Linić o prozivkama IJF-a: ‘Takve ocjene daju ljudi koji slabo znaju o financijama’

Naslovnica Forum Komentari članaka Linić o prozivkama IJF-a: ‘Takve ocjene daju ljudi koji slabo znaju o financijama’

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Svi slabo znaju a on samo slabo radi.

Slafko lopove hvatajte, lopovi drže kasu, pustite više zaduživanje naroda za otplatu pljačke

hebote, koji kretenluk, tko nama upravlja državom[emo_vrtimise]

1. Ministar financija Slavko Linić kazao je da takve ocjene daju ljudi koji “jako slabo znaju o financijama”.

-dakle, Institut za javne financije, javna ustanova koja se bavi istraživanjem ekonomskih tema važnih za gospodarski rast i razvoj, tranziciju ka tržišnom gospodarstvu i udovoljavanje europskim integracijskim zahtjevima, prema ministru koji je statistički najgori ministar financija kojega je Hrvatska ikada imala, ne zna o financijama i nema pojima…pa nema se tu što puno znati nego samo samo matemarički izračunati i rezultat je i više nego jasan, zaduženje u 12.mj od 4 milijarde kuna je zaduženje od 4 milijarde kuna!

nadalje,

2.Linić je rekao da od tih stručnjaka nije čuo što bi Vlada trebala napraviti

-nije “IJF” “odabran” na “demokratskim” izborima da uredi javne financije nego upravo SDP koji je postavio nekompetentnog zastarijelog panja za ministra financija koji jedino što zna je gaziti po devastiranome gospodarstvu povečanjem poreza i za evidentne neuspjehe prebacivanjem odgovornosti okrivljavati sve druge druge !

3. “…s Hrvatskim autocestama i Autocestom Rijeka-Zagreb. Te kredite treba vraćati, vraćaju ih građani Hrvatske, a nisam čuo komentar stručnjaka. Isto tako, restrukturiranje željeznica kasni deset godina, neka mi objasne što su spavali 10 godina”

-Hrvatske autoceste i ceste se financiraju iz naplate cestarina, iz trošarina na gorivo i kod registracije vozila, da ste u ove dvije godine restrukturirali tvrtke za upravljanje cestama a na što su svi i više i manje relevantni stručnjaci ukazivali, onda bi danas ceste bile u suficitu ali lekše je prodati nego zasukati rukave ili mozak i naopraviti ono što ste obečali na izborima?!

-što se železnica tiće, nije li to bila jedna od tema radi koje je HR trebala ući u EU pa da se pruge izgrade EU novcem?

i na kraju.

Stojimo ovdje dragi Zagrepčani, znate li pred kojom zgradom? Pred “Hrvatskim radišom”, sazidanim da bi hrvatski đaci i sirotinja se školovala, da bi hrvatska napredovala, da bi Hrvatska bila moderna nacija. Tu zgradu su gradili najhrabriji i najsiromašniji Hrvati da bi Hrvatska bila dostojna Europe. A tko je u njoj sada, ostaci komunizma, ubojice hrvatskog naroda! Oni imaju obraza da zaposjevši naše svete zgrade, naše zadužbine, govore o svom posjedu u Hrvatskoj. Oni nam prijete da će uzeti ono što je njihovo. Oni nam govore da će odlazeći ostaviti iza sebe pustoš. A mi znamo da će se vratiti jedino s onim što će ukrasti, jer nikada ništa drugo nisu ni imali.

Sve što imaju, sve što jedu, sve što piju, sve što oblače vaše je. Vi to plaćate, vi zato radite, vi zato stradate

Vlado Gotovac, 30. kolovoza 1991

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

Nema do kumrovečkog znanja.

Tražim hitno posao sa radnim vremenom od 26 sekundi . Može i do sat vremena ali ne duže!!!Netreba plaća samo mirovinsko i socijalno.

@Barbosa,

Ajde ne bulazni.

Autoceste nikad nisu mogle biti profitabilne niti imalo šanse da se mogu isplaćivati samo od cestarina i trošarina jer su prometi na 90% autocestata jednostavno premali. Ciljanih 15.000 vozila dnevno kao godišnji prosjek (oko 5.5 miliona godišnje) nije ostvarila niti jedna jedina. Gradnja autcesta je bio politički potez koji je sada došao na naplatu.
Ne sjećam se da su IJF (Bajo) i EKIST (Primorac) išta pisali o tome. Te informacije su se mogle čuti samo povremeno od nekoliko prometnih stručnjaka koji su promptno bili pljuvani u medijima.

