Strabagova žalba u dijelu kineskog dampinga – promašaj

Naslovnica Forum Komentari članaka Strabagova žalba u dijelu kineskog dampinga – promašaj

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Pitanje temeljenja mosta potpuno je mutna stavka, struka to zna, ali tema ne dopire do nekompetentnih “analitičkih” novinara. Ako u ugovoru nema čvrstog jamstva fiksne cijene, Kinezi mogu do mile volje pumpati tu stavku dodatnim radovima bez obzira na nisku početnu cijenu; takvim varanjem “domaći” konzorcij je svojedobno izgurao Bechtel da bi u konačnici bili skuplji. Tužiteljstvo bi već sad trebalo početi provjeravati je li ugovor u tom segmentu čist, pogotovo u svjetlu situacije da su Kinezi zaposlili ljude koji su sudjelovali u postupcima nabave, što je nečuven sukob interesa, ti ljudi ne bi bar 5-6 godina smjeli raditi za ponuđače na javnoj nabavi, to je praktički kupnja povlaštenih informacija.

ako budu dugo utemeljivali probit će rokove.. tako da…

radi se o težem slučaju kleptomanije u kombinaciji sa niskom inteligencijom. primjetljivi su i kompleksi niže vrijednosti u ophođenju sa inozemnim hoštaplerima

@osi3 zar misliš da Strabag ne radi istu stvar? Koliko ljudi koji su sudjelovali na izradi natječaja oni imaju u džepu? Jesi li vidio koliko su stavili u troškovnik za izradu idejnog projekta.. 53,11 mil HRK… koliko je to čovjek sati za čiken-šit posao? Taman da podmažu sve. I onda još imaju obraza tvrditi da su Kinezi dampirali cijenu.
Kad se oduzmu ove stavke koje su temelj žalbe razlika između Kineske ponude i Strabagove je mizerna. Znači da Kinezi nisu potonuli na čeliku s cijenom.

Ne znam gdje ste našli taj troškovnik i zašto bi izvođač radio idejni projekt. Da ne mislite na izvedbeni projekt? Izvedbeni projekt je i važan i neophodan, a za ovu veličinu građevine se cijena koju ste naveli ne doima previsokom. Znate li uopće koliko ima posla na tome? Kako sam spomenuo, mislim da se najveće muljanje može očekivati s muljem tj. temeljenjem. Možda ćemo jednom imati priliku usporediti stvarnu situaciju s ovim postom.

New Report

Close