Financijski izvještaji (bilančne pozicije, tzv.AOPi, izvanbilančna evidencija i sve drugo što ste htjeli znati a niste smjeli pitati)

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije Fundamentalna analiza Financijski izvještaji (bilančne pozicije, tzv.AOPi, izvanbilančna evidencija i sve drugo što ste htjeli znati a niste smjeli pitati)

Evo, otvaram ovu temu ponukan privatnim porukama ali i upitima na ostalim temama a vezano uz pozicije svih
financijskih izvještaja. S obzirom da jedna ovakva uska tema do sada nije postojala a nema potrebe da nepotrebno zatrpavamo ostale teme hajde da ovdje postavljamo sva pitanja koja nas zanimaju vezana za te pozicije kao i odgovre onih forumaša koji u tome imaju iskustva , nešto znaju ili smatraju da znaju.

Kao prvo evo da objavim malu raspravu oko kupnje i otpuštanja trezorskih dionica između Tunasalad i mene(Tuna, nadam se da nećeš zamjerit što objavljujem)

jasno je meni da kupovina ili prodaja trezorskih ne utječe na RDG. ali mi nije jasno što se događa kad firma pokloni trezorske.

naime, kod kupovine/prodaje ja to vidim ovako:
– firma ima keša na računu (imovina u aktivi)
– za taj keš kupi svoje dionice (mora potrošit keš) i time smanji keš imovinu, ali uvede nekako u aktivu te kupljene dionice (npr. kao fin. imovina). jer ako ih ne uvede onda mora smanjiti pasivu nekako (jedino da smanje neku stavku unutar “kapitala i rezervi”).
– kod prodaje isto – oni prodaju dionice (fin imovinu) i dobiju keš (“keš imovinu”) i eventualna razlika između nabavne i prodajne ide u RDG

ali što kad kupe i podijele?
– da bi kupili moraju potrošiti keš (i to ne utječe na RDG kao što sam gore opisao) ali ili poveća fin imovinu (aktiva) ili smanji kapital (pasiva)
– i onda te dionice besplatno dodijele nekome – i šta sad – one su otišle iz trezora nekome. ako se to vodio kao fin. imovina onda je ona sad nestala i to je fin. trošak. ako je to bilo smanjilo kapital onda se sad taj kapital treba povećati nazad (jer nisu više u trezoru) a to povećava pasivu pa bi nekako trebalo i aktivu ili opet ne nekom drugom mjestu smanjiti nazad pasivu

nadam se da sam bio jasan. znači nije problem kad trezor kupuje i prodaje nego kad besplatno podijeli. što tada?

tvoje percipiranje u pogledu vlastitih (trezorskih) dionica je sasvim logično i kužim kaj hoćeš reći.
evo malo listam “Računovodstvo trg. društava” i moram priznati da su i mene zbunili jer se do 31.12.2005. to knjižilo kroz aktivu prema tadašnjem ZOR-u dok se danas prema MRS-ima knjiži isključivo kroz pasivu.
evo što kaže:

primjer knjiženja kroz aktivu
primjer stjecanja trezorski dionica kroz aktivu

D 080 (otkupljene vl.dionice s nom.vrijednošću) 100,000 kn
P 100 (Žiro račun)
D 940 (zadržana dobit)
P 923 (Rezerve za otkupljene vl.dionice)

primjer otpuštanja trez.dionica kroz aktivu

D 100 (žiro račun)

120.000

P 080 (otkuplj.vl.dionice)

100.000

P 912 (zadrž.dobit)

20.000

opis: kapitalni dobitak

Nažalost, nisam našao šprancu kako bi se knjižilo samo kroz pasivu ali moja logika mi
govori da tada u isto vrijeme imamo povećanje i smanjenje klase 9 tj. kapitala tj. da pimplamo po kontu 923 (tem kapital ) i kontu 922 (rezerve)

u drugoj knjizi “Računovdtsvo poduzetnika” eto što kaže mr.sci. Vlado Brkanić iz RRIF-a …”Prema ovim smjernicama vl.dionice vode se kao stavka aktive u imovini društva, međutim kad revizor naiđe na ovu stvaku u aktivi treba uzeti u obzir i u svom izvješću navesti da je došlo do realnog smanjenja kapitala za vl. dionice”

U oba slučaja strogo se napominje da nikakva promjena (stjecanje ili otuđenje) trezorskih dioni ca nikako ne smije ići kroz RDG dapače strogo je zabranjeno i takav izvještaj nikada ne bi dobio zeleno svjetlo revizora.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Baš ti hvala što si otvorio ovu temu…uživam da naučim ovo područje…ali brate ukosio si ova slova,pa sam pomislila da sam pijana…a znam da ne pijem ništa…[wink]

bravo febo. i meni se sviđa tema. tu možemo bistriti kako pojedini poslovni događaji utječu na RDG, bilancu …

e sad, oko ovih trezorski dionica …

bacio sam oko na FI i unutar Tablice E. Izvještaj o promjenama kapitala dioničkog društva ima stavka AOP 091 Vlastite dionice. to je očigledno mjesto gdje se vode vlastite dionice i to s neativnom vrijednošću – smanjuju “Kapital i rezerve”.

