Najviša razina ikad: Bruto inozemni dug Hrvatske na rekordnih 108 posto BDP-a

Autor: Poslovni.hr/Hina , 29. srpanj 2014. u 11:57
Photo: Boris Scitar/Vecernji list

Na kraju prvog tromjesečja bruto inozemni dug dosegnuo je 46,4 milijarde eura.

Na kraju prvog tromjesečja ove godine bruto inozemni dug Hrvatske dosegnuo je 46,4 milijarde eura ili 108,1 posto bruto domaćeg proizvoda, najvišu razinu ikada, što je posljedica rasta obveza, ali i pada BDP-a.

Podaci Hrvatske narodne banke pokazuju da je bruto inozemni dug u ožujku porastao već peti mjesec zaredom na godišnjoj razini, nakon što je 17 mjeseci uzastopno, od lipnja 2012. do listopada 2013. godine, bilježio pad vrijednosti na godišnjoj razini, navode analitičari Raiffeisenbank Austria u osvrtu na podatke HNB-a.

U ožujku je bruto inozemni dug dosegnuo 46,4 milijarde eura, što je za 3,3 posto više nego u istom lanjskom mjesecu. Kako je u tom razdoblju gospodarstvo palo, udio bruto inozemnog duga u BDP-u dosegnuo je rekordnih 108,1 posto.

„U relativnim pokazateljima zaduženosti, omjer bruto inozemnog duga i BDP-a porastao je na najvišu razinu ikad, što je, osim rasta obveza prema inozemnim vjerovnicima, posljedica i pada gospodarske aktivnosti, odnosno nominalnog smanjenja BDP-a“, navode analitičari RBA.

Rastu obveza prema inozemnim vjerovnicima u vrijednosti od 800 milijuna eura, ili 1,7 posto, tijekom prvog tromjesečja najviše su pridonijela privatna nefinancijska poduzeća, čiji je dug, uz tromjesečni prirast od 643 milijuna eura, na kraju ožujka iznosio 11,5 milijardi eura.

Bruto inozemni dug opće države smanjen je u prvom tromjesečju za 250 milijuna eura, na 10,2 milijarde eura. No, u drugom će kvartalu porasti, ističu analitičari RBA, zbog izdavanja međunarodne obveznice na europskom tržištu u vrijednosti od 1,2 milijarde eura.

„Godišnji rast duga opće države od 16,8 posto zorno ilustrira razmjerno visoke potrebe države za (re)financiranjem njezinih obveza“, ističu analitičari RBA.

Unatoč rastu duga kreditnih institucija u prvom tromjesečju na gotovo 9 milijardi eura, što je porast od 244 milijuna eura ili 2,8 posto na kvartalnoj razini, na godišnjoj su razini njihove obveze smanjene za 194 milijuna eura ili 2,1 posto.

„Očekujemo da će se razduživanje kreditnih institucija nastaviti i u ovoj godini. Glavni razlog za to vidimo u nedostatku projekata u korporativnom sektoru i u skromnoj potražnji za kreditima. Srednjoročno, uz očekivanu stagnaciju ukupnog iznosa javne i privatne potrošnje te blagi rast investicija, nalazimo temelje za daljnje smanjivanje vanjskog duga, koji bi se u sljedeće tri godine trebao svesti na razinu od oko 100 posto BDP-a“, navode analitičari RBA.

U strukturi bruto inozemnog duga prema domaćim sektorima tijekom petogodišnje recesije primjetan je rast udjela opće države u ukupnom bruto inozemnom dugu.

„Naime, udio bruto inozemnih obveza opće države prema inozemnim vjerovnicima porastao je s otprilike 10 do 11 posto u prvoj polovici 2009. na više od 22,1 posto krajem prvog ovogodišnjeg tromjesečja“, ističu analitičari RBA.

Kreditne institucije smanjile su, pak, svoj udio ispod 20 posto, dok ostali domaći sektori – privatna nefinancijska društva, financijske institucije (osim kreditnih i HNB-a) te stanovništvo – čine i dalje najveći dio inozemnog duga, 41,9 posto, unatoč nastavku procesa razduživanja i smanjenju udjela.

Komentari (8)
Pogledajte sve


I onda ekipa prica o oporavku burze i valjda Grobexu od 4500.

Jedna od zabavnijih tema. Šta je najgore, ekipa to tamo doista i misli.

I neka je kamata u prosjeku 5% na taj dug,a sigurno je veca pa to je samo 2,5 miljardi eura kamate godisnje tj preko 200 miljuna eura mjesecno. Da bi se samo kamata vracala nama treba rast BDP od minimum 5%. Ovo mi izgleda poprilicno dostizno i jednostavno kad vidim koji genijalci upravljaju ili su upravljali drzavom. Ovdje po meni nije pitanje da li cemo bankrotirati vec je pitanje kad cemo. I onda ekipa prica o oporavku burze i valjda Grobexu od 4500.

Lanjski snijeg

Viewer, ovakva statistika nema nikakvu vrijednost iz još jednog razloga: to je lanjski snijeg. Ako pogledate website Joint External Debt Hub; “Tinderbox of Emerging Markets?”, 23. listopad 2013, vidjet ćete da je hrvatski bruto vanjski dug bio oko 112% BDP-a još u listopadu 2013.

JEDH prikuplja podatke od vjerovnika a osnovali su ga BIS (Banka za međunarodne obračune u Baselu), MMF, Svjetska banka i OECD.

Moja tvrdnja je da ovakva statistika nema nikakvu vrijednost. EU se tretira kao tuzemstvo i nitko uopce nije duzan prijaviti nekome u HNB-u, gdje on posudjuje novac, samo zato sto mu je sjediste firme u Hrvatskoj. U konkretnom slucaju je Tedeschi uzeo taj novac da bi kupio firme u Sloveniji i Srbiji. A ako propadne, onda te iste fime u drugim zemljama su mu garancija za kredite. I sta Hrvatska ima sa time?

New Report

Close