Isto tako IJF je stručna institucija kojoj je posao da daje stručna rješenja općih društvenih problema iz svoje nadležnosti (javne financije). Političari nisu i ne mogu biti stručnjaci “za sve”. Političar po svojoj vokaciji ima neki ideološki okvir i priklanja se onim stručnim mišljenjima koji odgovaraju njegovom ideološkom okviru – u ekonomiji npr. laissez-faire ili keynes-iozam, socijalna država ili niži porezi itd..

Ali te okvire moraju razraditi i predstaviti javnosti STRUČNJACI, a ne političari. A IJF tu samo nešto jambra da nije u redu, a ne predlaže rješenja. Pa i ja znam da nešto nije u redu u financijama države !

Zašto IJF nije predložio osnovni okvir i načela strategije upravljanja javnim dugom za sljedećih 30 godina ?
Koja nam je korist od njihovog instituta. Financirani su javnim novcem i našim porezima.
Ja ne očekujem od političara koji je izabran na 4 godine da razmišlja o slijedečih 30 godina. Ali od INSTITUTA ZA JAVNE FINANCIJE koji je financiran već desetljećima od mojeg poreza apsolutno očekujem.

I ne zanima me što “njih političari nikad ne slušaju”. Ti lijepo napravi svoj dio posla, a ja ću kao birač onda birati onoga tko će te slušati.
Samo što ovdje očigledno ni struka ne zna svoj posao.

Loki

@loki07

Mislim da ti malo bulaznis. Tko je dobio izbore,IJF ili SDP i Slavko Linic? Ne mogu se oni koji su dobili izbore i koji SU ODGOVORNI ZA VODJENJE DRZAVE skrivati iza IJF-a ili bilo koga drugoga. Jesi li procitao stogod od Katarine Ott iz istog tog IJF-a? Da li ih podrzava ili kudi? I da li je slusa stari socijalisticki drugar Linic. Naravno da je ne slusa…

Sve, sve, sve – samo nikad ne ono pravo!

Hajdemo se malo igrati Sherlocka Holmesa pa povezati ovo zadnje zaduživanje sa posljednjom prodajom obveznica uz prinos od 6,2% (uz opasnost pretjeranog pojednostavljivanja s ciljem da analiza bude jasna što većem krugu čitatelja). Kako znamo, kada se ta granica od 6% jednom pređe, povratak je težak.

Grčke,irske i portugalske obveznice provele su prosječno 43 uzastopna dana iznad 5,5% prije nego što su ušle u zonu od 6%. Unutar 24 dana nakon toga otišle su iznad 6,5% da bi nakon 15 dana prešle i 7% (za detalje vidi analize Matt King & Joseph Faith; Citigroup).

Naravno, to je bilo u onim burnim danima novembra 2011, a Hrvatska nije niti Grčka, niti Irska niti Portugal. Ti porocesi u Hrvastkoj teku mnogo, mnogo sporije, ali rast prinosa 10-godišnjih hrvatskih obveznica također slijedi istu krivulju iako mnogo sporijim tempom.

Zaključak: Vlada će se zaduživati sve češće na sve manje iznose i sve skuplje, sve do “priznanja” da više nije u stanju servisirati državni dug. Onda počinje “klasika”: prvo dolazak MMF-a, a onda konstantni posjeti “trojke”.

Glavni cilj: postizanje primarnog budžetskog suficita. Dakle istim putem počinjemo slijediti Grčku.

Svim učesnicima foruma želim sretnu i uspješnu Novu godinu.

loki07, očito si i ti uštekan na neki proračun kojega filaju budale kao ja, pa sada tu pokušavaš demagogijom okrenuti pilu naopako iznoseći neke utopijske ideološke definicije političara i kako bi sustav trebao funkcionirati…političari u RH u stvari i ne postoje, sve su to negativnom selekcijom probrani polupismeni i paranoični paraziti zaostali iz SFRJ koji su se zadnjih 20 god nametnuli izgradivši sustav parazitiranja i zauzeli pozicije koje sada grčevito pokušavaju održati… ali neće ići, vremena se brzo mijenjaju pa tako i ideologije i tko nije hitar i spreman jednostavno zaostane u vremenu i prostoru kao što je i evidentno iz priloženih izjava panja kojemu je jedina zadaća radi održanja standarda proračunskih ovisnika izlihvariti sve one koji žele dostojno živjeti od pošteneg rada!

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

“A kako ćemo se kratkoročno zaduživati, to je ipak stvar ministra financija, a ne stručnjaka. Stručnjaci neka se bave našim dugovima i kako ih riješiti – tada ću ih cijeniti”, poručio je.”

Jel on to rekao, Ja ću se zaduživati a oni neka smisle kako vraćati dugove?