evo onda iz ovoh svega jedna moguća varijanta:

kupovina u trezor:
– nestane keš iz aktive
– za isti iznos se smanji “Kapital i rezerve” u aktivi
– ništa u RDG

kod prodaje onda valjda ide kao u tvom gornjem primjeru:
– poveća se “Kapital i rezerve” u pasivi
– poveća se keš u aktivi
– ako postoji razlika u nabavnoj i prodajnoj cijeni onda razlika (dobitak ili gubitak) ide direktno u zadržanu dobit odnosno “Kapital i rezerve”
– u RDG ništa

kod dodjele (poklanjanja) trezorskih:
– poveća se “Kapital i rezerve” u pasivi
– NE poveća se keš u aktivi (jer nije dobiven nikakav keš)
– očigledni gubitak smanjuje zadržanu dobit odnosno “Kapital i rezerve”
– u RDG ništa

jel bi to moglo tak?

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

u svakom slučaju dosta dobro kužiš ovu materiju međutim jedna opaska (da nas ne bi računovođe i revizori koji ovo čitaju razapeli).

kupovina u trezor:
– nestane keš iz aktive
– za isti iznos se smanji “Kapital i rezerve” u aktivi– ništa u RDG

ne postoji stavka kapital i rezerve u aktivi već je ona uvijek u pasivi.
ovo na što ti misliš u aktivi zove se 080 ( otkupljeni vlastiti poslovni udjeli) i stavka je dugotr.nemat. imovine u aktivi društva.
na taj način, kao što rekoh, knjižila se promjena na poziciji trezorskih dionica do 31.12.2005. sukladno hrvatskom Zakonu O Računovodstvu.
Prema MRS (mislim da je 32., nisam siguran)ta promjena događa se unutar pasive (bez promjena u aktivi)

kod dodjele (poklanjanja) trezorskih:
– poveća se “Kapital i rezerve” u pasivi
– NE poveća se keš u aktivi (jer nije dobiven nikakav keš)
– očigledni gubitak smanjuje zadržanu dobit odnosno “Kapital i rezerve”

vezano za drugi upit, rekao bih da postoji samo dvije opcije koje se mogu napraviti sa dionicama (u računovdstvenom smislu) a to je stjecanje i otpuštanje pa tako se to odnosi i na trezorske dionice.

otpuštanje se računovodstveno tretira kao otuđenje pa onda valjda nisu naveli specijalni primjer za poklanjanje s obzirom da to tretiraju kao prodaju samo bez novčanog priliva.
to bi onda (ako primjenimo princip aktive) bila promjenau aktivi na poziciji 080 (vl.posl.udjeli)= smanjenje
i za istu svotu smanjenje klase 9 u paisivi (kapital i rezerve).

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Na koji način i u koju svrhu se trezorske dionice mogu kupovati i otuđivati definiran je u ZTD. Prema istome, vlastite dionice se mogu kupovati i u svrhu podjele (darivanja) vlastitim zaposlenicima i dioničarima. Odluku o ovome donosi skupština društva, a na temelju ove odluke potrebno je izvršiti rezerviranja (pričuve) za vlastite dionice (cto 931.). I ,koliko ja vidim, to je jedina veza između trezorskih dionica i vlastitog kapitala.

Kada se kupe dionice tereti se ž-r, a priznaje cto 066 ili 114 (ovisi o svrhi kupnje). Istodobno dolazi do ukidanja rezerviranja u pasivi.
Kada se dionice daruju, onda se tereti konto 066 ili 114, a priznaju se (za ovo nisam siguran) skrivene isplate.

U svakom slučaju, ovo je za firmu trošak i kao takvoga ga treba iskazati. Drugo je pitanje da li je to porezno priznat trošak.

U svakom slučaju, trezorske dionice bez obzira u koju svrhu i na koji način se stiću, vode se u imovini društva (aktivi). Kada dođe do prodaje takvih dionica, onda se razlika između kupovne i prodajne cijene evidentira direktno kroz pasivu iz razloga što se iz ovako ostvarene dobiti nemogu (npr.) isplaćivati dividende, a s druge strane gubitak nije porezno priznat.

Mislim da je ovo problematika koju bi bolje objasnili porezni nego računovodstveni stručnjaci.

Pozdrav

bravo Vorda.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

jedino mi baš nije jasno kako je to za firmu trošak kad izričito stoji da kupoprodaja trezorskih dionica ne ide kroz RDG.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Teško mi je komentirati nešto izvađeno iz konteksta i bez obrazloženja. Osim toga ja sam govorio o kupovini kojoj je jedina svrha kasnija podjela dionica radnicima i dioničarima, a ne o kupoprodaji.

