Poljoprivreda nam je rekorder u EU po padu proizvodnosti i dohotka

Naslovnica Forum Komentari članaka Poljoprivreda nam je rekorder u EU po padu proizvodnosti i dohotka

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Jakovinu za predsjednika! Doslijedan u lošim rezultatima.

Ovi podatci su posljedica prošlogodišnje uskrate 40% potpora. To se nikako nije smjelo uraditi u godini pristupanja u EU i sad smo, tako “teško ranjeni”, izloženi streljačkom odredu slobodnog tržišta.
Naravno, postoji milion drugih razloga za pad (ovo[/url] je samo jedan od njih).

Znam da je javnost žestoko protiv subvencioniranja u poljoprivredi, pogotovo čitaoci ovog portala, ali subvencije su EU (i širje) činjenica kojoj ne možemo parirati ako ne prihvatimo ista pravila igra (iznose, rokove….).
To što država eventualno nema novca nikog vani ne zabrinjava, naprotiv.

Siguran sam da bi komentar ministra Jakovine na ovako stanje bilo daleko komičnije od Grčićevih proljeva.


Ovi podatci su posljedica prošlogodišnje uskrate 40% potpora. To se nikako nije smjelo uraditi u godini pristupanja u EU i sad smo, tako "teško ranjeni", izloženi streljačkom odredu slobodnog tržišta.
Naravno, postoji milion drugih razloga za pad (ovo[/url] je samo jedan od njih).

Znam da je javnost žestoko protiv subvencioniranja u poljoprivredi, pogotovo čitaoci ovog portala, ali subvencije su EU (i širje) činjenica kojoj ne možemo parirati ako ne prihvatimo ista pravila igra (iznose, rokove….).
To što država eventualno nema novca nikog vani ne zabrinjava, naprotiv.

Siguran sam da bi komentar ministra Jakovine na ovako stanje bilo daleko komičnije od Grčićevih proljeva.

Da, za subvencije je potreban novac i to u domaćoj blagajni. Odgovor prethodi pitanjima i komentarima. Ima li smisla pritom spominjati konkurentnost?



Ovi podatci su posljedica prošlogodišnje uskrate 40% potpora. To se nikako nije smjelo uraditi u godini pristupanja u EU i sad smo, tako "teško ranjeni", izloženi streljačkom odredu slobodnog tržišta.
Naravno, postoji milion drugih razloga za pad (ovo[/url] je samo jedan od njih).

Znam da je javnost žestoko protiv subvencioniranja u poljoprivredi, pogotovo čitaoci ovog portala, ali subvencije su EU (i širje) činjenica kojoj ne možemo parirati ako ne prihvatimo ista pravila igra (iznose, rokove….).
To što država eventualno nema novca nikog vani ne zabrinjava, naprotiv.

Siguran sam da bi komentar ministra Jakovine na ovako stanje bilo daleko komičnije od Grčićevih proljeva.

Da, za subvencije je potreban novac i to u domaćoj blagajni. Odgovor prethodi pitanjima i komentarima. Ima li smisla pritom spominjati konkurentnost?

[/quote]

Po udjelu subvencija u bdpu, Hrvatska je daleko ispred najbogatijih zemalja na svijetu- ali sva industrija, poljop itd. nam je u rasulu ili predstecajnoj, a upali smo u visedesetljetnu depresiju.

Samo u subvencije za brodogr se dalo 10ke mrd kuna, a sada se cini da ce nam ista opet postati jos veci teret. Subvencije je davno trebalo ukinuti, drasticno smanjiti, usmjeriti samo u ono sto DAJE dobit-izvoz itd.

