‘Samo dvije zemlje trebale bi 2013. biti u recesiji, Hrvatska i Slovenija’

Naslovnica Forum Komentari članaka ‘Samo dvije zemlje trebale bi 2013. biti u recesiji, Hrvatska i Slovenija’

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Proizlazi da se Slovenija i Hrvatska trebaju pripremati za posjet “trojke”, što već poodavno znamo i na što je eto najzad diplomatski upozorila i sama gđa Lagarde.

Da mi je znati koliki je dug koji su pomoćnici gđe Lagarde izračunali da Hrvatska može podnositi (sustainable debt)i što će biti s ostatkom. Rješenje a la Cipar?

Jadni naši obični ljudi, niti ne slute što ih uskoro vjerojatno čeka.

Bankrot drzave, i to sve vjerojatnije na zimu. Proracun se uzasno slabo puni, fiskalni deficit bi mogao preci 8% gdpa, turisticka sezona je uzasno podbacila…niti banke vise ne zele kreditirati drzavu kao prije. Ako se nabrzinu ne “prodaju” ceste, slijedi stecaj drzave. Uz to, nova salva nezapsolenih iz skola, fakseva, i ovi iz sezone-svi ce na burzu vrlo skoro.

Rjesenje a la Cipar ne, jer je stednja tu mala, i nije uzrok problema sama po sebi. No, vjerojatno neka uranilovka-srezi vece penzije masovno, spustanje placa itd. Hitni zajam mmfa/trojke i neke reforme.

Inace, cini mi se da ce i 2014. tu biti recesija.

Za razera

Poštovani,

Da li ste imali na umu da smo sada članica EU? Pa sada više ne možemo proglasiti bankrot a la Argentina. Mislim da ste materiju bankrota previše pojednostavnili. Po meni, vjerojatno bi na zimu došla (i službena) javna izjava da više nismo u stanju servisirati svoj državni dug (ne samo vanjski). Pa MMF već u više izvješća – koja su javno dostupna i kod nas – upozorava da je naš prvi zadatak povratiti održivost vanjskog duga! Pa naravno da oni već imaju izračun koliki dug Hrvatska može podnositi, ali samo približan. Ponavljam, ključ je u onom “višku” koji treba riješiti da bi se dobila sredstva za nastavak života bez bankrota i servisirao dio koji jest održiv. Bojim se da su tu “na nišanu” depoziti stanpovništva (tu riječ dalje prepuštam lokiju07)

Po meni, nakon objave da nismo u stanju servisirati državni dug doći će misija MMF-a (It is Mostly about Finance)koja će prvo srediti statističku službu kako bi točno ustanovili koliki je stvaran državni dug. Tu će biti brojnih iznenađenja, posebno kod jedinica lokalne samouprave (općina i županija). Tek kada dođu do točnih podataka izaći će u javnost s podatkom koliki dug Hrvatska može servisirati, a koliki je višak.

Inače dajem ruku u vatru da to Boris Vujčić nezna.

Trojka će doći tek nakon toga. Vidim po komentarima u njemačkim časopisima (Wirtschaftswoche, Handelsblatt) da se spremaju za zahtjeve za velikim sredsvima (relativo, naravno). Analize su im izvrsne i u svim tim tekstovma se vidi poprilična zabrinutost ali i jasno vidljiva nota averzije. Čak i jedna TV postaja (N-TV) je dala emisiju o tome hoće li Hrvatska postati teret za EU, točno pod tim naslovom!

Naravno, prije toga će na red doći Slovenija a to znači da će Hrvatska nakon nje iskusiti još više gnjeva a to znači i da će uvjeti biti strožiji.

Jedino pozitivno biti će to da će se Hrvatska napokon osloboditi iluzije da joj je Njemačka ikada bila sklona.

P.S.

Dajte da diskusiju o ovoj prognozi nastavimo uz kavu, mislim da smo dovoljno informirali čitoce Poslovnog dnevnika koji su željni pravih informacija!


