Rusi otpisali Todorića, hoće li spašavanje Agrokora voditi banke ili vlada?

Autor: Jadranka Dozan , 01. travanj 2017. u 10:17
Više nije isključena ni opcija da Todorić sam inicira uvođenje prinudne uprave/Fotomontaža: REUTERS/FOTOLIA

Sada je bitno da se stvari drže pod kontrolom dok se prijedlog Zakona o postupku izvanredne uprave izglasa u Saboru.

Izjavom da u financijskim izvješćima Agrokora dugovi duže vrijeme nisu potpuno prikazivani i da su ih vlasnik i menadžment kompanije zapravo falsificirali, prvi potpredsjednik ruske VTB banke Juri Solovjev dramu je oko Agrokora doveo do usijanja. U četvrtak je malo korigirao i ublažio retoriku.

No, to ne znači da se dan prije istrčao, a mnogi su uvjereni i da će ta epizoda samo ubrzati rasplet krize Agrokora. A unatoč najnovijim porukama iz Mosta, o gruboj demontaži pa i stečaju, u Vladi ipak još računaju na kontrolirani proces restrukturiranja. Za početak to podrazumijeva prešutni dogovor glavnih predstavnika pojedinih skupina vjerovnika o više-manje stanju mirovanja ("standstillu"), ali sve su procjene da su na dobrovoljnoj osnovi dogovori mogući veoma kratko vrijeme. Jer, kako kaže jedan bankar, "interesi vjerovnika suštinski su konvergentni, ali su im pozicije prilično divergentne". Bitno je da se stvari drže pod kontrolom dok se Vladin prijedlog Zakona o postupku izvanredne uprave izglasa u Saboru.

Kad se zakon i izglasa, da bi se aktivirao postupak uvođenja izvanredne uprave njegovo pokretanje mora inicirati ili vlasnik kompanije ili vjerovnik s najmanje 50 mil. eura potraživanja dospjela više od 60 dana. Iako je Ivica Todorić dosad na sve načine pokušavao izbjeći neizbježno, mnogi danas smatraju da više nije nerealno ni da na kraju on u konzultaciji s odvjetnicima bude taj koji će inicirati izvanrednu upravu. Iako na dvosatnu seansu s domaćim bankama vjerovnicima ruski bankari iz Sberbanka i VTB-a još u utorak uredno pozvali njega i Ivana Crnjca samo dan kasnije drugi je čovjek VTB-a potpuno izostavio vlasnika kompanije iz najava predstojećih koraka i kruga aktera među kojima bi se trebao tražiti već i privremeni dogovor oko "standstilla", kratkoročne financijske injekcije i osiguranja opskrbe sustava robom dobavljača.

Među ostalim, daljnje akcije podrazumijevaju i novu menadžersku strukturu. Solovjev je vrhunski bankar i srijeda mu se sigurno nije omakla. Takvi gledaju nekoliko koraka i mjeseci unaprijed", kaže financijaš s međunarodnim iskustvom. Kada kao banka(r) saznaš da u knjigama postoje nepravilnosti ili nezakonitosti koje prikrivaju stvarno stanje, šutnjom o tome preuzimaš kasnije i dio odgovornosti, uključujući i moguće tužbe. S druge strane, i barem podjednako važno, tako se istodobno gradi pozicija da sutra eventualno i sam pokreneš odgovarajući spor. Sve u svemu, jučerašnje ublažavanje kvalifikacija pripisuje se ponajprije smirivanju aktera i vraćanju fokusa na akutne probleme, stabilizaciju stanja i pokušaj da se do nekog trajnijeg rješenja osigura prešutno stanje mirovanja (standstill) u pogledu dospjelih obveza prema raznim kategorijama Agrokorovih vjerovnika.