Da je sam iznos subvencija sve, onda bi bilo lako. No nasa produktivnost i organizacija su nula.

paor, 30.09.2014. u 17:52
Po udjelu subvencija u bdpu, Hrvatska je daleko ispred najbogatijih zemalja…

to znači da nam je bdp daleko manji od konkurencije

paor, 30.09.2014. u 17:52
Samo u subvencije za brodogr se dalo 10ke mrd kuna, a sada se cini da ce nam ista opet postati jos veci teret.

osim subvencioniranja, mislim da poljoprivreda (poglavito opg) nije pretjerani društveni teret

paor, 30.09.2014. u 17:52
Subvencije je davno trebalo ukinuti, drasticno smanjiti, usmjeriti samo u ono sto DAJE dobit-izvoz itd.

po statistikama, poljoprivreda radi sa plusom i itekako je veliki izvoznik

paor, 30.09.2014. u 17:52
No nasa produktivnost i organizacija su nula.

kad bi krenuo od marije terezije vidio bi da nije sav grijeh na seljaku

Paor, ne govorim ja samo o poljoprivredi-nego o tome da treba novac znati kvalitetno potrositi i dobro se organizirati. Nije sve u samom iznosu subvencija.

Poljoprivreda je nama velika sansa- ali ne u ovim uvjetima. Eto, sad smo polako dio CAPa, pa opet nista.

Drzava treba, osim subvencija, rijesiti mnoge druge probleme, i drasticno promijeniti poreznu politiku.

razer: Samo u subvencije za brodogr se dalo 10ke mrd kuna, a sada se cini da ce nam ista opet postati jos veci teret.

osim subvencioniranja, mislim da poljoprivreda (poglavito opg) nije pretjerani društveni teret

Mislim da je dobro stimulirati poljoprivredu, posebno OPG-e, koliko god je to moguće bez obzira na oskudicu u državnoj blagajni.

Također se nadam da će neko od domaćih brodogradilišta graditi patrolne brodove za Obalnu stražu. Sa subvencijama za brodogradnju vjerojatno je gotovo u kontekstu otvorenog europskoga tržišta.


razer: Samo u subvencije za brodogr se dalo 10ke mrd kuna, a sada se cini da ce nam ista opet postati jos veci teret.

osim subvencioniranja, mislim da poljoprivreda (poglavito opg) nije pretjerani društveni teret

Mislim da je dobro stimulirati poljoprivredu, posebno OPG-e, koliko god je to moguće bez obzira na oskudicu u državnoj blagajni.

Također se nadam da će neko od domaćih brodogradilišta graditi patrolne brodove za Obalnu stražu. Sa subvencijama za brodogradnju vjerojatno je gotovo u kontekstu otvorenog europskoga tržišta.

[/quote]

Hej, poljoprivredu je svakako dobro razviti. Mislim da nam je tu velika sansa. No, trebalo bi uz to vezati preradu hrane u proizvode za izvoz isto.

Irska, daleki otok, samo hrane izveze i preradevine vise nego nas cijeli izvoz(ali oni imaju i meso).

Po poziciji i klimi, idealni su nam uvjeti za to. Nasa poljoprivreda treba biti moderna, efikasna, s mnogo vise tehnologije- i manje zapsolenih. Mogu ja saditi za sebe u vrtu, ali to nije za subvencije.

Sto se tice subvencija, tu je bilo jako mnogo korupcije, a kumulativna kolicina danog novca je tolika da ce nas to eventualno dovesti u bankrot. Mozda i vise od 100mrd kuna. Rezultat je nazalost nikakav jer niti imamo konkurentski sposobne firme, niti izvoz, a firme koje ostanu bez subvencija, propadaju isti cas. Baceno u vjetar, takoreci.

Subvencija nije socijalna pomoc, sredstvo za politcki interes ili “odrzavanje zombija”. ona je razvojno sredstvo. Kod nas se umjesto restrukturiranja firmi, prihvacalo trajni gubitak kao normalnu stvar, i punilo subvencijama. To je iznimno pogresna politika koja nas je dovela u ovu situaciju.