Za razera

Poštovani,

Da li ste imali na umu da smo sada članica EU? Pa sada više ne možemo proglasiti bankrot a la Argentina. Mislim da ste materiju bankrota previše pojednostavnili. Po meni, vjerojatno bi na zimu došla (i službena) javna izjava da više nismo u stanju servisirati svoj državni dug (ne samo vanjski). Pa MMF već u više izvješća – koja su javno dostupna i kod nas – upozorava da je naš prvi zadatak povratiti održivost vanjskog duga! Pa naravno da oni već imaju izračun koliki dug Hrvatska može podnositi, ali samo približan. Ponavljam, ključ je u onom "višku" koji treba riješiti da bi se dobila sredstva za nastavak života bez bankrota i servisirao dio koji jest održiv. Bojim se da su tu "na nišanu" depoziti stanpovništva (tu riječ dalje prepuštam lokiju07)

Po meni, nakon objave da nismo u stanju servisirati državni dug doći će misija MMF-a (It is Mostly about Finance)koja će prvo srediti statističku službu kako bi točno ustanovili koliki je stvaran državni dug. Tu će biti brojnih iznenađenja, posebno kod jedinica lokalne samouprave (općina i županija). Tek kada dođu do točnih podataka izaći će u javnost s podatkom koliki dug Hrvatska može servisirati, a koliki je višak.

Inače dajem ruku u vatru da to Boris Vujčić nezna.

Trojka će doći tek nakon toga. Vidim po komentarima u njemačkim časopisima (Wirtschaftswoche, Handelsblatt) da se spremaju za zahtjeve za velikim sredsvima (relativo, naravno). Analize su im izvrsne i u svim tim tekstovma se vidi poprilična zabrinutost ali i jasno vidljiva nota averzije. Čak i jedna TV postaja (N-TV) je dala emisiju o tome hoće li Hrvatska postati teret za EU, točno pod tim naslovom!

Naravno, prije toga će na red doći Slovenija a to znači da će Hrvatska nakon nje iskusiti još više gnjeva a to znači i da će uvjeti biti strožiji.

Jedino pozitivno biti će to da će se Hrvatska napokon osloboditi iluzije da joj je Njemačka ikada bila sklona.

P.S.

Dajte da diskusiju o ovoj prognozi nastavimo uz kavu, mislim da smo dovoljno informirali čitoce Poslovnog dnevnika koji su željni pravih informacija!

Marx, ne kazem da nisi u pravu. Ja sam samo siroko spomenuo pojam bankrota,
jer bilo kakav otpis, bilo cega-je za agencije bankrot, selective default. Ja nikad nisam rekao da mozemo sami ista proglasiti, ali cim drzava nema za obveze-ili dio otpisuje, za S&P, Moody, Fitch-to je varijanta bankrota. Na to sam mislio. I ta sama objava se smatra tehnickim bankrotom.

Nadalje, skeptican sam prema tome da ce nam itko ista oprostiti(sve ima svoju cijenu)…ova varijanta sa stednjom mi se cini vjerojatnijaa ukoliko banke pocnu propadati, sto je moguce.
Iskreno, nemam nista na banci, a moji imaju malo-ako “pociste” privatizacijskim kriminalcima stednju, neka.

Inace, dug je presao odrzivu granicu. Nas vanjski dug je preko 100% GDPa, javni dug realno vec 70% vjerojatno, a kamate cca 6%. Bez ikakve vece sanse za rast, mi to vise necemo moci nositi. Tocni racuni nisu bitni sada ali stanje je jasno, Hrvatska je ekstremno zaduzena zemlja.

Ako pogledamo koliko nam je izvoz/dug (ili samo debt service), to je katastrofa.

Postoje razne varijante, ali nijedan scenarij nije lijep. Taj “bankrot” je moguc vec na zimu. Zato se toliko zure s cestama, a nama se skriva istina. I vi i ja to razumijemo, ali neki ce se probuditi iznenadeni kad ovo dode.

PS: Nisam doma vec neko vrijeme, javim se cim budem pa idemo kako ste rekli.

Za razera

Poštovani,

ne mogu se suzdržati da ne dodam još jedan komentar: da, obične ljude tzv. “raju” koji niočem nemaju pojma (ali zato imaju dobar instinkt koji im točno govori što se dešava i što će se desiti u skoroj budućnosti) očekuju brojna neugodna iznenađenja.

Nažalost, tu su krivi mediji, posebno TV. Običnim ljudima skrivati i prešućivati istinu je još gore nego vući za nos, varati i iskorištavati malu djecu. Osim toga, njih treba dobro pripremiti za velike teškoće i pad standarda koji uskoro dolazi (već na jesen, kako Vi predviđate) a poznavajući naše sindikate bit će plača, histerije i prijetnji ulicom koliko hoćete!