Osobno ne mislim ništa dobro o tim silnim institutima i našim “ekonomskim” stručnjacima, ali bogme ni o Liniću…

@Barbosa @premijer

Floskule, floskule.

Što vi mislite da su političari stručnjaci ? Pa gdje vi živite….
Što je Merkelica stručnjak (možda za kemiju)… Jel Obama stručnjak il Cameron.
Ok to su premijeri, evo konkretnije je li Wolfang Schauble stručnjak ? Čovjek je advokat, političar od 1961. bio u valjda u 5 ministarstava. Sad je ministar financija Njemačke. Ma sigurno svaku noć čita članke o ekonomskoj teoriji i uređuje strategiju duga Njemačke.
Dajte molim vas… prodajte te floskule nekom drugom…

Recimo Ben Bernake je stručnjak. Ali on nije političar niti ga je itko birao na izborima. Nije Obama smislio kako će USA iz krize nego mu je Ben to smislio.

Jedini je Mario Monti bio “stručnjak”, a istovremeno je bio i političar – vodio je vladu u Italiji, ali ne baš predugo niti je baš uspješan u politici.

Dajte si utuvite u glavu – svugdje u svijetu političari su isti kao i kod nas (možda nešto više odgovornosti), ali sve važne stvari rade stručnjaci, znanstvenici (ekonomisti i ostali) uklopljeni u institute i sveučilišta kroz razne radne skupine. Političari usmjeravaju smjer shodno svojim političkim uvjerenjima i biraju svoje skupine stručnjaka koji im odgovaraju po političkom usmjerenju.
Na žalost kod nas toga baš i nema. HDZ je skupio par nesposobnjakovića oko sebe (Njavro i kompanija), SDP je skupio par oko sebe, a ostatak stručne javnosti eto piše tu i tamo neke kolumne, malo dođu na TV i ponavljaju vječno iste stvari – trebalo bi trebalo bi.
Da sad dođeš na EKIST ili IJF ili Ekonomski fakultet dobio bi 10 dijametralno suprotnih metoda izlaska iz krize.

Ima IJF i dobrih članaka, ali sve se to svodi samo na dobru analitiku. Sorry, ali i ja sam dobar analitičar i znam u čemu je problem.

75% uzročnika ove krize je kriza ekonomske struke u HR koja nije u 20 godina bila sposobna formulirati jasan i realan okvir razvoja ove države i oko njega stvoriti jasno suglasje.
A tu im političari apsolutno ništa nisu krivi.

Loki

Problem u ovih 20 godina je odluka “političke struke ” a ne ekonomske .

I da danas političari slušaju ekonomsku struku nebi Hrvatska padala sve dublje .

Političari ne slušaju ekonomsku struku zbog toga što nebi prošli na sljedečim izborima.

.

Liniću kao panj. Vrlo zgodna dosjetka. Ipak, ne bih vrijeđao panjeve, jer oni ne tjeraju investitore, ne krive poduzetnike, mirovince, posloprimce, oporbu i koga sve još ne za svoje neuspjehe, ne predlažu smiješne zakone, ne prodaju državnu imovinu u bescjenje… panjevi su korisni, na njih može čovjek sjesti, ptica sletjeti, na njima raste mahovina koja nam pokazuje put, a Linić je štetočina par exellence. Zamislite lika koji (bar tako sam tvrdi iako mu nešto ne vjerujem jer blizu je Trst) nije u životu stekao bilo što i taj i takav baš misli da je sposoban ministar financija. Pa ne vjeruje mu ni rođena majka.

@cirus,
[/b]Što se tiće toga “jel šta u životu stekao?” , vjerojatno je stekao i mudro sakrio .

A što se tiće “sposobnosti”, on se dokazao .

Svi pokazatelji su u padu , osim što raste broj nezaposlenih , broj iseljenih iz Hrvatske , broj prodane imovine , iznosi dignutih kredita , broj zaposlenih stranačkih drugova…

.

Poštovani kolega Pero7 – da si umjesto riječi “vjerojatno” napisao riječ “sigurno” rečenica bi ti bila točnija. Naime, jasno je da je Panj odrastao u zamaskiranom komunizmu kojeg su nazivali socijalizam, a tada su svi koji su nešto stjecali i imali bili sumnjivi. Zato su ljudi imovinu skrivali kao zmija noge – nekretnine i štednja na tuđa imena, novac u jastuku, vozalo se Fiću i Stojadina iako se moglo i više, ali tko će riskirati Komisiju za ispitivanje porijekla imovine, ili “Imaš kuću – vrati stan”. Neka smo podobni, ali vrag ne spava je’l te!
Svaka sličnost s ondašnjim navikama i uvjerenjima Panja i onim što danas radi sasvim je slučajna… he, he, he, he…

New Report

Close