Nazalost, nisam optimistican oko brodogradilista.



razer: Samo u subvencije za brodogr se dalo 10ke mrd kuna, a sada se cini da ce nam ista opet postati jos veci teret.

osim subvencioniranja, mislim da poljoprivreda (poglavito opg) nije pretjerani društveni teret

Mislim da je dobro stimulirati poljoprivredu, posebno OPG-e, koliko god je to moguće bez obzira na oskudicu u državnoj blagajni.

Također se nadam da će neko od domaćih brodogradilišta graditi patrolne brodove za Obalnu stražu. Sa subvencijama za brodogradnju vjerojatno je gotovo u kontekstu otvorenog europskoga tržišta.

[/quote]

Hej, poljoprivredu je svakako dobro razviti. Mislim da nam je tu velika sansa. No, trebalo bi uz to vezati preradu hrane u proizvode za izvoz isto.

Irska, daleki otok, samo hrane izveze i preradevine vise nego nas cijeli izvoz(ali oni imaju i meso).

Po poziciji i klimi, idealni su nam uvjeti za to. Nasa poljoprivreda treba biti moderna, efikasna, s mnogo vise tehnologije- i manje zapsolenih. Mogu ja saditi za sebe u vrtu, ali to nije za subvencije.

Sto se tice subvencija, tu je bilo jako mnogo korupcije, a kumulativna kolicina danog novca je tolika da ce nas to eventualno dovesti u bankrot. Mozda i vise od 100mrd kuna. Rezultat je nazalost nikakav jer niti imamo konkurentski sposobne firme, niti izvoz, a firme koje ostanu bez subvencija, propadaju isti cas. Baceno u vjetar, takoreci.

Subvencija nije socijalna pomoc, sredstvo za politcki interes ili "odrzavanje zombija". ona je razvojno sredstvo. Kod nas se umjesto restrukturiranja firmi, prihvacalo trajni gubitak kao normalnu stvar, i punilo subvencijama. To je iznimno pogresna politika koja nas je dovela u ovu situaciju.

Nazalost, nisam optimistican oko brodogradilista.
[/quote]

Slažem se s većinom iznesenih mišljenja; iako pesimistično gledam na blisku budućnost hrvatske ekonomije, želim, poput Grčića, njegovati “mrvicu optimizma”.

Fasciniran sam poljoprivredom Izraela na zemlji koja je “oteta pustinji”. S druge strane, Hrvatska ima “Bogom danu” zemlju, ali su se Hrvati pokazali kao “loši gazde”.

Također se slažem da je u subvencioniranju poljoprivrede bilo korupcije i sada hrvatsko gospodarstvo trpi posljedice.

U vezi s brodogradnjom, ukazao bih na malu brodogradnju za koju država nije ni znala niti ju je posebno stimulirala, a zapošljava na stotine radnika i bori se na otvorenom tržištu.




Ovi podatci su posljedica prošlogodišnje uskrate 40% potpora. To se nikako nije smjelo uraditi u godini pristupanja u EU i sad smo, tako "teško ranjeni", izloženi streljačkom odredu slobodnog tržišta.
Naravno, postoji milion drugih razloga za pad (ovo[/url] je samo jedan od njih).

Znam da je javnost žestoko protiv subvencioniranja u poljoprivredi, pogotovo čitaoci ovog portala, ali subvencije su EU (i širje) činjenica kojoj ne možemo parirati ako ne prihvatimo ista pravila igra (iznose, rokove….).
To što država eventualno nema novca nikog vani ne zabrinjava, naprotiv.

Siguran sam da bi komentar ministra Jakovine na ovako stanje bilo daleko komičnije od Grčićevih proljeva.

Da, za subvencije je potreban novac i to u domaćoj blagajni. Odgovor prethodi pitanjima i komentarima. Ima li smisla pritom spominjati konkurentnost?

[/quote]

Po udjelu subvencija u bdpu, Hrvatska je daleko ispred najbogatijih zemalja na svijetu- ali sva industrija, poljop itd. nam je u rasulu ili predstecajnoj, a upali smo u visedesetljetnu depresiju.