Ali sve će to doći i proći na klasičan način već viđen u desecima drugih zemalja. Jer, kako je to uvjerljivo dokazala i pokazala brodogradnja, Milanovićevu vladu će spasiti to da ne postoji tako nešto kao sirotinjska solidarnost, a ne njen rad, stručnost i kompetentnost.

To se najbolje zna u MMF-u (i naravno primjenjuje).

Ova vlada iz dana u dan pokazuje da je nesposobna i da ne zna raditi svoj posao….osim žestoke porezne presije nad poduzetnicima i građanima, nije napravila ništa!

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!

Vlada je govorila da je normalno da smo u recesiji kada je cijela Europa u recesiji pa ne može RH biti izuzetak.

Zašto sada, kada je čitava EU izašla iz recesije RH i dalje u recesiji.

Postoji li tu kakva logika?


Vlada je govorila da je normalno da smo u recesiji kada je cijela Europa u recesiji pa ne može RH biti izuzetak.

Zašto sada, kada je čitava EU izašla iz recesije RH i dalje u recesiji.

Postoji li tu kakva logika?

postoji velika : naša Vlada je glupava


ne mogu se suzdržati da ne dodam još jedan komentar: da, obične ljude tzv. "raju" koji niočem nemaju pojma (ali zato imaju dobar instinkt koji im točno govori što se dešava i što će se desiti u skoroj budućnosti) očekuju brojna neugodna iznenađenja.

Nažalost, tu su krivi mediji, posebno TV. Običnim ljudima skrivati i prešućivati istinu je još gore nego vući za nos, varati i iskorištavati malu djecu. Osim toga, njih treba dobro pripremiti za velike teškoće i pad standarda koji uskoro dolazi (već na jesen, kako Vi predviđate) a poznavajući naše sindikate bit će plača, histerije i prijetnji ulicom koliko hoćete!

***običnim ljudima instikt govori da jedva čekaju bankrot države jer toliku armiju neodgovornih parazita i uhljeba po državnim i lokalnim upravama nema ni u crtanom filmu… običnim ljudima može biti samo bolje nakon bankrota jer im nemaju više nešto naročito vrijedno za uzeti, a novi porezi i poskupljenja se neće dogadjati svaki treći dan nego će se konačno uvesti nekakvog reda… pogledaj primjer Latvije, samo što je to tamo prva dama države napravila, a ovdje ove memorandumaše s Vlasti nam može skinuti samo EU, “trojka” ili građanski rat

Alkoholom protiv droge, kriptovaluta, dionica i kladionica!

Pa da.

Da bar dođe MMF i ukine pola uredskih-biro-komitetskih mjesta i pokuša stvoriti normalnu državu od ovog Uhljebistana.

Nekako se pitanje tumora mora riješiti, bilo rezanjem, kemoterapijom ili zračenjem.

Kako god, ne bude lako niti ugodno, pogotovo za tumor.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Za domacha i DemiZona

Intuicija vam dobro govori. Evo pogledajte što se upravo događa u Grčkoj: uvjet za novu tranšu pomoći jest otpuštanje 25.000 ljudi iz državne službe. Naravno da se to ne može napraviti odjednom, zbog toga će svi biti “raspoređeni” u nekakav rezervni fond u kojem će čekati kraj godine. Za koga do tada ne bude novog posla (ili namještenja) dobit će otkaz. Naravno da se Grci onda toliko bune.

Naravno da će “trojka” postaviti analogni zahtjev i Hrvatskoj. Neće ih biti 25.000, ali oko barem 10.000 hoće. Zapamtite što sam vam rekao!

Vrlo je nezgodno kada vam stranci izračunaju koliki vam je sustainable debt i koliko činovnika morate otpustiti da bi dobili pomoć jer za otplatu duga (glavna aktivnost oko koje se sve vrti) nisu potrebni. Kao i kod Grčke, i pomoć Hrvatskoj će se odvijati na rate uz očno specificirane uvjete koje će postaviti “trojka”. Očito je da će jedan od uvjeta biti i ukidanje svih parafiskalnih nameta radi financijske transparentnosti, kao i uskrata pomoći iz državnog budžeta općinama i županijama koje se ne mogu financirati.

Što bi mogao biti worst case scenario? Pa naravno objedinjavanje grčkih i ciparskih iskustava na uvjetima za pomoć Hrvatskoj.