Imajući sve to u vidu, jučerašnje "reteriranje" VTB-a teško da je umirilo revizore koji su se osjetili prozvanima dan prije, a najdetaljnije su se o dosadašnjoj suradnji s Agrokorom kroz revizije godišnjih izvješća očitovali iz Baker Tillyja. No, nakon što je iz "standstilla" već u srijedu aktiviranjem zadužnice (i to prije istupa Solovjeva) iskočio Orbico Branka Roglića, istoga dana navečer glavne banke vjerovnici hitno su se našle s predstavnicima najvećih dobavljača, od kojih su mnogi Orbicov potez optužili. Mnogi su počeli predskazivati da bi u danima koji slijede moglo biti mnogo više "nervoznih ruku" vjerovnika. Među takvima su svakako neke manje banke koje su zbog velike izloženosti Agrokoru i same u teškoj situaciji te su već posezale za naplatom mjenica. Što se tiče dobavljača, u Vladi itekako pomno prate situaciju na Fini, a prema izvorima bliskim Vladi, još u ranim popodnevnim satima jučer nije bilo pokušaja prisilne naplate odnosno blokade. No, samo koji sat kasnije zaredale su informacije o tome tko je sve 'potegnuo okidač', što je rezultiralo i blokadama nekih tvrtki iz sustava.

Komentari (4)
Pogledajte sve

Ljudi pokrenimo referendum da se uvede u nulti clanak Ustava da Republika Hrvatska proizlazi iz Agrokomerca i pripada Agrokomercu kao sistemski vaznoj tvrtki.
Da Agrokomerc ostvaruje vlast izborom svojih predstavnika i neposrednim odlučivanjem u svim segmentima vlasti. Stoga svaki zaposlenik u RH treba izdvojat najmanje 3% brutto place kao samodoprinos za Agrokomerc i naseg dobrog Ivicu Todorića-Čaču. Mislim da je to najmanje sta mozemo ucinit za nasega dobrog Babu. Za kooogaaaa???? Za Ivicu svoga!!!!!


Nitko još nije ni postavio, a kamoli odgovorio na ključno pitanje. Kako se moglo dogoditi da ruska državna banka uđe u gospodarski sustav članice EU u tolikoj mjeri dok su na snazi sankcije protiv Rusije. A ušlo ih je više. Je li možda investicijski kapital izuzet od sankcija? Kad su svojevremeno iskazali namjeru za kupnju Ine npr. reakcije su bile žestoke. A u Agrokorovu slučaju svi su se pravili da ne vide. Ovo dijelom objašnjavam Tozinom potpunom kontrolom medija i politike u Hrvatskoj koja je otvorila put neprijateljskom preuzimanju Agrokora.

Ruske banke legalno posluju u Europi, bez obzira na sankcije. To nema ništa sa sankcijama, jer se sankcije ne odnose na taj dio poslovanja. Agrokor je dobio kredite u Rusiji jer su ga na Zapadu otpilili i jer je tamo (u Rusiji) dobio kredite s nižom kamatom i dužim rokovima. Sjećamo se svi onog priloga u Dnevniku kako je veselo obzanio da je dobio novac u Rusiji po povljnim uvjetima. Na Zapadu su valjda i zbog nekih drugih razloga rado odbili sve te zahtjeve za kreditima. Nije to ruska krivica. Tko god sada vidi Ruse kao krivce u ovoj priči taj nema pojma ni o čemu. Rusi su samo posudili novac i to na dug rok i povoljno. Ako Agrokor ne zna poslovati, to nije stvar vjerovnika, ali je svakako stvar vjerovnika sada, kad je njegov novac ugrožen.

Agrokor nije stvar i briga vlade, države i poreznih obveznika.

Nitko još nije ni postavio, a kamoli odgovorio na ključno pitanje. Kako se moglo dogoditi da ruska državna banka uđe u gospodarski sustav članice EU u tolikoj mjeri dok su na snazi sankcije protiv Rusije. A ušlo ih je više. Je li možda investicijski kapital izuzet od sankcija? Kad su svojevremeno iskazali namjeru za kupnju Ine npr. reakcije su bile žestoke. A u Agrokorovu slučaju svi su se pravili da ne vide. Ovo dijelom objašnjavam Tozinom potpunom kontrolom medija i politike u Hrvatskoj koja je otvorila put neprijateljskom preuzimanju Agrokora.

New Report

Close