EBRD traži od Hrvatske prodaju državnih tvrtki

Autor: Poslovni.hr , 20. studeni 2017. u 11:19
Foto: Thinkstock

Direktorica EBRD-a podsjetila je i kako je državna imovina u Hrvatskoj izuzetno velika te tu postoji veliki potencijal za što boljim upravljanjem takvom imovinom

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) predstavila je u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) novu strategiju za Hrvatsku za razdoblje od 2017. do 2021. godine, pri čemu će tri glavne strateške smjernice biti povećanje konkurentnosti privatnog sektora, jačanje financijskih tržišta te promicanje komercijalizacije javnih poduzeća.

Kako piše Glas Slavonije, direktorica EBRD-a za Hrvatsku, Mađarsku, Slovačku i Sloveniju Vedrana Jelušić Kašić napomenula je da se pri povećanju konkurentnosti privatnog sektora poseban naglasak stavlja na poticanje inovacija, ulaganje u istraživanje, a također i postizanje što veće učinkovitosti resursa, bilo da se radi o upotrebi energije ili voda. Kada je riječ o produbljivanju financijskih tržišta, naglasak je na razvoju tržišta kapitala. Kako pojašnjava Jelušić Kašić, potreba za jačanjem proizlazi iz velike zaduženosti hrvatskih tvrtki, koja se jednim dijelom događala i zato jer izvori financiranja kapitalom nisu bili toliko dostupni pa se išlo u financiranje preko kredita. EBRD je prošle godine postao dioničar Zagrebačke burze te zajednički rade na unaprjeđivanju infrastrukture tržišta kapitala, pri čemu se, kazala je Jelušić Kašić, Zagrebačka burza pozicionira kao nositelj promjena i inovacija na tržištu kapitala.

Direktorica EBRD-a podsjetila je i kako je državna imovina u Hrvatskoj izuzetno velika te tu postoji veliki potencijal za što boljim upravljanjem takvom imovinom, što također može pridonijeti gospodarskom rastu. Strategija uključuje i podupiranje privatizacije poduzeća u državnom vlasništvu. Inače, novu strategiju odobrio je Upravni odbor EBRD-a u lipnju ove godine. EBRD je prvi projekt u Hrvatskoj potpisao 1994. godine, a do danas je kroz 197 projekata uložio više od 3,6 milijardi eura, dok je prošle godine financiranje iznosilo oko 311 milijuna eura.

Komentirajte prvi

New Report

Close