Za domacha i DemiZona

Intuicija vam dobro govori. Evo pogledajte što se upravo događa u Grčkoj: uvjet za novu tranšu pomoći jest otpuštanje 25.000 ljudi iz državne službe. Naravno da se to ne može napraviti odjednom, zbog toga će svi biti "raspoređeni" u nekakav rezervni fond u kojem će čekati kraj godine. Za koga do tada ne bude novog posla (ili namještenja) dobit će otkaz. Naravno da se Grci onda toliko bune.

Naravno da će "trojka" postaviti analogni zahtjev i Hrvatskoj. Neće ih biti 25.000, ali oko barem 10.000 hoće. Zapamtite što sam vam rekao!

Vrlo je nezgodno kada vam stranci izračunaju koliki vam je sustainable debt i koliko činovnika morate otpustiti da bi dobili pomoć jer za otplatu duga (glavna aktivnost oko koje se sve vrti) nisu potrebni. Kao i kod Grčke, i pomoć Hrvatskoj će se odvijati na rate uz očno specificirane uvjete koje će postaviti "trojka". Očito je da će jedan od uvjeta biti i ukidanje svih parafiskalnih nameta radi financijske transparentnosti, kao i uskrata pomoći iz državnog budžeta općinama i županijama koje se ne mogu financirati.

Što bi mogao biti worst case scenario? Pa naravno objedinjavanje grčkih i ciparskih iskustava na uvjetima za pomoć Hrvatskoj.

Marx, slazem se s iznesenim, radi toga sam i prije rekao da “bankrot” mozda uopce nije los za realni sektor. Jednom kad se vlast oduzme iz ruku ove destruktivne politicke kamarile, koja samo ugurava svoje u bujajucu javnu upravu, to ce biti dobro. 10 000, ali iskrneo receno, da ih ode i 100 000, ne bi nista skuzili. Broj opcina, zupanija… treba drasticno smanjiti.

Na koncu ove reforme, provedene makar na silu, otvorile bi put brzem rastu i razvoju privatnog sektora.

Worst case scenario je za mene slom tecaja i urusavanje financijskog sustava, jer onda su i oni s kreditima u problemima. U Hrvatskoj preko pola stednje vjer ima samo kriminalna priv mafija i politicari, obican covjek i tako nema skoro nista. Pitanje je bi li sebi uzeli.

Jos jedna dobra stvar je sto bi ova vlast mogla dati ostavku, i prestati s enapuhavati…

Mislim da je Washingtonski konsenzus – uvijet puštanja pomoći MMF-a.

Mislim da su tri stupa: liberalizacija tržišta kapitala, privatizacija i deregulacija(ima 10 točaka)

U pravilu znaci manje države više tržišta – zdravo seljački.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

DOMACHICA IZ 1984 GODINE.

MA POŠTOVANA GOSPOĐO O ČEMU VI TO FALETATE. A ŠTA VAM TO ZANAČI :LIBERALIZACIJA TRŽIŠTA I KAPITALA I DEREGULACIJA.?? MA GDJE STE VI TO UČILI TAKO RAZMIŠLJATI??? U NEKOJ POSLOVNOJ ŠKOLI KOJE U OVOJ HRVATSKAOJ NIČU KAO GLJIVE I LJUDIMA KRADU MLADENAČKO RAZDOBLJE KADA SE ZAISTA TREBAJU OBRAZOVATI ZA NOVO ,REKAO BIH GEOLOŠKO RAZDOBLJE RAZVOJA DRUŠTVENE ZAJEDNICE. KOGA TO KAPITALISTIČKI SUSTAV OBRAZUJE ? OBRAZUJE LJUDE ZA JEDNOKRATNU UPOTREBU U DUHU KLASNE, SADA VEĆ ,KASTINSKO –ROBOVSKE ZAJEDNICE ,ČIJA PERSPEKTIVA NEMA NIKAKVE IZVJESNOSTI.