Pozdrav


Teško mi je komentirati nešto izvađeno iz konteksta i bez obrazloženja. Osim toga ja sam govorio o kupovini kojoj je jedina svrha kasnija podjela dionica radnicima i dioničarima, a ne o kupoprodaji. Pozdrav

ajde Vorda, uvijek mi zadaješ glavobolje iako mi nije cilj (barem ne na ovoj temi) nad..vati se s tobom.
Tema FA trebala bi imati strogo edukativnu namjeru te bi ovakva prepucavanja trebali preseliti na druge teme ili na PM.
Po tvojim postovima ( a dao sam si truda i pročitao ih većinu) rekao bih da se izričito razumiješ u računovodstvenu materiju no rekao bih da te j..e priznavanje vlastitih pogrešaka.
Stoga, da zaključimo, jako mi je drago vidjeti te (ponovo) na ovoj temi ali malo se skuliraj.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Valjda se nismo razumjeli. Ovo je dio koji sam komentirao:

vorda, 03.01.2008. u 20:30
u drugoj knjizi “Računovdtsvo poduzetnika” eto što kaže mr.sci. Vlado Brkanić iz RRIF-a …”Prema ovim smjernicama vl.dionice vode se kao stavka aktive u imovini društva, međutim kad revizor naiđe na ovu stvaku u aktivi treba uzeti u obzir i u svom izvješću navesti da je došlo do realnog smanjenja kapitala za vl. dionice”

U oba slučaja strogo se napominje da nikakva promjena (stjecanje ili otuđenje) trezorskih dioni ca nikako ne smije ići kroz RDG dapače strogo je zabranjeno i takav izvještaj nikada ne bi dobio zeleno svjetlo revizora.

A ovo je potvrda teze g.Brkanića (a i moje iznesene u prvom postu) da se rezultat kupoprodaje ne evidentira kroz RDG:

vorda, 03.01.2008. u 20:30
911 Premije na emitirane dionice, kapitalni dobici ili kapitalni gubici
9110 Premija ostvarena pri prvoj (primarnoj) prodaji dionica
9111 Kapitalni dobitak ili kapitalni gubitak od prodaje prethodno otkupljenih vlastitih dionica

Međutim, ovo se (barem po meni) odnosi na kupoprodaju, a ne na darivanje.

Pozz

Postavio sam pitanje na temi DCF, ali možda je to bilo krivo mjesto. Molio bih pomoć od onih koji rasturaju AOP pozicije i njihovo značenje.

Iz kojih AOP pozicija isčitavate CAPEX i non-cash depreciation?
Malo sam gruntao pa zaključujem ovako:
CAPEX=AOP041+AOP042+AOP045
depreciation=AOP043 Ameri nešto muljaju sa deprecijacijom i amortizacijom, a kod nas se sve to vodi kao amortizacija?

Onda bi neto investicije bile =CAPEX – depreciation=(AOP041+AOP042+AOP045)-AOP043 ?

Molio bih da ispravite moje zablude ako znate. Unaprijed hvala. vorda i febo – upomoć. [pray]

Cash rulez!

Capex je izdatak a ne trošak razdoblja stoga ga se treba iščitavati iz CF-a (izvještaj o novčanom toku) a ne iz RDG-a. Pod izdatkom se premnijeva svaki odljev resursa koji može i ne mora biti evidentiran kao trošak razdoblja.
Kapitalni troškovi (ne i izdatci) se djelomično računovodstveno mogu evidentirati kao troškovi u RDG-u kroz troškove amortizacije, kamata i promijena na zalihama u promatranom razdoblju.
Naravno riječ bi tada bila o računovodstvenim odnosno povijesno evidentiranim troškovima. S obzirom da računovodstvo ne evidentira oportunitete Capex po računovodstvenim kriterijima može bitno odudarati od svojih stvarnih vrijednosti.

Depreciation u anglosaksonskoj terminologiji predmijeva amortizaciju nematerijalne i financijske imovine dok kod nas termin depreciation u računovodstvenom smislu označava amortizaciju sve dugotr.imovine.

Onda bi neto investicije bile =CAPEX – depreciation=(AOP041+AOP042+AOP045)-AOP043 ?

Kao što sam naveo, ovo uopće ne stoji jer se kapitalni izdaci ne evidentiraju uvijek kao troškovi odnosno rashodi razdoblja stoga Capex treba iščitat iz CF-a na način:

Poslovni CF (korigiran za ispl.dividende)/ invest.CF

Nadam se da sam malo pomogao, materija je teška za one koji nisu "doma" sa računovodstvom i financijama no trudio sam se biti što razumljiviji.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Ok – nadam se da sam dobro shvatio:

Poslovni CF (AOP056)
isplaćene dividende (AOP077) treba ih oduzeti od Poslovnog CF-a? S obzirom da imaju negativan predznak onda umjesto minusa ide u stvari plus.
Investicijski CF (AOP071) treba ga množiti s -1 jer ima negativni predznak

Onda je CAPEX = (AOP056+AOP077)/(-AOP071)

Ali su isplaćene dividende sadržane i u Investicijskom CF-u!?

Cash rulez!

Malo je nezgodno što u anglosaxonskoj literaturi imamo CAPEX i OPEX (Capital Expenses i Operating Expenses), a mi Expense prevodimo kao trošak, a ne izdatak – pa je to malo zbunjujuće. [smiley]

Cash rulez!

New Report

Close