Kutli propada uknjižba na nekretnine Kamenskog

Autor: Saša Paparella,VLM , 08. svibanj 2012. u 17:50

Trgovački sud osporio je upis založnog prava četiriju tvrtki jer je Antun Crlenjak s njima potpisao sporazum nakon pokretanja stečajnog postupka

Trgovački sud u Zagrebu posljednjih je mjeseci u barem četiri navrata pobio tvrtkama iz poslovnog kruga oko odbjeglog tajkuna Miroslava Kutle uknjižbu na nekretnine tvornice Kamensko u stečaju. Nepravomoćnim odlukama sudaca tog suda osporena je uknjižba založnog prava tvrtkama Vilinske poljane i Gravis atrium iz Donje Stubice, zagrebačkoj Lokaciji i vukovarskom Gallina upravljanju. Usvajanje tužbenih zahtjeva znači da je upis založnog prava bez pravnog učinka prema stečajnoj masi, odnosno da se tih četvero vjerovnika neće moći odvojeno namiriti prodajom nekretnina Kamenskog.

Odlična je to vijest za radnice Kamenskog, koje su dobile zadnje tri plaće, ali ne i kompletne otpremnine, kao ni plaće ni doprinose za zadnje godine rada. Njihova su potraživanja za plaće i otpremnine u prvom isplatnom redu, pri čemu se 41 milijun kuna uglavnom odnosi na dugove prema državi za poreze i doprinose. “Pobijanjem založnog prava radnice Kamenskog dolaze u povoljniji položaj za naplatu svojih potraživanja jer se time povećava stečajna masa. Naravno, još moramo pričekati pravomoćnost presude jer su se sve četiri tvrtke žalile pa se predmet prebacuje na Visoki trgovački sud”, rekao nam je Tonči Ravlić, odvjetnik koji zastupa radnice Kamenskog. Bivše radnice ovdje imaju status umješača jer je tužbe radi pobijanja spomenutih pravnih radnji u ime Kamenskog podigao stečajni upravitelj Zdravko Mitak. Na nekretnine Kamenskog upisalo se šest tvrtki, i to na ukupno 23,2 milijuna kuna, o čemu je Poslovni dnevnik prvi pisao u listopadu 2010. godine. Sud ovom prilikom nije ulazio u bit potraživanja založnih vjerovnika – uknjižba je pobijena jer je do nje došlo tek nakon podnošenja prijedloga za otvaranje stečajnog postupka, čime su u neravnopravan položaj dovedeni ostali vjerovnici Kamenskog. Nakon što se pročulo da radnice Kamenskog pokreću stečajni postupak, i to kako bi se riješile predatorskih vlasnika, među kojima su najveći udio dionica imale Vilinske poljane, direktor Kamenskog Antun Crlenjak proveo je 3. rujna 2010. kod javnog bilježnika, potpisujući sa sedmero razlučnih vjerovnika sporazum o osiguranju tražbine zasnivanjem založnog prava na nekretninu. Uz spomenute četiri tvrtke tu su i zaštitarska tvrtka Bilić – Erić koja potražuje milijun kuna, Energo-tehna sa 800.000 kuna te Partner banka, čije založno pravo teško 1,8 milijuna eura nije upitno. Čini se da je Crlenjaku taj trud bio uzaludan te da se njegovi favoriti neće namiriti prije ostalih vjerovnika.

Od tih najviše – 10,4 milijuna kuna – potražuje Gravis atrium, od čega je, kako smo doznali uvidom u gruntovnicu, 9,6 milijuna kuna ustupljenog potraživanja Orion grupe, bivšeg dioničara Kamenskog. Direktorica Gravis atriuma je Violeta Crnogaj, a kao vlasnici se vode Davor Vlajčević i Marko Butković. Spomenuti Vlajčević je zajedno s novinskim izdavačem Ninoslavom Pavićem vlasnik Vilinskih poljana, koje potražuju 7,8 milijuna kuna, a obje su tvrtke registrirane na istoj adresi, u dvorcu Golubovec u Donjoj Stubici. Vukovarska tvrtka Gallina upravljanje, koja potražuje 2,2 milijuna kuna, dodatno je zanimljiva jer je (uz Marka Butkovića) njezin direktor Antun Crlenjak, koji je u vrijeme potpisivanja sporazuma bio i direktor Kamenskog. U Gallina upravljanju jedno je vrijeme direktorica bila Sanja Krog, također nekadašnja direktorica Kamenskog. Četvrti vjerovnik kojem je nepravomoćno pobijena uknjižba, zagrebačka Lokacija, koju vode Lidija Matasić i Zlatko Gašparinac (otac Kutlina prijatelja iz pritvora u Remetincu, Hrvoja Gašparinca), potražuje milijun kuna. Sve četiri tvrtke su u blokadi dužoj od šest mjeseci, što znači da su i same zrele za otvaranje stečaja. Crlenjaku i Vlajčeviću nedavno je istekao jednomjesečni pritvor zbog nenamjenskog trošenja 14 milijuna kuna kredita Fonda za razvoj i zapošljavanje, dobivenih za fiktivni projekt uzgoja konja i proizvodnje kobiljeg mlijeka, koji se trebao realizirati uz pomoć Vilinskih poljani u dvorcu Golubovec. Kako se čini, dio tog novca završio je kao pozajmica Kamenskom.

Molba sudu:

Dajte što prije pravomoćnu presudu!
“Nadam se da ćemo što prije dobiti pravomoćne presude kako bismo mogli krenuti u unovčavanje imovine stečajnog dužnika. Probat ću požurnicama zamoliti VTS za hitno postupanje jer svaki novi dan stečajnog postupka stvara nove troškove, npr. zbog plaćanja režija i čuvarske službe oko bivše tvornice”, upozorava Zdravko Mitak, stečajni upravitelj Kamenskog. Tek kada sud da svoj pravorijek, može se krenuti u prodaju nekretnina. Iako je u doba otvaranja stečaja vrijednost tih nekretnina na atraktivnoj zagrebačkoj lokaciji procjenjivana na 13 milijuna eura, pitanje je koliko bi se danas moglo dobiti za tih 6000 četvornih metara.

Komentirajte prvi

New Report

Close