MA , POŠTOVANA DOMAĆICE ,ZAR VAM NIJE RAZVIDNO DA JE KAPITALISTIČKI PROIZVODNI SUSTAV SAM SEBE ZAROBIO I ODREDIO KRATAK ROK ZA UMIRANJE, ODNOSNO ISČEZNUĆE ,JER GA PLANETARNA TEHNIKA I TEHN OLOGIJA JEDNOSTAVNO ODBACILA KAO NESPOSOBNOG. PREVLADALA NJEGOVE PROIZVODNE ODNOSE KOJI IMAJU SADA SREDNJOVJEKOVNI ROBOVSKI KARAKTER. U EVRPOI 9O MILIJUNA LJUDI NEZAPOSLENIH ,ŠTO ZNAČI 9O MILJUNA LJUDI GALADUJE ,PON IŽENI I POSRAMLJENI , A U SVIJETU ,KAŽU STATISTIKE UJEDINJENIH AMERIČKIH NACIJA, TREBALO JE DA UMRE OD GLADI, PRIJE DVIJE GODINE, NAJMANJE 19O MILJUNA LJUDI .PA GDJE SMO TO MI DANAS U DRUGOJ DEJADI 21 STOLJEĆA . ONO MALO SELEKTIVNE UPOTREBE TE PLANETARNE TEHNOLOGIJE ZATRPALA BANKE KAPITALOM A SKLADIŠTA PROIZVODIMA NOVOSTVORENE VRIJEDNOSTI ,ŠTO ĆE REĆI HIPERPRODUKCIJA GUŠI IZDIFERENCIRANI MONOPOLSKI KAPITAL, A LJUDI UMIRU OD GLADI .I VI GOVORITE O NEKOM LIBERALIZMNU , O NEKOJ DEREGULACIJI.MA TKO BI TO TREBAO DA NAPRAVI.?? UPRAVO TAJ OTUĐENI ,ŠPEKULATIVNI KAPITAL JE JEDNOSTVANO PASIVIZIRAO NAJVEĆI DIO TEHNIKE I TEHNOLOGIJE I SA NJOME OGROMNI BROJ ŽIVE LJUDSKE RADNE SNAGE ,PROIZVIOĐAČA I POTROŠAĆA, KAO I STAVARATELJA NOVIH VRIJEDNOSTI I ŠIRE PERSPEKTIVE LJUDSKE ZAJEDNICE DA ŠTO VŠE I ŠIRE OVLADA PRIRODOM I NJENIM RESURESIMA .JEDNOM RIJEČJU NEIZMJERNOM PERSPEKTIVOM RAZVOJA LJUDSKE ZAJEDNICE.
ALI ,KAKO KAŽE MARX , KAPITALISTIČI PROIZVODNI ODNOSI NEMJU DRUŠTVENI KARAKETER , ONI NEMAJU NIKAVE ODGOVORNOSTI ZA POSLIJEDICE NJIHOVOG,ODNOSNO,NJEGOVOG, KAPITALISTIČKOG DELANJA. NAJNOVIJI PRIMJER ,KOJE SAM NAPRED SPOMENUO, JE 9O MILIJUNA NEZAPOSLNEIH I NITKO NEMA NIKAVE ODGOVORNOSTI ZAŠTO JE TO TAKO ,I TKO JE DOVEO SVJETSKE DRUŠTVENE ODNOSE U TU SITUACIJU KADA LJUDI MASOVNO UMIRU OD GALDI A POSEBNI SLUČJ JE SA DJECOM. KAPITALISTIČKI MONOPOLISTIČKI MOGUL JE UVODEĆI PLANETARNU TEHNIKU I TEHNOLOGIJU SAMO ZA DVIJE GODINE ODBACIO 9O MILIJUNA LJUDI IZ PROUIZVODNJE I POTROŠNJE ,NA ULICU, NA UMIRANJE, A HIPERPRODUKCIJA ZAGUŠILA TRŽIŠTE KOJEG VIŠE I NEMA, JER NEMAJU PROTOK ROBA I KAPITALA OD KOJIH ,DRŽAVE ,ISPRDCI KAPITAL ODNOSA , UBIRU POREZE I TAKSE KAKO BI UPRAVLJALI TOM KAPITALISTIČKOM SATRAPIJOM.
EVROPA UMIRE ,POLAKO ALI U MUKAMA I NEMA JOJ POMOĆI DOK RADNIČKA KLASA NE SVATI DA SU KAPITALISTIČKI PROIZVODNI ODNOSI PREVALADANI KAO I NJEGOVI PREDNHODNICI ,FEUDALNI ODNOSI , I DA UKINE PRIVATNO VALSNIŠTVO KAO PRVI I OSNOVNI ČIN NADVALDAVANJA OTUĐENJA ČIME SE ČOVJEKA OSLOBOĐA POSJEDNIČKOG DRŽANJA SPRAM ZBILJE, KAŽE MARX.

New Report

Close