Samo u subvencije za brodogr se dalo 10ke mrd kuna, a sada se cini da ce nam ista opet postati jos veci teret. Subvencije je davno trebalo ukinuti, drasticno smanjiti, usmjeriti samo u ono sto DAJE dobit-izvoz itd.

Da je sam iznos subvencija sve, onda bi bilo lako. No nasa produktivnost i organizacija su nula.
[/quote]

Odluči se da li misliš da ih treba ukinuti ili drastično smanjiti, nije to isto. I ne razumijem zašto bi nečemu što je samo po sebi uspješno trebalo davati poticaja otimanjem od usta poreznih obveznika ili zaduživanjem budućih generacija?


razer: Samo u subvencije za brodogr se dalo 10ke mrd kuna, a sada se cini da ce nam ista opet postati jos veci teret.

osim subvencioniranja, mislim da poljoprivreda (poglavito opg) nije pretjerani društveni teret

Mislim da je dobro stimulirati poljoprivredu, posebno OPG-e, koliko god je to moguće bez obzira na oskudicu u državnoj blagajni.

Također se nadam da će neko od domaćih brodogradilišta graditi patrolne brodove za Obalnu stražu. Sa subvencijama za brodogradnju vjerojatno je gotovo u kontekstu otvorenog europskoga tržišta.

[/quote]

Naravno, treba stimulirati nepoduzetne i nekreativne pojedince tuđim novcem kako bi sadili ekonomski neprofitabilne kulture. I bez daljnjega, treba obavezno zatvoriti granice da slučajno ne bi netko uvozio nešto jeftino i kancerogeno jer sve što nije izraslo ili uzgojeno u HR uvijek je naravno zdravstveno opasno, to svi znamo…

Odluči se da li misliš da ih treba ukinuti ili drastično smanjiti, nije to isto. I ne razumijem zašto bi nečemu što je samo po sebi uspješno trebalo davati poticaja otimanjem od usta poreznih obveznika ili zaduživanjem budućih generacija?

jgalt, ocito nisi uopce procitao moj post ispod. Jako kritiziram subvencioniranje, i napisao sam da nas je isto dovelo u ovu situaciju.

Poneke subvencije mogle bi ostati, ali vecinu bi trebalo ukinuti. To je sad dulja tema, ali sasvim sigurno, ovako kako to ide kod nas, nije dobro.



razer: Samo u subvencije za brodogr se dalo 10ke mrd kuna, a sada se cini da ce nam ista opet postati jos veci teret.

osim subvencioniranja, mislim da poljoprivreda (poglavito opg) nije pretjerani društveni teret

Mislim da je dobro stimulirati poljoprivredu, posebno OPG-e, koliko god je to moguće bez obzira na oskudicu u državnoj blagajni.

Također se nadam da će neko od domaćih brodogradilišta graditi patrolne brodove za Obalnu stražu. Sa subvencijama za brodogradnju vjerojatno je gotovo u kontekstu otvorenog europskoga tržišta.

[/quote]

Naravno, treba stimulirati nepoduzetne i nekreativne pojedince tuđim novcem kako bi sadili ekonomski neprofitabilne kulture. I bez daljnjega, treba obavezno zatvoriti granice da slučajno ne bi netko uvozio nešto jeftino i kancerogeno jer sve što nije izraslo ili uzgojeno u HR uvijek je naravno zdravstveno opasno, to svi znamo…
[/quote]

U prošlom komentaru spomenuo sam kontekst slobodnoga europskog tržišta; to je bitno i za poljoprivredu i za brodogradnju. Svaki građanin ove “napaćene i pokradene državice” sa “zdravim i razmunim konzervativizmom” zainteresiran je za kvalitetni domaći proizvod na europskom otvorenom tržištu. U vezi s nabavom patrolnih brodova, podrazumijeva se Zakon o javnoj nabavi.

New Report

Close