..podaci su iz 2008.g. , znači u ove 4 godine su se sigurno množili i trebalo bi ih biti više od 1000. Gdje je onda nestalo 970 šišmiša, možda brojači nisu bili baždareni ili ispravni , što im se dogodilo , koja je to katastrofa , kako to se ništa nije poduzmalo sve ove godine otkad smo potpisali sve sporazume i konvencije o zaštiti šišmiša? Kako se nije vodilo brigu o šišmišima.? Možda će novi ministar Gosp. Zmajlović kad dođe u Dubrovnik , a najavio je dolazak , znati odgovor na ova pitanja , ako se sastane s lokalnim stanovištvom .Pogotovo jer se baš novi ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović 13.07.2012 sastao sa šefom Delegacije Europske unije u Republici Hrvatskoj Paulom Vandorenom te su razgovarali o primjeni europske pravne stečevine u području zaštite okoliša i prirode.
Veleposlanik Vandoren istaknuo je važnost potpune primjene odredaba Direktive o procjeni utjecaja na okoliš i Direktive o staništima za razvojne projekte.

U hepovom isrcrpnom pregledu dalje stoji :
POPOVSKA GAOVICA
Hrvatsko ihtiološko društvo je mišljenja da je riba popovska gaovica premršava i da joj tu nije primarno stanište.Inače popovska gaovica , Delminichthys ghetaldii , podrijetlo naziva ghetaldii nije točno poznato, no moguće je da je dodijeljeno u čast poznate dubrovačke obitelji Ghetaldi (Getaldić). Naišli smo na podatak da je popovska gaovica inače veličine do 130 mm , a možda u ihtiološkom društvu nemaju dobro baždirane vage za mjerenje težine . pa zato kažu da je mršava , ali nije ni za očekivati da popovska gaovica bude kao kitopsina ili kit ulještura koji postigne i do 50 t težine . Podzemna riba popovska gaovica enedem je i u crvenoj knjizi (IUCN RED LIST (VU) . , Kategorizirana je kao ugrožena vrsta i tu joj se nalazi jedino stanište u Hrvatakoj. Isto to ihtiološko društvo u 21.st. nema objavljene službene stranice na internetu , kako bi se moglo provjeriti čime se bave, što su do sada napravili i tko su djeatnici i predsjednici toga tajnovitog društva ??? Ne mislimo ići istrživati po sudskim registrima jer bi prema svemu razumnom i trebali imati službene stranice na internetu , pa danas tko nije na mreži kao da ne postoji .
Trebali bi smo organizirati kolektivno hranjenje mršave popovske gaovice kako bi se udebljala. .
Inače pronašli su 2 vrste cipola i brojne jegulje.
A mi smo prilikom našeg zarona na izvoru Omble pronašli : šparme , cipola više vrsta, glavoča ,arbuna,listova,bukva , sopa ,sipa , gavuna, barbuna, itd .

Zagonetno je da je sredinom ožujka Hrvatsko biospeološko društvo započelo istražne radove prema sklopljenom ugovoru sa HEP-om a isto to društvo 29.11.2008 dalo je stručno mišljenje u svezi zahvata izgradnje He Ombla te su tada dali stručno mišljenje da je: PREDLOŽENI ZAHVAT IZGRADNJE HE OMBLA NEPRIHVATLJIV
JER ĆE SE:
-POTOPITI CIJELI ŠPILJSKI SUSTAV DO RAZINE 7 M ISPOD ULAZA U VILINU ŠPILJU , ČIME ĆE SE UNIŠTITI NAJVEĆI DIO KOPNENIH I VODENIH ŠPILJSKIH STANIŠTA
-SVA PODZEMNA VODA IZVORA OMBLE ĆE SE PROVESTI U JEDNU DOVODNU CIJEV , KANALIZIRATI NA TURBINE I TIME U POTPUNOSTI UNIŠTITI ŠPILJASKA VODENA FAUNA
– ZBOG FAUNE ŠIŠMIŠA U VILINOJ ŠPILJI IZGRADITI DVA SIGURNOSNA TUNELA ZA ODVODNJU VODE PRI ČEMU ĆE SE PROŠIRITI ULAZNI OTVOR ŠPILJE TE U ŠPILJU UVESTI POSTROJENJA ZA BUŠENJE , PRI ČEMU ĆE SE DEVASTITATI PREOSTALA KOPNENA ŠPIJSKA STANIŠTAI U POTPUNOSTI IZMJENITI MIKROKLIMAT PREOASTALIH KOPNENIH STANIŠTA. SMATRAMO DA JE PREDLOŽENI ZAHVAT HE OMBLA NEPRIHVATLJIV.
Također su zaključili da će se daljnim istraživanjima sustav vilina špilja-Ombla izvor , dokazati kako predstavlja biološki najraznolikije i najvažnije špiljsko staniste na podrčju Hrvatske . Te da je sva špiljska fauna ovog sustava endemična za južno dinarsku , biogeografsku REGIJU Dinarida.
Ovo stručno mišljenje objavljeno je na internetu i dostupno je , da možda netko ne bi pomislio da pišemo neutemeljeno .Ali kao i dosada trudimo se da je sve što govorimo i pišemo argumetirano pa tako i ovo . http://www.speleologija.hr/zastitaprirode/Dopis_Ombla_fin.pdf
Logično bi bilo jedino da je sad zahvat još više neprihvatljiv i ekološki katastrofalan.
Javnost odnosno građani ove države imaju pravo znati koliki će iznosu biti isplaćen spomenutim Hepovim istraživačima , jer to plaćaju građani .Izvolite to objaviti.

Kao GRAĐANSKA INICIJATIVA“SPASIMO OMBLU I NJEZINE STANOVNIKE“ želimo ukazati na nelogične i neuvjerljive nalaze ovih istražnih radnji.
Isto tako apeliramo i tražimo da ekološke udruge a posebno grada Dubrovnika i županije DNŽ-e kojih je na popisu udruga (http://www.mzoip.hr/doc/Udruge/Popis_nevladinih_udruga.pdf) jako puno daju svoje mišljenje i javno reagiraju na ovo Hep-ovo istraživanje u svezi projekta He Ombla.

[emo_naivan]

Konačno se netko sjetio da je bitnija struja nego drek od šišmiša. Čekamo samo reakciju ekologa…

New Report

Close