HGK: Zaustavljanje predstečajnih nagodbi – negativne posljedice za gospodarstvo

Autor: Suzana Varošanec , 26. srpanj 2013. u 12:36
Nadan Vidošević; Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

Iz ureda Nadana Vidoševića, predsjednika Hrvatske gospodarske komore danas je stiglo priopćenje glede problema u provedbi predstečajne nagodbe.

Iz ureda Nadana Vidoševića, predsjednika Hrvatske gospodarske komore danas je stiglo priopćenje glede problema u provedbi predstečajne nagodbe. Komora izražava podršku nezaustavljanju tih postupka povodom otvaranja pitanja ustavnosti predstečajnog zakona, te osobito naglašava složenost posljedica koje bi to imalo kod tvrtki koje su proces okončane. "Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi unio je nove pravne institute i značajne novine u naš pravni sustav. Stoga je i njegova primjena, očekivano, otvorila mnoga pitanja koja su rezultirala i nedavnim izmjenama zakona koje bi trebale pridonijeti otklanjanju uočenih problema i osigurati bržu provedbu postupaka predstečajnih nagodbi.

HGK je podržala donošenje ovog zakona, ocjenjujući ga neophodnim za financijsku konsolidaciju niza tvrtki u teškoćama, zbog čega smatramo da bi zaustavljanje postupaka predstečajne nagodbe imalo negativne posljedice za gospodarstvo. Time bi se otvorio prostor ozbiljnoj pravnoj nesigurnosti koji bi onemogućio zaključivanje postupaka koji su u tijeku, ali i otvaranje novih predstečajnih nagodbi, koje su mnogim tvrtkama u ozbiljnim poslovnim teškoćama jedini mogući model konsolidacije, a time i nastavka poslovanja. Koliko je to značajno govore i podaci o mogućoj ugroženosti desetaka tisuća radnih mjesta iz do sada pokrenutih predstečajnih nagodbi, kao i onih koje su zbog produbljavanja krize i nemogućnosti iznalaženja drugih rješenja pred nužnošću otvaranja tih postupaka.

Hrvatska ekonomija kontinuirano, sada već petu godinu zaredom, bilježi negativne trendove, što znači da je u dubokoj, za sada, srednjeročnoj gospodarskoj i socijalnoj krizi, s kojom smo ušli u punopravno članstvo Europske unije, dodatno oslabivši ionako lošu gospodarsku poziciju u toj zajednici. U posljednje četiri godine krize izgubljeno je 11% realnog bruto domaćeg proizvoda pri čemu je osobna potrošnja reducirana za 35%, a investicije za 11%. Volumen industrijske proizvodnje oslabljen je istodobno 16%, promet u trgovini na malo 20%, građevinarska aktivnost 36%, anketna stopa nezaposlenosti porasla je za 7,4 postotnih bodova, stopa aktivnosti pala je za 3,2 postotna boda, vrijednost neizvršenih obveza za plaćanje uvećala se za 130%, a broj poslovnih subjekata s blokiranim računima za 29%. Da zaključimo: osobito je složeno pitanje učinaka i posljedica otvaranja pitanja ustavnosti ovog zakona za tvrtke koje su taj proces okončale što bi moglo dovesti u pitanje daljnju realizaciju već dogovorenih rješenja u okviru pojedinih predstečajnih nagodbi.

Stoga je od ključne važnosti hitno reagirati na novostvorenu situaciju kako se preokupiranjem oko pojedinih pravnih formulacija ne bi dovele u pitanje osnovne pozitivne intencije ovog zakona i dosadašnji napori u njegovoj provedbi, kako od strane samih trgovačkih društava tako i od nadležnih državnih tijela."

Komentirajte prvi

New Report

Close